Foto: TASR/AP

Rebélia pokračuje aj počas nasledujúcich dní.

Minulý týždeň sa vo viacerých európskych mestách niesol v znamení protestov hnutia Extinction Rebellion. Už tradične najväčšiu účasť aj mediálny ohlas mali tie, ktoré sa konali v metropole Spojeného kráľovstva. Polícia tu počas týždňa zatkla viac ako tisícku ľudí, medzi ktorými nechýbala ani 63-ročná belgická princezná. 

Protesty hnutia Extinction Rebellion začali minulý pondelok a prebiehať budú aj v priebehu nasledujúcich dní. Dvojtýždňová „rebélia“ sa koná v približne 60 metropolách sveta vrátane Londýna, Paríža, Viedne, Berlína, Amsterdamu, Madridu, Sydney, Naí Dillí, Kapského Mesta či Buenos Aires. Protesty environmentálneho hnutia majú za cieľ donútiť vlády, aby znižovali uhlíkové emisie, ktoré spôsobujú globálne otepľovanie a aby odvrátili klimatickú krízu, ktorá podľa ich slov prinesie hladovanie a kolaps spoločností.

Demonštrácie v New Yorku, foto: TASR/AP
Demonštrácie v Paríži, foto: TASR/AP

Spravidla najvyššiu účasť majú už tradične protesty v Londýne. V metropole Spojeného kráľovstva len do štvrtku polícia zatkla viac ako 1000 demonštrantov, aktuálne už ide o viac ako 1300 osôb. Tí sa okrem iného pokúsili ochromiť prevádzku letiska London City v snahe upriamiť tak pozornosť verejnosti na nepriaznivý vplyv leteckej dopravy na klímu. Polícia demonštrantov zatýkala aj v Holandsku či na Novom Zélande.

Demonštrácie v Londýne, foto: TASR/AP

Počas demonštrácie na letisku London City zatkla polícia asi 100 ľudí, medzi nimi aj zrakovo postihnutého päťnásobného írskeho paralympionika Jamesa Browna. Ten sa vyšplhal na vrch trupu odstaveného lietadla spoločnosti British Airways, zniesť ho nakoniec museli až hasiči.


Medzi zadržanými londýnskymi aktivistami z hnutia Extinction Rebellion je aj belgická princezná Marie-Esméralda. S odvolaním sa na organizátorov protestov o tom ešte v sobotu informovala spravodajská stanica Sky News. Hnutie zverejnilo v sobotu fotografiu prepúšťacej policajnej správy, podľa ktorej princeznú stále „vyšetrujú“, prepustili ju bez vznesenia obvinení a záležitosť ešte „nie je uzatvorená“. Pobočka hnutia v londýnskej mestskej časti Camden uviedla, že 63-ročnú princeznú po zadržaní odviedli na policajnú stanicu v Camden.

Demonštrácie v Londýne, foto: TASR/AP

Princezná Marie-Esméralda pôsobí v Londýne ako novinárka, dokumentaristka a aktivistka za ochranu životného prostredia a ochranu práv žien a pôvodných obyvateľov. O zatknutí informovala aj na svojom Twitterovom účte.

Demonštrácie hnutia Extinction Rebellion neobišli ani hlavné mesto našich západných susedov. V Prahe aktivisti zablokovali cestnú premávku v centre mesta. Aktivisti na cestu vstúpili približne o 15.40.

„Na priechode bolo 40 až 50 ľudí, niektorí z nich sa prilepili k vozovke lepidlom,“ uviedol hovorca pražskej polície Jan Daněk.

Demonštrácie v Prahe, foto: TASR/AP
Demonštrácie v Prahe, foto: TASR/AP
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )