Ilustračná snímka: Pixabay

Nesexuálny prenos kvapavky nie je síce bežný, no nie je nemožný.

Aj keď v mnohých prípadoch sa pohlavne prenosné choroby šíria práve pohlavnou cestou (práve preto majú takýto názov), nemusí to byť pravidlo. Smutným príkladom môže byť napríklad infekcia vírusom HIV kontaminovanou krvou. V prípade kvapavky je takmer 100 % pravdepodobnosť, že k prenosu dôjde pohlavným stykom. No ako sa ukazuje, výnimka potvrdzuje pravidlo. 

11-ročné dievča z Rakúska navštívilo svojho obvodného lekára po tom, ako cítila v intímnych partiách pálenie a to neustúpilo ani po použití antimykotického krému z lekárne. Lekár výterom zistil, že dievča je pozitívne na prítomnosť baktérie Neisseria gonorrhoeae. Tento patogén je známy tým, že spôsobuje kvapavku, uvádza portál IFL Science.

Nakazila sa v jazierku

Keďže išlo o takú mladú pacientku a zároveň o pohlavne prenosnú chorobu, okamžite prišlo k podozreniu zo sexuálneho zneužívania. Nikto z jej rodiny však nemal pozitívny test na kvapavku a dievča popieralo akýkoľvek sexuálny kontakt.

Lekári po ďalšom zisťovaní však dospeli k možnému zdroju nákazy. Dievča totiž nedávno navštívila krásny horúci prírodný prameň. Cez leto bola na dovolenke s rodinou na talianskom ostrove Pantelleria v blízkosti Sicílie, kde navštívili kráterové jazero Specchio di Venere. Po plávaní v jazere sa na chvíľu okúpala tiež v plytkom horúcom jazierku na okraji veľkého jazera. Tieto jazierka, ako píšu lekári vo svojej kazuistike uverejnenej v Journal of Medical Case Reports, sú “veľmi často využívané” a udržiavajú si teplotu ľudského tela. Táto teplota však zvyšuje šance na prežitie baktérie Neisseria gonorrhoeae.

Predpokladá sa, že predchádzajúca osoba, ktorá sa okúpala v malom jazierku, bola nakazená chorobou a v dôsledku zlého načasovania sa potom infikovalo aj dievča, keď sa tam kúpalo.

Zrkadlo Venuše. Foto: mauro from PAVIA, ITALIA, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Aj napriek tomu lekársky tím prízvukuje, že sexuálne zneužívanie by malo byť vždy na prvom mieste v úvahách, ako sa také mladé dievča nakazilo, no nemusí byť vždy dôvodom.

Upozorňujú, že pozitívny nález kvapavky u dieťaťa tak nemusí automaticky znamenať sexuálne zneužívanie a je potrebné vždy prípad poriadne prešetriť. Môže to totiž dospieť až do nesprávneho obvinenia zo sexuálneho zneužívania.

Lekári poukázali tiež na prípad, keď 8-ročné dievčatko sa tiež pravdepodobne nakazilo zo záchodovej dosky. Tím uvádza, že infekcia z plytkého teplého jazierka je oveľa pravdepodobnejšia ako zo záchodovej dosky, keďže jazierko poskytuje teplo, správne pH a tiež lepší prístup k intímnym partiám.

Foto: Goldmund100, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Verejnosť by si mala byť vedomá toho, že kúpanie sa v plytkých termálnych vodách s vysokou frekvenciou môže spôsobiť prenos rôznych patogénov, medzi nimi aj Neisseria gonorrhoeae, ale aj rôznych fekálnych kontaminantov, ako je Escherichia coli či Pseudomonas aeruginosa,” uviedol lekárky tím.

Ďalej odporúčajú, aby prevádzkovatelia v blízkosti takýchto termálnych vôd zabezpečili sprchy a dostupné antibakteriálne mydlo. Návštevníci by mali tiež dbať na prísnu hygienu.

1
Uložiť článok
Komentovať