Ilu: AnonymousUnknown author [Public domain], via Wikimedia Commons

O Anonymous počul už azda každý z nás.

Pre niekoho partia počítačových detí, ktoré nemajú čo z dlhej chvíle robiť, pre iných skutoční bojovníci za slobodu a to nielen na internete, ale aj v politike. Anonymous, ako už názov napovedá, je združenie založené najmä na anonymite. Od včerajšieho dňa o nich bolo opäť vo veľkom počuť, keď sa zverejnil 39-hodinový záznam kauzy Gorila. Ten sa ku nim, rovnako ako aj do médií, dostal z anonymného zdroja. Kto ale vlastne Anonymous sú? 

Anonymous, ako sme uvádzali v úvode článku a ako nám uviedol jeden z členov Anonymous Slovensko, je anonymné a od seba nezávislé nehierarchické hnutie, ktoré sa do povedomia internetových komunít začalo dostávať v roku 2003 na základe automaticky generovaných prezývok prispievateľa na stránkach 4chan.org a im podobných.

Anonymous vo svete a na Slovensku

V rokoch 2010 a 2011 začali informácie o Anonymous prenikať aj do masmédií, čo bolo zapríčinené veľkým záujmom, ktorý vzbudila ich činnosť spojená s „hacktivistickým“ obhajovaním WikiLeaks.

Vo svete však asi najväčší odkaz zanechali útoky na spoločnosť Sony v roku 2012. Tá sa rozhodla žalovať Georgra Hotza za vytvorenie a distribúciu softvéru, ktorý majiteľom PlayStation umožnil spúšťať domáci softvér (stiahnuté hry) na ich konzolách. V tom čase bola ich stránka napadnutá každý týždeň aj PlayStation účtami #opsony. Anonymous preto spustil #OpSony a zrušilo stránky siete PlayStation Network.

Druhý asi najväčší útok podľa člena Anonymous Slovensko, bola Operation Payback. Vtedy americká vláda požadovala, aby WikiLeaks prestalo zverejňovať prísne tajné diplomatické správy pre verejnosť.

Foto: Vincent Diamante [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons
Niekoľko spoločností, ktoré v minulosti WikiLeaks podporovali, sa obrátilo proti webovej stránke zmrazením účtov a vypnutím serverov. Anonymous sa podľa člena rozhodol vystúpiť v mene Juliana Assangea a vyhlásil vojnu spoločnostiam Visa, MasterCard a PayPal za to, že odmietol obchodovať s WikiLeaks. 8. decembra 2010 skupina zhodila stránky Visa aj MasterCard formou masívneho útoku DDOS.

Ako ďalej člen hnutia uvádza, v roku 2012 sa Anonymous zviditeľnili aj na Slovensku, práve kvôli prvej kauze Gorily. Svoju podporu protestom vyjadrili tak, že počas nich zaútočili na vládne weby Slovenskej republiky hackerským útokom.

Slovenský skupina Anonymous udržiava aj medzinárodné kontakty. „Najbližšia je nám poľská a česká skupina. Tým sme pomáhali aj pri útoku na Babiša pri zavádzaní EET, kedy boli dva mesiace formou DDOS útokov napádané jeho weby,“ prezrádza člen Anonymous Slovensko.

Fungovanie Anonymous

Anonymous funguje ako oddelené bunky po celom svete. Neexistuje žiadny hlavný vodca alebo riadiaca skupina. V jednotlivých skupinách sa však berie ako hlavný člen ten, kto je najstarší a má najviac skúseností s útokmi.

Overovanie členov funguje len rokmi získavania si dôvery. „Pre nových členov máme oddelené miesta, kde sa schádzajú ako IRC kanále, kde je jeden pre nováčikov a jeden pre hlavných členov. Takto to funguje po celom svete. V každom štáte je jedna alebo viac skupín, ktoré sa spoja, keď sa ide robiť väčší útok,“ uvádza člen Anonymous Slovensko.

Foto: david_shankbone [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons
Majú tiež hlavný kanál na IRC, ktorý je dostupný širokej verejnosti a je medzinárodný. Tam sa aj organizujú hlavne ciele hnutia. Ktokoľvek tam môže prísť a porozprávať sa ostatnými.

Ciele útokov nebývajú však nikdy úplne verejné. Vytvorí sa udalosť a člen pošle požiadavku, že chce pomôcť a na základe jeho skúseností sa potom rozdelia úlohy. Niekto hľadá chyby na serveri, ďalší ich testujú. Následne sa robí finálny útok.

Kto sa môže pridať a aké sú podmienky

Pridať sa k nám môže ktokoľvek, či už ako člen, ktorý vie o hackingu a chce pomôcť týmto smerom alebo ako propagátori na stránke Facebooku, ale aj grafici a podobne. Záber je veľmi široký,“ uvádza člen hnutia.

Nový člen sa podľa neho môže pridať kdekoľvek, kde ich nájde. Stačí ich iba kontaktovať. „Sme ochotní nováčikov niečo aj naučiť, máme kompletné zbierky s online databázou hacking návodov. Spolu sú to stovky hodín výučbových videí, kníh a podobne,“ uvádza.

Noví členovia pri tom neprechádzajú cez nejaký „extra výber“. Pýtajú sa len základné otázky a je len na členovi, čo o sebe povie.

Nezisťujeme reálne mená, nepoznáme sa medzi sebou osobne, iba niektorí členovia. Dôvera sa buduje rokmi,“ píše nám člen skupiny Anonymous.

Uložiť článok

Najnovšie články