Foto: Eddie Adams

Joseph Pulitzer opustil svet pred 107 rokmi. Jeho odkaz však žije dodnes.

Meno Joseph Pulitzer pozná zrejme úplne každý. Krstné meno možno nie, ale priezvisko slávneho maďarsko-amerického žurnalistu ostalo zapísané do dejín zrejme naveky. Počas svojho života patril k najvplyvnejším redaktorom a vydavateľom nielen v Spojených štátoch, ale na celom svete. 29. októbra 1911, teda presne pred 107 rokmi Joseph Pulitzer svet opustil. Prestížne žurnalistické ocenenie s jeho menom sa však odovzdáva dodnes. 

Pri výročí úmrtia Joseph Pulitzera sme sa rozhodli priniesť vám článok o niektorých výhercoch známej Pulitzerovej ceny. Tá sa totiž okrem za beletriu udáva aj za reportážnu fotografiu. Vybrali sme pri tejto príležitosti 10 výhercov z dejín ocenenia, ktorých príbehy pohli celým svetom a dodnes patria medzi najsilnejšie reportážne fotografie všetkých čias. 

Napalmom popálené dievča – Nick Ut, 1973

Na galériu výhercov cien Pulitzera sa môžete pozerať ako na lekciu histórie. Ak postupujete chronologicky, je ľahké zachytiť, čo sa v danom roku dialo. Fotografie z vietnamskej vojny vám dajú malý náhľad, na čo sa počas vojny pozerali Američania. Ukazujú nám, ako môžu takto silné zábery ovplyvniť ľudí po celom svete. Túto fotografiu zachytil Nick Ut a zobrazuje 9 ročné dievča, ktoré beží po ceste po tom, ako bola popálená napalmom, ktorý nechtiac zhodili vojaci južnej vietnamskej armády z lietadla. Civilisti a deti, ktoré boli zasiahnuté si strhávali horiace oblečenie. Fotografia zasiahla mnohých rodičov, ktorí si vedeli predstaviť, že by sa niečo tak strašné stalo aj ich deťom.  

The Terror of War

Epidémia eboly – Daniel Berehulak, 2015

Od roku 2000 sa zmenila kategória fotografii zo „spot news“ na „breaking news“, a preto sú aktuálni víťazi populárni, lebo zachytávajú spravodajské udalosti, ktoré sú veľmi čerstvé. Fotka, ktorú odfotil Daniel Berehulak ukazuje, ako dvaja muži v pestrých žltých ochranných oblekoch, prenášajú osemročného Jamesa Dorbora infikovaného vírusom Ebola. Na prvý pohľad sa kvôli svetlým farbám zdá, že táto fotografia nezobrazuje nebezpečie, no keď sa na ňu lepšie pozriete, uvedomíte si, že to dieťa, ktoré nesú ako psa, je smrteľne choré a každý v jeho okolí, vrátane fotografa je v smrteľnom nebezpečenstve. Fotka vznikla 15. septembra 2014 a Daniel Berehulak vyhral Pulitzerovu cenu v roku 2015.

pc-140906-ebola-liberia-mn-1050_f3a0febfd3e2fd689b919385c5d00a81.nbcnews-fp-1040-600

Bostonský oheň- Stanley Forman, 1976

Fotograf novín Boston Herald, Stanley Forman zachytil túto fotografiu 22 júla 1975. 19-ročná Diana Bryant a jej neter padajú z balkóna po tom, ako sa zrútil kvôli požiaru v budove. Bryant pri páde z piateho poschodia zomrela a jej neter dopadla priamo na ňu, čo jej zachránilo život. Stanley Forman získal za túto fotografiu Pulitzerovu cenu v roku 1976.

Boston Fire

Ľudská fakľa – Greg Marinovich, 1991

Fotograf Greg Marinovich získal Pulitzerovu cenu v roku 1991 za sériu snímkov zobrazujúcich brutalitu, ktorú spôsobovali priaznivci Juhoafrického národného kongresu. Na tejto snímke Marinovich zachytil vraždu človeka, o ktorom si mysleli, že je špión Zulu. Fotka bola nazvaná „Human Torch / Ľudská fakľa“. Greg Marinovich bol členom „Bang Bang klubu!, o ktorom bol v roku 2010 nakrútený film.

Human Torch

Sudánsky hladomor – Kevin Carter, 1994

Táto fotografia od Kevina Cartera zobrazuje sudánsky hladomor. Zachytáva dievča, ktoré sa plazí do centra pre jedlo a pomaly sa za ňou plíži sup. Táto fotografia spustila vo svete ošiaľ a Carter schytal tvrdú kritiku po tom, ako sa ho novinári pýtali na osud toho dievčaťa, a prečo jej nepomohol. Krátko po tom, ako za ňu dostal Pulitzerovu cenu spáchal samovraždu. Tento fotograf bol taktiež členom „Bang Bang klubu“.

