Deshaies/Shutterstock/IFLScience

Ak ste mali (alebo ešte stále máte) na strednej škole chémiu, určite si pamätáte na tak „obľúbenú“ periodickú tabuľku chemických prvkov. Pamätáte si aj...

Ak ste mali (alebo ešte stále máte) na strednej škole chémiu, určite si pamätáte na tak „obľúbenú“ periodickú tabuľku chemických prvkov. Pamätáte si aj na siedmy riadok, v ktorom boli štyri voľné miesta? Teda nie tak úplne voľné. Boli rezervované pre štyri prvky, ktoré ešte stále neboli objavené. Od tohto roku však už voľné nebudú. Vedcom z USA, Ruska a Japonska sa podarilo tieto prvky objaviť, a v predchádzajúcich dňoch tieto objavy potvrdila aj Medzinárodná únia pre čistú a aplikovanú chémiu (IUPAC), ktorá objavy vedcov preverovala. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Po štyroch rokoch sa teda periodická tabuľa mení znovu, v roku 2011 do nej boli pridané prvky s protónovým číslom 114 a 116, neskôr pomenované flerovium a livermorium. Tie isté tímy, ktorým sa tieto prvky podarilo objaviť, stoja aj za terajším objavom. Tentokrát boli objavené prvky s protónovými číslami 115, 117 a 118, ktorým dali dočasné názvy  ununpentium, ununseptium a ununoctium. Prvok s protónovým číslom 113 patrí vedcom z japonského ústavu Riken.

Deshaies/Shutterstock/IFLScience
Deshaies/Shutterstock/IFLScience

Prvky, ktoré sa nevyskytujú v prírode a môžu byť vyrobené len v laboratóriu, boli objavené pri rozbíjaní ľahkého jadra a pri sledovaní rozkladu výsledných prvkov. Existujú iba na zlomok sekundy a aj práve preto bolo ich objavenie tak namáhavé a trvalo tak dlho.

Aj keď to vyzerá tak, že tabuľka je konečne plná, japonskí vedci plánujú vkročiť na neznáme územie a nájsť prvok s protónovým číslom 119. Držíme im palce.

Uložiť článok

Najnovšie články