Foto: Unsplash

V Nemecku spúšťajú prvú fázu veľkého výskumu zameraného na univerzálny príjem.

Diskutuje sa o ňom už roky, testovacou fázou prešiel už v niekoľkých krajinách. Teraz si experiment s univerzálnym príjmom vyskúša aj Nemecko. V priebehu troch rokov trvajúceho experimentu bude 120 ľudí dostávať mesačne 1 200 eur.

Nemecko spúšťa svoj prvý veľký experiment s univerzálnym príjmom s názvom The Basic Income Pilot Project, ktorý prebehne pod záštitou nemeckého výskumného ekonomického inštitútu. Na projekt prispelo viac ako 140-tisíc darcov, ktorí spoločne vyzbierali viac ako 5,1 milióna eur.

Univerzálny príjem je ničím nepodmienený príjem, ktorý dostane od štátu automaticky každá oprávnená osoba. Príjem má pokryť základné životné potreby, v posledných rokoch sa vedú diskusie o jeho pozitívnom vplyve na ekonomiku štátu, ale aj samotnú spoločnosť. V minulosti podobné experimenty prebehli už vo viacerých krajinách, Nemecko sa do neho púšťa po prvýkrát.

Foto: Unsplash

Odolnejšia spoločnosť?

Presne 120 respondentov bude v priebehu troch rokov dostávať 1 200 eur mesačne, čo je v Nemecku hranica rizika chudoby. Prihlásiť sa môže ktokoľvek, v priebehu experimentu navyše môžu respondenti ďalej pracovať a navyšovať si tak svoj mesačný príjem do neobmedzenej výšky.

„Chceme zistiť, ako univerzálny príjem mení ľudí a spoločnosť. Chceme vedieť, ako ovplyvňuje ich správanie a postoje. Chceme zistiť, či univerzálny príjem môže pomôcť riešiť problémy, ktorým aktuálne čelí naša spoločnosť,“ hovorí v tlačovej správe Michael Bohmeyer z organizácie Mein Grundeinkommen, ktorá za celým experimentom stojí.

Podľa Bohmeyera univerzálny príjem pre väčšinu ľudí nebude prinášať pocit väčšieho bohatstva, ale väčšej istoty. „Chceme zistiť, či univerzálny príjem dokáže vytvoriť odolnejšiu spoločnosť voči krízam,“ hovorí Bohmeyer.

Foto: Unsplash

6 dotazníkov

Projekt The Basic Income Pilot Project spustil prihlasovanie len pred niekoľkými dňami. Výskumníci chcú s experimentom začať potom, ako sa do neho prihlási 1 milión záujemcov. Takáto veľká vzorka má zabezpečiť čo najvyššiu kvalitu následne získaných výsledkov. Jedinými podmienkami sú trvalý pobyt v Nemecku a vek minimálne 18 rokov. Výskumníci potom vyberú 120 ľudí, ktorým bude univerzálny príjem vyplácaný. V priebehu troch rokov respondenti vyplnia 6 online dotazníkov, ich výsledky budú vedci porovnávať s kontrolnou skupinou 1 380 ľudí, ktorí univerzálny príjem dostávať nebudú.

„Nepodmienený univerzálny príjem má zmysel len vtedy, ak má pozitívne individuálne aj kolektívne účinky, príliš neznižuje motiváciu k zárobkovej činnosti a je možné ho financovať,“ vysvetľuje Michael Bohmeyer.

V budúcnosti chcú vedci v Nemecku vykonať ešte ďalšie dve štúdie, ktoré majú okrem iného priniesť odpoveď aj na otázku, ako by bolo možné univerzálny príjem vyplácať celej spoločnosti.

Uložiť článok

Najnovšie články