businessinsider.com, Eddie Adams

koso / / Série
Najzaujímavejšie informácie zo sveta zvierat, z najrôznejších krajín, prírody, vesmíru. Veci, ktoré ste nevedeli o zdraví, jedle, správaní a o mnohých ďalších témach. To všetko sa vám v našich faktoch pokúšame priniesť každý deň. O čom to bude dnes?

Svet je preplnený informáciami o všetkom, čo naša rozmanitá planéta ponúka. Je toho toľko, čo nevieme, o čom sme ešte nepočuli… My sa vám pokúsime pravidelne prinášať tie najväčšie zaujímavosti a fakty na rôzne témy, aby ste mohli nepretržite spoznávať všetko okolo vás. Ste zvedaví, o čom to bude tentokrát? Dnes sme pre vás pripravili výber 10-tich fotografii, ktoré vyhrali Pulitzerovu cenu. 

Pulitzerova cena je prestížne americké žurnalistické a umelecké ocenenie, ktoré sa udeľuje každý rok už od roku 1917 a v súčasnosti obsahuje 21 kategórií. Musíme vás upozorniť, že nasledujúce fotografie nie sú vhodné pre slabšie povahy.

Napalmom popálené dievča – Nick Ut, 1973

gizmodo.com.au, Nick Ut
gizmodo.com.au, Nick Ut

Na galériu výhercov cien Pulitzera sa môžete pozerať ako na lekciu histórie. Ak postupujete chronologicky, je ľahké zachytiť, čo sa v danom roku dialo. Fotografie z vietnamskej vojny vám dajú malý náhľad, na čo sa počas vojny pozerali Američania. Ukazujú nám, ako môžu takto silné zábery ovplyvniť ľudí po celom svete. Túto fotografiu zachytil Nick Ut a zobrazuje 9 ročné dievča, ktoré beží po ceste po tom, ako bola popálená napalmom, ktorý nechtiac zhodili vojaci južnej vietnamskej armády z lietadla. Civilisti a deti, ktoré boli zasiahnuté si strhávali horiace oblečenie. Fotografia zasiahla mnohých rodičov, ktorí si vedeli predstaviť, že by sa niečo tak strašné stalo aj ich deťom.  

Epidémia eboly – Daniel Berehulak, 2015

pulitzer.org, Daniel Berehulak
pulitzer.org, Daniel Berehulak

Od roku 2000 sa zmenila kategória fotografii zo „spot news“ na „breaking news“, a preto sú aktuálni víťazi populárni, lebo zachytávajú spravodajské udalosti, ktoré sú veľmi čerstvé. Fotka, ktorú odfotil Daniel Berehulak ukazuje, ako dvaja muži v pestrých žltých ochranných oblekoch, prenášajú osemročného Jamesa Dorbora infikovaného vírusom Ebola. Na prvý pohľad sa kvôli svetlým farbám zdá, že táto fotografia nezobrazuje nebezpečie, no keď sa na ňu lepšie pozriete, uvedomíte si, že to dieťa, ktoré nesú ako psa, je smrteľne choré a každý v jeho okolí, vrátane fotografa je v smrteľnom nebezpečenstve. Fotka vznikla 15. septembra 2014 a Daniel Berehulak vyhral Pulitzerovu cenu v roku 2015.

Bostonský oheň- Stanley Forman, 1976

pinterest.com, Stanley Forman
pinterest.com, Stanley Forman

Fotograf novín Boston Herald, Stanley Forman zachytil túto fotografiu 22 júla 1975. 19-ročná Diana Bryant a jej neter padajú z balkóna po tom, ako sa zrútil kvôli požiaru v budove. Bryant pri páde z piateho poschodia zomrela a jej neter dopadla priamo na ňu, čo jej zachránilo život. Stanley Forman získal za túto fotografiu Pulitzerovu cenu v roku 1976.

Ľudská fakľa – Greg Marinovich, 1991

flickr.com, Greg Marinovich
flickr.com, Greg Marinovich

Fotograf Greg Marinovich získal Pulitzerovu cenu v roku 1991 za sériu snímkov zobrazujúcich brutalitu, ktorú spôsobovali priaznivci Juhoafrického národného kongresu. Na tejto snímke Marinovich zachytil vraždu človeka, o ktorom si mysleli, že je špión Zulu. Fotka bola nazvaná „Human Torch / Ľudská fakľa“. Greg Marinovich bol členom „Bang Bang klubu!, o ktorom bol v roku 2010 nakrútený film.

Sudánsky hladomor – Kevin Carter, 1994

kompasiana.com ,Kevin Carter
kompasiana.com ,Kevin Carter

Táto fotografia od Kevina Cartera zobrazuje sudánsky hladomor. Zachytáva dievča, ktoré sa plazí do centra pre jedlo a pomaly sa za ňou plíži sup. Táto fotografia spustila vo svete ošiaľ a Carter schytal tvrdú kritiku po tom, ako sa ho novinári pýtali na osud toho dievčaťa, a prečo jej nepomohol. Krátko po tom, ako za ňu dostal Pulitzerovu cenu spáchal samovraždu. Tento fotograf bol taktiež členom „Bang Bang klubu“.

