Foto: MovieStillsDB

Niečo na tej teórii mohlo byť, no tentoraz sa fanúšikovia mýlia.

Sága Harry Potter vo svojej knižnej i filmovej podobe nestráca ani po rokoch na popularite, práve naopak. Fanúšikovia totiž neustále premýšľajú nad niektorými detailmi, ktoré autorka J. K. Rowlingová a ani filmári riadne neozrejmili. Jedna teória fanúšikom motá hlavy už niekoľko rokov. Je však na nej niečo pravdy?

Článok pokračuje pod videom ↓

Posadol Dursleyovcov horcrux?

Fanúšikovia Harryho Pottera sa snažili nejakým rozumným spôsobom vysvetliť, prečo boli jediní živí príbuzní hlavného hrdinu – teda teta Petunia a strýko vernon Dursleyovci – na svojho synovca zlí.

Z filmu i kníh vieme, že to bolo preto, že Harry, rovnako ako je zosnulí rodičia Lily a James, bol čarodejník. Mnohí fanúšikovia si ale myslia, že to bolo preto, že Harry bol v skutočnosti jeden z Voldemortových horcruxov, píše web Screen Rant. Mohlo by však na tejto teórii byť niečo pravdivé?

Táto teória má niekoľko háčikov

Ako sa ukázalo, ani veľmi nie a odpoveď na túto teóriu našli len tí najpozornejší čitatelia knižnej predlohy.

Foto: MovieStillsDB

Zo siedmich dielov je totiž zrejmé, že Dursleyovci boli zlí aj dávno predtým, než sa u nich objavil Harry ešte ako bábätko v perinke na prahu dverí. Čarodejníkmi opovrhovali (je dosť možné, že to bolo aj kvôli závisti), Harrymu zatajili skutočný život jeho rodičov a správali sa k nemu veľmi nepekne. Desať rokov musel žiť v malej komore pod schodmi a na akékoľvek radostné chvíle mohol vždy zabudnúť. Práve týmto ich správaním sa snažila Rowlingová čo najlepšie vykresliť ich zlé charaktery.

Foto: MovieStillsDB

Všetko vysvetľujú knižky

To, že boli k Harrymu zlí, ale s horcruxami nemá absolútne nič spoločné, aj keď by to veľa vysvetľovalo. Ako Rowlingová v siedmej časti Harry Potter a Dary smrti (Harry Potter and the Deathly Hallows) vysvetlila, ten, kto bol dlho a veľmi blízko nejakému horcruxu, negatívne sa to na ňom podpísalo. Ak by to platilo aj v prípade Harryho, neboli by k nemu zlí len Dursleyovci, ale aj všetci jeho priatelia naokolo. A to sa napokon nestalo. Negatívne totiž na ostatných vplývali len predmety, ktoré boli na horcruxy nevedomky pretvorené – napríklad denník Toma Riddla (Voldemorta) v druhej časti Harry Potter a Tajomná komnata (Harry Potter and the Chamber of Secrets).

Najnovšie články