Foto: NSIDC

Vedci zánik ľadovcov predpovedali ešte v roku 2017.

Ešte v roku 2017 vedci predpovedali, že ľadové čiapky na vrcholoch náhornej plošiny na kanadskom Elesmerovom ostrove do piatich rokoch zmiznú. Najnovšie satelitné snímky potvrdzujú, že mali pravdu.

Najnovšie satelitné snímky NASA potvrdzujú predpovede odborníkov z amerického národného centra pre výskum snehovej a ľadovej pokrývky (NSIDC). Tí na základe svojich pozorovaní ešte v roku 2017 predpokladali zmiznutie ľadu z vrcholkov náhornej plošiny na kanadskom Elesmerovom ostrove. Vedci o tom informujú v tlačovej správe na webe NSIDC.

Mark Serreze, riaditeľ NSIDC a hlavný autor novej štúdie, navštívil ľadom pokryté vrcholy v oblasti zálivu Svätého Patrika po prvýkrát v roku 1982.

„Keď som prvýkrát navštívil tieto ľadové čiapky, zdali sa ako trvalá súčasť krajiny,“ hovorí v tlačovej správe Serreze, ktorý sledoval zánik týchto ľadovcov v priebehu 40 rokov.

Foto: Ray Bradley/NSIDC

Vplyv klimatickej zmeny

Vedci svoju predpoveď o zániku ľadovcov na náhornej plošine vyslovili po svojom výskume v roku 2017. Počas neho porovnávali satelitné záznamy NASA z roku 2015 s leteckými zábermi zo 60. rokov 20. storočia. Analýzou vypočítali, že ľadovce sa na náhornej plošine Elesmerovho ostrova zmenšili od roku 1959 do roku 2015 len na 5 % svojej niekdajšej rozlohy.

Oblasť v roku 2015, Foto: Bruce Raup, NSIDC
Oblasť v roku 2020, Foto: Bruce Raup, NSIDC

Najnovšie snímky NASA ukazujú, že dve ľadové čiapky z náhornej plošiny už celkom zmizli. V oblasti sa ešte vo vyšších nadmorských výškach vyskytujú ďalšie ľadovce, podľa vedcov je však len otázka času, kedy sa roztopia aj tie. Príčina je pritom podľa nich viac ako evidentná. Miznutie arktického ľadu vedci jednoznačne pripisujú klimatickej zmene a rastu priemerných teplôt.

Uložiť článok

Najnovšie články