Sudane Famine

Bozk života – Rocco Morabito, 1967

Táto fotka zachytáva dvoch elektrikárov, Randalla Championa a J. D. Thompsona, ktorí vykonávali bežnú údržbu elektrického vedenia, keď sa Randall nechtiac dotkol jedného z vedení na samom vrchu stĺpu. Takéto elektrické vedenie môžete počuť „spievať“ elektrikou. Viac ako 4000 voltov prešlo do tela Randalla a v momente zastavilo jeho srdce. Jeho istenie zabránilo pádu a Thompson, ktorý mu asistoval, ho rýchlo chytil a začal mu dávať prvú pomoc. Kvôli polohe mu mohol dávať iba dýchanie z úst do úst, v čom pokračoval až pokiaľ necítil slabý pulz. Potom ho odopol z istenia a zniesol na zem. Tam sa ho spolu s ďalším kolegom snažili naďalej oživovať, až kým prišli záchranári. Championovi sa po čase podarilo plne sa zotaviť. Túto fotografiu odfotil Rocco Morabito a Pulitzerovu cenu za ňu vyhral v roku 1967.

The Kiss of Life

Bezmocný otec – Horst Faas, 1965

Túto fotografiu zachytil 19. marca 1964 fotograf Horst Faas. Zachytáva otca, ktorý drží mŕtve telo svojho dieťaťa pri tom, ako sa na neho pozerajú Rangeri južnej vietnamskej armády zo svojho obrneného vozidla. Dieťa zabili vládne sily pri prenasledovaní partizánov do dediny blízko kambodžskej hranice. Za túto fotku vyhral Faas Pulitzerovu cenu v roku 1965.

VIETNAM WAR CHILD KILLED

Poprava – Eddie Adams, 1968

Toto je jedna z najslávnejších fotografií vôbec. Jej fotograf, Eddie Adams však neskôr oľutoval, že sa pri tejto udalosti nachádzal. Jeho fotka totiž zničila život strelcovi a jeho rodine. Jeho meno je Nguyễn Ngọc Loan a bol generálom južnej vietnamskej armády a Náčelník národnej polície. Čo na fotografii nevidíte, je dôvod, prečo Loan tohto zajatca popravil. Zajatcom bol Nguyễn Văn Lém, dôstojník Viet Congu, ktorý pracoval s členmi gangu, ktorí zabíjali miestnych policajtov v časti Saigon. Bol zodpovedný za viaceré prepadnutia mnohých policajtov a v prípadoch, keď na svoj cieľ nemohol zaútočiť, zaútočil na jeho rodinu. Keď sa ho podarilo chytiť, náčelník Loan v pokoji vytiahol svoj revolver a namieste Léma zastrelil. Adams nemal vtedy ani najmenšie tušenie, čo ide odfotiť.

Saigon Execution

Žena, ktorá sa postavila armáde – Oded Balilty, 2007

Táto fotografia vznikla v Amone, v západnej časti Izraela. Izraelská vláda považuje Amonu, ako tábor nelegálnych osadníkov, či už sú to občania Izraela alebo nie a v tento deň dostalo 10 000 policajtov rozkaz, aby odstránili týchto obyvateľov, aj za pomoci násilia. Žena, ktorá sa sama postavila proti armáde policajtov bráni svoj domov. Policajti sa ju snažili z cesty odstrániť, aby mohli pripraviť výbušniny do domu za jej chrbtom. Po čase ju pretlačili, spadla na chrbát a pri pochode ju skoro ušliapali.

Oded Balilty

Pochod sĺz: Cesta Afrikou – Martha Rial, 1998

V roku 1998 vyhrala Pulitzerovu cenu za fotografiu Martha Rial. Víťazná snímka s názvom Pochod sĺz: Cesta Afrikou poukazuje odvrátenú stranu Rwandskej genocídy. Na fotografii môžete vidieť zástup Hutuov z Rwandy, ktorých vojaci v Tanzánii posielajú späť do rodnej zeme. V nej však pred rokmi stáli na strane svojich susedov vraždiaceho národa a návrat domov je tak pomerne komplikovaný. Reportáž Marthy Rial bola silnou ukážkou toho, aký dopad mala najkrvavejšia kapitola afrických dejín na miestnu spoločnosť.

Trek of Tears: An African Journey

pulitzer.org, listverse.com, businessinsider.com
Uložiť článok

Najnovšie články