Foto: TASR/AP

Hlavnú cenu získala fotografia z protestov v Sudáne.

Najprestížnejšia fotografická súťaž World Press Photo pozná víťazov aktuálneho ročníka. Ocenenie, ktoré sa odovzdáva každoročne už 65 rokov, patrí medzi vrcholné udalosti v hodnotení reportážnej fotografie. Tohtoročnú hlavnú cenu získala fotografia zo Sudánu. 

Včera vo večerných hodinách vybrala odborná porota v Amsterdame víťazov tohtoročnej súťaže World Press Photo. Hodnotenie nebolo jednoduché, do aktuálneho ročníka bolo prihlásených takmer 74 000 fotografií od približne 4 300 fotografov z 24 rôznych krajín sveta. Porota následne koncom februára vybrala tohtoročné nominácie, z ktorých ďalej určila hlavných víťazov. Nominácie si môžete prezrieť v nižšie priloženom článku.

Jasný hlas

Absolútnym víťazom aktuálneho ročníka sa stala fotografia s názvom Straight Voice (Jasný hlas), zachytávajúca mladého muža, ktorý vlani v júni počas krvavých protestov v Sudáne recitoval básne uprostred skupiny demonštrantov a vo svetle mobilných telefónov. Jej autorom je japonský fotograf Jasujoši Čiba, ktorý zároveň získal odmenu 10 000 eur.

Foto: TASR/AP

Násilie v Sudáne viedlo k zosadeniu prezidenta Umara Bašíra, ktorý bol pri moci takmer 30 rokov. Armáda a opozičné hnutie sa po násilných protestoch v júni dohodli na vytvorení prechodnej vlády. „Tento okamih bol jediným pokojným hromadným protestom, ktorý som v tom čase videl,“ povedal o svojej fotografii Jasujoši Čiba.

Predseda hodnotiacej komisie Lekgetho Makola uviedol, že víťazný záber vyjadruje nádej. „Najmä v týchto časoch, keď zažívame veľa násilia a konfliktov, je dôležité, aby sme mali záber, ktorý ľudí inšpiruje,“ cituje ho agentúra DPA. Člen poroty Chris McGrath o víťaznej fotografii povedal: „Je to veľmi pekná, pokojná fotografia, ktorá koncentruje všetok nepokoj vo svete a túžbu ľudí po zmene.“

Kho, vznik vzbury

V súťaži Word Press Photo porota okrem samostatných snímkov oceňuje aj fotografické príbehy. Hlavným víťazom v tejto kategórii sa stala séria Kho, Genesis of Revolt (Kho, vznik vzbury; kho znamená v hovorovej severoafrickej arabčine brat) o najväčšom protestnom hnutí v Alžírsku za uplynulé desaťročia od francúzskeho fotografa Romaina Laurendeaua.

Foto: TASR/AP

Pôvodným cieľom protestov bolo odstúpenie dlhoročného prezidenta Abdelaziza Boutefliku. Po jeho rezignácii v apríli demonštranti požadovali zrušenie nadchádzajúcich prezidentských volieb a prechod k občianskej demokracii. Protesty pokračujú dodnes, zatiaľ bez akéhokoľvek riešenia. Výsledkom je vznik najväčšieho protestného hnutia v krajine za posledné desaťročia. Viac ako 70 % populácie Alžírska tvoria ľudia mladší ako 30 rokov, ktorí túžia po zmenách v krajine sužovanej mnohými spoločenskými problémami.

Víťaz kategórie Portrét

V kategórii Portrét získal hlavnú cenu Tomek Kaczor za fotografiu 15-ročného arménskeho dievčaťa Ewu, ktorá sa prebudila z katatonického stavu a sedí na invalidnom vozíku po boku svojich rodičov v utečeneckom centre Podkowa Lesna v Poľsku.

Foto: TASR/AP

Víťaz kategórie Spravodajstvo

Kategóriu Spravodajstvo ovládol Nicolas Asfourii so snímkou, ktorá vznikla počas protestov v Hong Kongu. Na fotografii zachytil jedného z demonštrantov držiaceho protestný transparent.

Foto: TASR/AP

Víťaz kategórie Príroda

Za najlepšiu fotografiu v kategórii Príroda bol zvolený záber z fotosérie Alaina Schroedera zhotovený pre National Geographic. Fotoséria zachytáva návštevu 30-ročného orangutana Fahzrena u veterinára.

Foto: TASR/AP

Víťaz kategórie Súčasné témy

Fotografia Esther Horvath z denníka The New York Times získala ocenenie v kategórii Súčasné témy. Snímka americkej fotografky zachytáva samicu polárneho medveďa s mláďaťom, ktorí sa priblížili k výskumníkom z vedeckej expedície skúmajúcej zmeny v arktickej klíme.

Foto: TASR/AP

Víťaz kategórie Spot News Stories

Víťaznou fotografiou v kategórii Spot News Stories sa stala snímka Mulugeta Ayene z agentúry AP. Fotograf vo svojej sérii zachytil utrpenie pozostalých po tragickom páde lietadla v Etiópii.

Foto: TASR/AP

Víťaz kategórie Šport

V kategórii Šport uspela fotografia Marka Blincha. Záber pochádza zo semifinálového zápasu NBA medzi Toronto Raptors a Philadelphia 76ers.

Foto: TASR/AP

Trinásťčlenná porota udelila 44 cien v desiatich kategóriách. Fotografie následne putujú po výstavách v mnohých krajinách. Všetky ocenené fotografie vrátane celých fotopríbehov nájdete na webe World Press Photo. V dôsledku súčasnej koronavírusovej pandémie boli všetci víťazi tento rok informovaní iba virtuálne a tradičná ceremónia v Amsterdame bola zrušená.

Uložiť článok

Najnovšie články