Foto: instagram.com (harryduran1996)

Študent biológie našiel čiastočnú lebku známeho dinosaura.

Dinosaurami bol fascinovaný už od detstva. Harrison Duran je v 5. ročníku na Kalifornskej univerzite a na mieste Badlands v Severnej Dakote v USA urobil neuveriteľný objav. Vykopal tam lebku triceratopsa, ako informuje CNN

Nedokážem vyjadriť svoje vzrušené pocity v momente, keď sme odhalili lebku“ uviedol Harrison v tlačovej správe univerzity. „Od detstva som bol posadnutý dinosaurami, takže tento nález je pre mňa niečo skutočne veľké„.

Severná Dakota je miestom s veľkým výskytom skamenelín. Harrison túto oblasť pozná a tak sa sem teraz vydal na dvojtýždňové práce spolu s profesorom Michaelom Kjellandom z univerzity v Severnej Dakoty. Obaja sa spolu stretli už predtým a stali sa priateľmi, ktorých spája vášeň pre dinosaury.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Harry Duran (@harryduran1996),

Do Badlands chodím pravidelne už roky, no na tomto konkrétnom mieste som bol prvýkrát„, povedal Kjelland. Kopať začali 1. júna na vytipovanom mieste. Po štyroch dňoch už objavili časť lebky. Fosília datovaná do obdobia spred 65 miliónov rokov bola hore nohami, pričom časť rohu bol čiastočne odkrytý. Lebka bola obklopená skamenenými rastlinami z obdobia kriedy.

Triceratops

Charles R. Knight [Public domain], via Wikimedia Commons
  • najznámejší zástupca skupiny Ceratopsia
  • bol mohutný bylinožravec s váhou až 7 ton a dĺžkou až 9 metrov
  • mal veľkú lebku s kosteným golierom a nadočnicové rohy s dĺžkou až 1,5 metra s menším rohom nad nosom
  • aj napriek mohutnosti a rohom nebol v bezpečí, keďže je dokázané, že na neho útočil Tyrranosaurus

Je úžasné, že sme našli tieto rastliny okolo lebky a aj priamo pod ňou„, povedal Harrison. „Poskytuje nám to ucelenejší obraz„.

Lebku nazvali Alice po majiteľke pôdy, kde fosíliu našli. Potom prišla náročná časť a to dostať lebku zo zeme. To im trvalo týždeň, keďže sa museli snažiť, aby Alice nepoškodili. Stabilizovali ju špeciálnym lepidlom kvôli spevneniu kostí. Keď ju dostali zo zeme, potiahli ju fóliou a následne sadrou. Potom ju vložili do škatule vyplnenou pamäťovou penou a prepravili do laboratória na ďalší výskum. Presné miesto, kde bola lebka nájdená, nebolo prezradené z dôvodu, aby tam neprišli ľudia, ktorí načierno hľadajú kosti dinosaurov.

Harrison by bol rád, ak by mohol lebku doniesť do školy. Chcel by sa so svojím nálezom pochváliť pred spolužiakmi.

Uložiť článok

Najnovšie články