Učebnice chémie môžete hodiť do koša, periodická tabuľka má nové prvky. Pozrite sa, ako vyzerá

Deshaies/Shutterstock/IFLScience

Ak ste mali (alebo ešte stále máte) na strednej škole chémiu, určite si pamätáte na tak „obľúbenú“ periodickú tabuľku chemických prvkov. Pamätáte si aj na siedmy riadok, v ktorom boli štyri voľné miesta? Teda nie tak úplne voľné. Boli rezervované pre štyri prvky, ktoré ešte stále neboli objavené. Od tohto roku však už voľné nebudú. Vedcom z USA, Ruska a Japonska sa podarilo tieto prvky objaviť, a v predchádzajúcich dňoch tieto objavy potvrdila aj Medzinárodná únia pre čistú a aplikovanú chémiu (IUPAC), ktorá objavy vedcov preverovala. 

Po štyroch rokoch sa teda periodická tabuľa mení znovu, v roku 2011 do nej boli pridané prvky s protónovým číslom 114 a 116, neskôr pomenované flerovium a livermorium. Tie isté tímy, ktorým sa tieto prvky podarilo objaviť, stoja aj za terajším objavom. Tentokrát boli objavené prvky s protónovými číslami 115, 117 a 118, ktorým dali dočasné názvy  ununpentium, ununseptium a ununoctium. Prvok s protónovým číslom 113 patrí vedcom z japonského ústavu Riken.

Deshaies/Shutterstock/IFLScience
Deshaies/Shutterstock/IFLScience

Prvky, ktoré sa nevyskytujú v prírode a môžu byť vyrobené len v laboratóriu, boli objavené pri rozbíjaní ľahkého jadra a pri sledovaní rozkladu výsledných prvkov. Existujú iba na zlomok sekundy a aj práve preto bolo ich objavenie tak namáhavé a trvalo tak dlho.

Aj keď to vyzerá tak, že tabuľka je konečne plná, japonskí vedci plánujú vkročiť na neznáme územie a nájsť prvok s protónovým číslom 119. Držíme im palce.Share on Facebook0
Zobraziť viac
Komentovať (0)