Foto: Archív @travel_alvaro

Cestovateľ Tomáš priznáva, že je závislý na cestovaní. Svoju vášeň pretavil aj do pomoci druhým.

Pracovať od pondelka do piatka a zároveň cestovať každý víkend do zahraničia? Pre mnohých ľudí nemožná úloha je pre Tomáša bežnou praxou. Popri štandardnej práci stíha prakticky každý víkend odletieť spoznávať novú krajinu a čo je podstatné, za veľmi nízke sumy. Ako sám vraví, na cestovaní je závislý a svoju vášeň pretavil aj do pomoci cudzím ľuďom, ktorých často berie na cesty so sebou.

Článok pokračuje pod videom ↓

Cestovateľ je na Instagrame známy pod @travel_alvaro, pričom ľuďom okrem dobrých tipov pomáha s kompletným zabezpečovaním ich výletov. Tomáša sme vyspovedali v našom novom rozhovore.

V rozhovore sa dozviete:

  • ako začala Tomášova vášeň k cestovaniu;
  • ako sa dá cestovať každý víkend;
  • akú najlacnejšiu letenku si kúpil;
  • ktoré destinácie ho najviac zaujali.

K tomu, že cestuješ prakticky každý víkend, sa ešte dostaneme. Moja prvá otázka je, kde si bol naposledy?

Naposledy som navštívil Solún a priletel som len včera večer. Dojmy z výletu sú vyborné a ako to už u mňa býva zvykom, so sebou som mal opäť troch cudzích ľudí, s ktorými som sa dohodol cez Instagram, a ktorí boli tiež veľmi spokojní.

Pamätáš si svoju prvú leteckú cestu do zahraničia? Kde to bolo? Ako sa vlastne začala tvoja vášeň pre cestovanie?

Pamätám si to úplne jasne. Mal som asi 10 rokov a cestoval som z Popradu do Anglicka. Pamätám si to preto, že asi týždeň pred mojím prvým letom spadli asi tri lietadlá. Celý týždeň pred odletom som extrémne stresoval a nechcel som nikam ísť. 

V starom digitálnom foťáku mám dokonca fotku, ako som bol doslova jednou nohou v lietadle, do ktorého ma letušky museli ťahať. A, paradoxne, prvým letom som sa do lietania zamiloval. Vášeň ako taká však začala približne 4-5 rokov dozadu, keď mi práca v hotelierstve (5 dní práca, 5 dní voľno pozn. red.) umožňovala cestovať.

Foto: Archív @travel_alvaro

Cestovanie je jedna vec, kedy si sa ale rozhodol, že svoje zážitky a tipy budeš zdieľať aj s ľuďmi?

Inšpirovali ma k tomu ľudia z môjho okolia. Predovšetkým tí menej majetnejší, ktorí mi stále hovorili, ako ich moje príbehy o lacnom cestovaní inšpirujú. A tiež boli, samozrejme, radi, keď tie dané miesta videli aspoň prostredníctvom mojich storiek.

Chcel som ľuďom ukázať, že cestovať sa dá lacno aj bez cestovky, ktoré si za pobyty často pýtajú šialené sumy.

Sú teda cestovné kancelárie prežitok?

Za mňa je to prežitok pre lenivých ľudí. A mnoho takých ľudí mám aj ja vo svojom okolí. Niekto sa ma opýta, ako môžem ísť bez cestovky do Egypta. No, normálne. Ten čas, ktorý tí ľudia strávia v cestovkách, môžu pokojne venovať domácemu rešeršu a nájdu hotel, letenky, a tiež transfer. Pre mňa nie je výhovorka ani to, že niekto nevie jazyk. Cestovka ťa často nechá v danej destinácii napospas a delegáta často vidíš len na začiatku pobytu, ak vôbec.

To, samozrejme, neplatí pre miesta, kde je ten sprievodca nutný, ale to je minimum prípadov.

Len nedávno som pomohol 8-člennej rodine, ktorá išla do Egypta. Boli v cestovke a napísali mi, že im dali ponuku na daný hotel a daný let s all-inclusive 8 500 eur. Ja som si sadol za počítač a presne tú istú ponuku som dokázal zabezpečiť o 3-tisíc eur lacnejšie. A to aj s transportom. 

Foto: Archív @travel_alvaro

Iste vnímaš, že tých cestovateľských profilov je dnes veľmi veľa. V čom sa podľa teba odlišuješ?

Samozrejme, vnímam mnoho profilov. Ja osobne nemám rád, keď niekto ľuďom ponúka nepravdivé alebo skreslené informácie. Niektoré rady sú doslova hlúpe. Tiež sa mi nepáči, ak niekto nasilu sadne za počítač, vyhľadá pár leteniek, ktoré koniec koncov nie sú ani veľmi výhodné, a tieto tipy dokonca predáva. Ak by som to zhrnul, ja dávam reálne informácie, ponúkam tipy zadarmo a ponúkam tiež moje reálne skúsenosti, keďže cestujem každý víkend. Mojou pointou je ľuďom ukázať, že to ide aj bez cestovky.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články