Foto: Veľký hadrónový urýchľovač (Archív TASR)

Anatoli Bugorski je jediný človek, ktorého hlavu trafila častica v urýchľovači.

Urýchľovače častíc sú experimentálne stroje, ktoré poháňajú nabité častice rýchlosťou takmer ako svetlo a sledujú ich zrážky. Čo sa ale stane, ak takto urýchlená častica zasiahne niečo živé? Napríklad hlavu fyzika?

Písal sa 13. júl 1978 a fyzik Anatoli Bugorski pracoval v synchrotróne U-70, najväčšom urýchľovači častíc vo vtedajšom Sovietskom zväze. 36-ročný muž kontroloval urýchľovač, ktorý nefungoval tak, ako mal. Bez toho, aby si uvedomil, že zariadenie môže stále urýchľovať častice, Anatoli otvoril urýchľovač a pozrel sa dnu, aby zistil, či nezbadá, kde je problém.

Zasiahol ho lúč

V tom momente, ako strčil hlavu do urýchľovača, mu ňou preletel protónový lúč. Spočiatku necítil žiadnu bolesť, ale vedel, čo sa stalo. Uvidel totiž jasné svetlo a uvedomil si závažnosť situácie. O tom, čo sa stalo, však nepovedal nikomu, dokončil si svoju prácu a išiel domov.

Už dávka 5 gray vedie k smrti. Jeho však zasiahla dávka o intenzite 2 000 až 3 000 gray. Cez noc mu opuchla hlava a tvár sa mu zmenia na nepoznanie. Bol tak nútený ísť k lekárovi, kde sa priznal, čo sa udialo. Odtiaľ bol prevezený do Moskvy, ani nie tak na liečenie, ale iba na pozorovanie, lebo sa verilo, že zomrie.

Prestrelená hlava

Nasledujúce dni sa mu začala odlupovať pokožka okolo vstupu a výstupu protónového lúča a ukazovala cestu, odkiaľ častice vošli do hlavy, prešli cez lebku a mozog a vyšli na druhej strane.

Ako zázrakom však Anatoli nezomrel. Mozgové tkanivo bolo síce zasiahnuté, jeho tvár mu v nasledujúcom období ochrnula a stratil aj sluch. Zaujímavé je, že na jednej strane tváre bolo vidieť ako starne, na druhej, zasiahnutej však nie.

Anatoli nasledujúce roky pokračoval v práci fyzika a dokončil si aj doktorát. Vedci sa zhodujú, že mal neuveriteľné šťastie. Lúč ho okamžite nezabil a zasiahol časti mozgu, ktoré mu nespôsobili smrť. Neuveriteľnú nehodu tak prežil a žije stále, aj keď už v pokročilom veku 78 rokov. Má manželku a syna.

0
Uložiť článok
Komentovať