Foto: Christie Jenkins / CC BY

Bizarné úmrtia neobchádzajú ani slávne osobnosti.

Kolobeh života je jasný. V momente nášho narodenia je jasné, že raz aj umrieme. Otázka je iba kedy a ako. A smrť neobchádza ani slávne osobnosti. Kým drvivá väčšina ľudí zomrie prirodzenou smrťou alebo na rôzne choroby, občas sa stane, že ľudia zomrú aj za nezvyčajných okolností, ktoré si buď privodili sami alebo sa jednoducho stali. A to sa nevyhýba ani známym či slávnym osobnostiam buď z ďalekej či blízkej minulosti. 

Preto sme si pre vás pripravili tento mierne morbídny kvíz, v ktorom budete určovať, za akých okolností zomreli tieto známe osobnosti. Mnohé z nesprávnych odpovedí, ktoré nájdete v kvíze sa pritom naozaj stali, avšak nie osobám, na ktoré sa konkrétne pýtame.

Na čo podľa povesti zomrel dánsky astronóm Tycho Brahe?

Eduard Ender (1822-1883) / Public domain

Podľa povesti zomrel Brahe na prasknutie močového mechúra na bankete v Prahe, kde zo spoločenských dôvodov nemohol vstať od hostiny skôr než cisár, ale dnes sa zdá, že mal nejakú obličkovú chorobu, alebo podľahol otrave ortuťou zo svojich alchymistických experimentov.

Ako zahynul podľa legendy antický dramatik Aischylos?

So smrťou Aischyla sa spája legenda, že si orol jeho hlavu pomýlil s kameňom a zhodil mu na ňu korytnačku, čím ho zabil.

Ako zomrel manžel Marie Curieovej, francúzsky fyzik a chemik Pierre Curie?

Unknown author / Public domain

Pierre Curie zomrel 19. apríla 1906 pri tom, ako ho zrazil koč ťahaný koňmi. Nedával si pozor, pošmykol sa a koleso mu prešlo po hlave a rozdrvilo lebku.

Ako zomrel švédsky kráľ Adolf Frederik?

Švédsky kráľ Adolf Frederik v roku 1771 po pôste zasadol k stolu. Zjedol homára, dávku kaviáru, údenáča, dávku kyslej kapusty, vareného mäsa a repy. Zapíjal to šampanským a potom si dal 14 zákuskov s teplým mliekom a hrozienkami. Zomrel na tráviace ťažkosti ešte v ten deň.

Ako zomrela americká tanečníčka Isadora Duncanová?

Bain News Service / Public domain

Isadora Duncanová, manželka ruského poeta Sergeja Jesenina, nešťastne zahynula, keď sa jej dlhý šál zamotal o koleso auta, v ktorom cestovala.

Ako zomrel slávny ochranca prírody, známy z relácie Lovec krokodílov, Steve Irwin?

Steve Irwin sa v rámci dokumentu o austrálskej Veľkej koralovej bariére potápal v oceáne a keď preplával nad rajou, tá ho zasiahla ostňom priamo do srdca. Pri tragédii s ním bola aj jeho, vtedy iba osemročná dcéra.

Ako zomrela thajská kráľovná Sunanda Kumariratana?

Unknown author / Public domain

Smrť utopením síce nie je bizarná, no Sunanda Kumariratana, ktorá vládla v Siame, teda v dnešnom Thajsku, zomrela v roku 1880 po tom, čo sa počas plavby prevrátil čln, v ktorom sedela a jej poddaní sa len prizerali ako sa topí. Dotknúť sa kráľovnej bol totiž hrdelný zločin, aj keby jej tým zachránili život. V čase smrti mala iba 19 rokov.

Ako zomrel jeden z najvýznamnejších matematikov 20. storočia Kurt Gödel?

Všetko, čo mal Gödel zjesť, musela pred ním ochutnať najskôr jeho manželka. Tá však bola v roku 1977 hospitalizovaná v nemocnici a jeho strach z otráveného jedla prerástol do chorobnej paranoje. Odmietal prijímať akúkoľvek stravu až nakoniec v januári 1978 na následky vyhladovania umrel. Vážil vtedy len 29 kg. Viac o živote tohto matematického génia nájdete v našom článku.

V dôsledku akej udalosti zomrel americký kaskadér a akrobat Bobby Leach?

Bobby Leach sa preslávil aj tým, že v sude zdolal Niagarské vodopády a síce sa potom zo zranení zotavoval 6 mesiacov, prežil to. Osudným sa mu stalo pošmyknutie na pomarančovej kôre, pričom si poranil nohu, dostal gangrénu a po dvoch mesiacoch zomrel.

Ako zomrel herec Jon-Erik Hexum?

Herec Jon-Erik Hexum pri natáčaní seriálu Cover Up sa počas prestávky hral so zbraňou, v ktorej boli slepé náboje a myslel si, že je tým pádom neškodná. Dal si zbraň k hlave a stačil spúšť, no výstrel mu zlomil lebku a poškodil mozog. Po šiestich dňoch utrpel mozgovú smrť a bol odpojený od prístrojov.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )