foto: ZeroWasteHome.com

Na začiatku sa jej rodine smiali, dnes ovplyvňuje širokú verejnosť.

Z času na čas vám prinesieme rozhovor s človekom, ktorý sa značne vymyká nám známym štandardom. Zero Waste filozofia je síce mladučká, no nejde o nič nové. Kto by nám však o nej mohol povedať viac, ako človek, ktorý sa pričinil o jej popularizáciu a rozmohnutie do celého sveta? Aj u nás na Slovensku sa nájdu obchodíky, v ktorých môžete nakupovať bez obalu. Taktiež si môžete zakúpiť pomôcky, ktoré vám pomôžu skladovať vaše jedlo a veci tak, aby ste viac nemuseli produkovať absurdne veľké množstvá odpadu.

Než sa Bea Johnson postarala o to, aby celkom zmenila svoj životný štýl a ďalej ním ovplyvnila zbytok sveta, bola obyčajnou ženou a matkou. Avšak ako každá matka, aj ona chcela pre svoje potomstvo zabezpečiť dobrú budúcnosť. V dnešnej dobe, kedy ekologická katastrofa číha na každom rohu, však dobrá budúcnosť nestačí. Bea Johnson, chcela pre svoje deti lepšiu a čistejšiu budúcnosť.

Stephanie Rausser

Pred desiatimi rokmi sme s manželom prečítali niekoľko kníh a videli zopár dokumentov, ktoré nám otvorili oči a ukázali nám, akú budúcnosť pre naše deti vytvárame,“ hovorí Bea pre Interez. „To nám dalo motiváciu k tomu, aby sme zmenili náš život. Chceli sme zmeniť mieru, akou využívame a spotrebúvame energie, vodu a neskôr prišlo aj k odpadu. Vtedy však ešte neexistoval žiadny návod, žiadna kniha, ktorá by nás viedla.“ A tak sa o vznik tohto hnutia musela Bea postarať sama.

ZeroWasteHome.com

Život bez odpadu. Znie to skoro až neuveriteľne, no je to viac než ľahko realizovateľné. „Po dlhom hľadaní na Googli som objavila termín Zero Waste. To bolo však niečo, čo opisovalo šetrný postup pri procesoch výroby. Nie niečo, čo môžete robiť doma.“ Keď sa však týmto termínom začala Bea zaoberať viac, našla si vlastne chodníčky, akými sa takýto život dá docieliť. K riešeniam prišla v podstate za behu. No práve tieto riešenia v súčasnosti nasleduje veľmi veľké množstvo ľudí.

Noel Mahon

A malo by ich byť ešte viac. O čo vlastne ide? „Začali sme zjednodušovať náš život. Predtým sme žili v Amsterdame či v Paríži, kde je zvykom všade kráčať. Naopak v Amerike, v San Franciscu sme museli všade chodiť autom. To nás doviedlo k tomu, že takýto (európsky) životný štýl, by sme mohli uplatniť aj tu. Presťahovali sme na miesto, odkiaľ bolo všetko dostupné. Zbavili sme sa zbytočností a zistili sme, že až 80% vecí, ktoré sme doma mali, sme po dobu celého roka ani raz nevyužili.

ZeroWasteHome.com

Keď máte život jednoduchší, máte omnoho viac času a peňazí na to, čo potrebujete a čo vás teší. Na výlety, na čas s priateľmi, na pikniky a na život,“ hovorí Bea, ktorá za posledných 10 rokov spoznala život z celkom iného uhlu pohľadu. Aby sa tento jednoduchý a spokojný život dal aj jednoducho a spokojne viesť, Bea a jej rodina sa riadi piatimi pravidlami. Refuse, Reduce, Reuse, Recycle, Rot. Ide o päť R, teda v slovenčine o slová Odmietni, Zredukuj, Znovu použi, Recykluj, Nechaj zhniť. A práve tieto pravidlá umožňujú celú filozofiu vykonávať poctivo a s radosťou zároveň.

ZeroWasteHome.com

Ako to? Refuse, teda odmietni, čo nepotrebuješ. Reduce, teda zredukuj to, čo potrebuješ. Znovu použi, to platí napríklad pri nákupoch v second handoch a zdieľaní veci, ktoré už nechceme medzi komunitou. Recycle, teda recyklácia hovorí, aby sme minimum odpadu, ktoré vyprodukujeme, poctivo zrecyklovali. A rot, teda nechaj zhniť sa vzťahuje ku kompostovaniu. „Čo je v súčasnej konzumnej spoločnosti najdôležitejšie, je naučiť sa povedať NIE.

ZeroWasteHome.com

Čím menej toho človek má, o tom menej sa musí báť,“ hovorí ďalej Bea v súvislosti s materializmom, ktorý nás sužuje. „Vonku je strašne veľa riešení k tomu, čo robíme zle. Každá jedna naša činnosť, ktorá negatívne ovplyvňuje planétu má svoj systém, ktorým dokážeme tomuto trýzneniu predísť. Na začiatku sa nám smiali. Dokonca o nás písali aj v New York Times a mysleli si, že sme totálni hipíci. Po čase sme si však vybudovali silnú komunitu a podarilo sa nám Zero Waste filozofiu presadiť na medzinárodnej úrovni.“

ZeroWasteHome.com

A čo by Bea poradila začínajúcim Zero Wasterom? „Moja najlepšia rada je začať s prvým pravidlom. Teda odmietajte to, čo nepotrebujete. Najbližšie, keď pôjdete do obchodu a budú vám chcieť dať plastovú tašku, keď najbližšie pôjdete na stretnutie a budú vám chcieť dať vizitku, keď najbližšie pôjdete do reštaurácie a budú vám chcieť dať množstvo servítok, robte s tým niečo. Povedzte nie. Spravte malé krôčiky k lepšej budúcnosti.

foto: Nikola Bruncová

Beu Johnson môžete už čoskoro vidieť v Bratislave na prvej slovenskej konferencii o živote bez odpadu. Uskutoční sa 5. mája a nesie názov „Slovakia Going Zero Waste“.  Pozvanie na konferenciu prijala aj Bea, ktorá je hlavná tvár celosvetového Zero waste hnutia.

Pozri aj: Bratislava bude hostiť prvú slovenskú konferenciu o živote bez odpadu. Príde aj Bea Johnson, ktorá už 9 rokov neprodukuje žiadny odpad

Uložiť článok

Najnovšie články