Foto: Unsplash.com

Nie všetky knihy, ktoré si získajú celosvetové ocenenia, majú záruku, že sa o nich budú učiť deti v školách.

Niet dieťaťa, ale ani dospelého, ktorý by nepočul o mladom čarodejníkovi a jeho osude napísanom v sedemdielnej knižnej sérií J.K. Rowlingovej, Harry Potter. Publikácie sa stali obľúbenými po celom svete. V niektorých mestách či inštitúciách, sa ale môžeme stretnúť s výhradami. Najnovšie sa tak stalo v Spojených štátoch amerických. 

O odstránení zväzkov z knižnice rímskokatolíckej školy v štáte Tennessee informoval portál Independent. K vydaniu zákazu čítania a rozširovania obľúbeného príbehu sa vedenie priklonilo po tom, čo miestny pastor označil knihy za nebezpečné. Presnejšie má ísť o vyobrazenie mágie a varovanie týkajúce sa kliatieb používaných autorkou v knihách. Tie majú byť skutočné a pre človeka reálne nebezpečné, preto by sa nemali vôbec čítať a už vôbec nie vyslovovať.

Reverend Dan Reehill vysvetlil konanie aj rodičom študentov St Edward Catholic School v Nashville, z ktorej knižnice boli knihy vyňaté. Prostredníctvom emailu ich informoval o dôvode svojho konania. Toto rozhodnutie učinil po tom, čo viedol rozhovory s exorcistami v USA, ale aj kompetentnými z Vatikánu. Ich ústredným záujmom malo byť posúdenie vhodnosti príbehu čarodejníckeho chlapca, jeho života v Rokforte a boj s Lordom Voldemortom či silami temnoty.

“Dané knihy zobrazujú mágiu ako dobrú, ale aj zlú, to však nie je úplne správne. Ide o šikovný podvod, ktorý je páchaný na čitateľoch. Kliatby a kúzla napísané v príbehu sú skutočnými kliatbami a kúzlami. V prípade, že ich človek číta, riskuje pozvanie zlých duchov do svojej prítomnosti,” dodáva reverend so všetkou vážnosťou.

Správkyňa Katolíckej diecézy v Nashville, Rebecca Hammel, ozrejmuje fakt, podľa ktorého katolícka cirkev doposiaľ nevydala jednoznačné stanovisko vyjadrujúce postoj k uznávaným dielam autorky J. K. Rowlingovej. “Záverečné slovo v tomto prípade má autorita pre daný región a tou je reverend Reehill. Na vykonanie daného činu má absolútne právo,” dodáva Rebecca.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ˗ˏˋ Kayla ˊˎ˗ (@kaylaspensieve),

“Nesnažíme sa o cenzúru vybraných titulov. Naším hlavným cieľom je prinášať prostredníctvom školskej knižnice študentom vhodné publikácie, ktoré sú vyberané so zreteľom na vekovú skupinu, v ktorej sa nachádzajú,” uzatvára Hummel.

Škola síce vo svojej knižnici už viac neponúka pre študentov knihy o Harrym Potterovi, no nebude stáť študentom v ceste, aby si ju prečítali mimo jej priestorov. Záverečné slovo vo výchove detí a tom, čo je pre ne správne, majú koniec koncov ich rodičia.

independent.co.uk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )