Foto: Wikimedia

V Rusku chcú vybudovať Jurský park.

Séria filmov Stevena Spielberga nás presvedčila, že oživovať dávno vymreté obrovské živočíchy, ktoré kedysi vládli našej planéte, nie je práve najlepší nápad. Napriek tomu je myšlienka, že by po svete znovu chodili mamuty, či dokonca dinosaury, poriadne fascinujúca. A možno sa predsa len stane realitou. V Rusku sa totiž púšťajú do ambiciózneho projektu. Otvoriť by mali Park jurského obdobia.

Ruská Sibír dodnes slúži ako obrovská prírodná kryokomora. Môže za to večne zamrznutá pôda a viac-menej stabilné klimatické podmienky, vďaka ktorým na tomto území teplota vystúpi nad 0°C, len počas najteplejších letných dní. Prehistorické tvory, ktoré kedysi vládli našej planéte, tak ostali v zajatí ľadu takmer neporušené.

Siberia

Využiť potenciál „prehistorického pohrebiska“ Sibíri, sa aktuálne rozhodlo pre vedecké účely využiť Rusko. Na 4. Východnom ekonomickom fóre vo Vladivostoku, totiž krajina oznámila plány, na vybudovanie laboratória s názvom Park jurského obdobia (Парк юрского периода). Má ísť o paleo-genetické vedecké centrum svetovej úrovne, do ktorého chce krajina investovať takmer 5,15 milióna eur (takmer 6 miliónov amerických dolárov). Vyrásť by malo v meste Jakutsk.

Foto: Wikimedia

Spoločne s juhokórejskou nadáciou pre výskum biotechnológií (OOAM Biotech Research Foundation) chcú ruskí vedci z pohľadu genetiky preskúmať živočíchy, ktoré v dávnej minulosti obývali severnú časť Ruska. Údajne hlavným cieľom projektu, je pokúsiť sa tieto živočíchy priviesť opäť k životu. Má ísť pritom najmä o mamuty, nosorožce srstnaté, jaskynné levy a rôzne plemená prehistorických koní.

Cave lion & cave hyaena

Oživiť prehistorické tvory je pritom aj pre súčasnú vedu doposiaľ nemožné. DNA sa totiž časom rozkladá a to aj v prípade, ak sú mäkké tkanivá dobre zachovalé, ako je to v prípade nálezov zo Sibíri. Napriek tomu vedci dúfajú, že sa im to v priebehu niekoľkoročného výskumu v novovybudovanom vedeckom centre, podarí. Nikde inde na svete totiž nie je možné nájsť kvalitnejšie vzorky DNA prehistorických tvorov, ako v ruskej Sibíri.

Ako presne bude vedecké centrum s názvom Park jurského obdobia vyzerať, či bude prístupné pre verejnosť a ďalšie detaily zatiaľ nepoznáme. Rusko by ich však malo zverejniť už čoskoro na ďalšom Východnom ekonomickom fóre, ktoré sa bude vo Vladivostoku konať 11.-13. septembra.

Pozri aj: Práve teraz: Obrovský požiar zničil najväčšie prírodovedné múzeum v Brazílii, staré 200 rokov

IFLScience
Uložiť článok

Najnovšie články