Bozk života – Rocco Morabito, 1967

listverse.com, Rocco Morabito
listverse.com, Rocco Morabito

Táto fotka zachytáva dvoch elektrikárov, Randalla Championa a J. D. Thompsona, ktorí vykonávali bežnú údržbu elektrického vedenia, keď sa Randall nechtiac dotkol jedného z vedení na samom vrchu stĺpu. Takéto elektrické vedenie môžete počuť „spievať“ elektrikou. Viac ako 4000 voltov prešlo do tela Randalla a v momente zastavilo jeho srdce. Jeho istenie zabránilo pádu a Thompson, ktorý mu asistoval, ho rýchlo chytil a začal mu dávať prvú pomoc. Kvôli polohe mu mohol dávať iba dýchanie z úst do úst, v čom pokračoval až pokiaľ necítil slabý pulz. Potom ho odopol z istenia a zniesol na zem. Tam sa ho spolu s ďalším kolegom snažili naďalej oživovať, až kým prišli záchranári. Championovi sa po čase podarilo plne sa zotaviť. Túto fotografiu odfotil Rocco Morabito a Pulitzerovu cenu za ňu vyhral v roku 1967.

Bezmocný otec – Horst Faas, 1965

businessinsider.com, Horst Faas
businessinsider.com, Horst Faas

Túto fotografiu zachytil 19. marca 1964 fotograf Horst Faas. Zachytáva otca, ktorý drží mŕtve telo svojho dieťaťa pri tom, ako sa na neho pozerajú Rangeri južnej vietnamskej armády zo svojho obrneného vozidla. Dieťa zabili vládne sily pri prenasledovaní partizánov do dediny blízko kambodžskej hranici. Za túto fotku vyhral Faas Pulitzerovu cenu v roku 1965.

Poprava – Eddie Adams, 1968

businessinsider.com, Eddie Adams
businessinsider.com, Eddie Adams

Toto je jedna z najslávnejších fotografií vôbec. Jej fotograf, Eddie Adams však neskôr oľutoval, že sa pri tejto udalosti nachádzal. Jeho fotka totiž zničila život strelcovi a jeho rodine. Jeho meno je Nguyễn Ngọc Loan a bol generálom južnej vietnamskej armády a Náčelník národnej polície. Čo na fotografii nevidíte, je dôvod, prečo Loan tohto zajatca popravil. Zajatcom bol Nguyễn Văn Lém, dôstojník Viet Congu, ktorý pracoval s členmi gangu, ktorí zabíjali miestnych policajtov v časti Saigon. Bol zodpovedný za viaceré prepadnutia mnohých policajtov a v prípadoch, keď na svoj cieľ nemohol zaútočiť, zaútočil na jeho rodinu. Keď sa ho podarilo chytiť, náčelník Loan v pokoji vytiahol svoj revolver a namieste Léma zastrelil. Adams nemal vtedy ani najmenšie tušenie, čo ide odfotiť.

Žena, ktorá sa postavila armáde – Oded Balilty, 2007

businessinsider.com, Oded Balilty
businessinsider.com, Oded Balilty

Táto fotografia vznikla v Amone, v západnej časti Izraela. Izraelská vláda považuje Amonu, ako tábor nelegálnych osadníkov, či už sú to občania Izraela alebo nie a v tento deň dostalo 10 000 policajtov rozkaz, aby odstránili týchto obyvateľov, aj za pomoci násilia. Žena, ktorá sa sama postavila proti armáde policajtov bráni svoj domov. Policajti sa ju snažili z cesty odstrániť, aby mohli pripraviť výbušniny do domu za jej chrbtom. Po čase ju pretlačili, spadla na chrbát a pri pochode ju skoro ušliapali.

Zásah v Mjanmarsku – Adrees Latif, 2008

businessinsider.com, Adrees Latif
businessinsider.com, Adrees Latif

Fotograf agentúry Reuters, Adrees Latif, získal Pulitzerovu cenu za túto šokujúcu snímku v roku 2008. Fotka zachytáva japonského filmára, ktorý bol postrelený policajtom počas vládneho zásahu proti demonštrantom v Mjanmarsku. Reportér  Kenji Nagai sa pokúšal natáčať násilie v uliciach aj po tom, ako ležal postrelený na zemi. Nagai nakoniec zraneniam podľahol.

Ktorá fotografia sa vám páčila najviac? Podeľte sa o váš názor v komentároch.

Pozri aj: 25 silných fotografií a príbehov z roku 2016, ktoré vám dokážu, že nebol až tak zlý

interez.sk (košo), pulitzer.org, listverse.com, businessinsider.com
Komentovať (0)