Foto: Linda Spashett Storye book, CC BY 2.5, via Wikimedia Commons

Dnes má tento nález nevyčísliteľnú hodnotu.

Aj keď by sa dalo na základe nadpisu tohto článku polemizovať, aký unikát z 9. storočia o dĺžke 20 centimetrov je v múzeu v Británii vystavený, fotografia naznačuje, že ide o niečo, čo vyzerá ako výkal. A zdanie skutočne neklame.

Je staré, veľké a dokonca rovnako cenné, ako kráľovské klenoty. V tomto prípade ale nejde tak úplne o zlatý artefakt, ale celkom obyčajný ľudský výkal, ktorý je tak pozoruhodný, až ho vystavili v múzeu York´s Archaelogical Resource Center.

Najväčšie a najstaršie

Čo ale robí z toho ľudského výkalu tak pozoruhodný artefakt? Ako píše portál LAD Bible, je to najmä jeho veľkosť, ktorá dosahuje 20 centimetrov na dĺžku, 5 centimetrov na šírku a obdobie, z ktorého pochádza. Tento koprolit, alebo vyschnutý a skamenený exemplár ľudského trusu, totiž človek zo seba dostal ešte v 9. storočí. Vzácnosť tohto artefaktu podčiarkuje fakt, že sa jeho štúdiom dokázalo, že patril vikingskému mužovi.

Ilustračná foto: Pexels (Meik Schmidt)

Ľudský exkrement sa podarilo objaviť v Británii ešte v roku 1972. Archeológovia z York Archaeological Trust práve vykopávali oblasť, na ktorej neskôr vyrástla pobočka banky Lloyds Bank. Samozrejme, práce na stavbe museli počkať, pretože po nájdení skameneného ľudského trusu začali oblasť archeológovia ešte viac skúmať. Najpozoruhodnejším nálezom však bol len tento koprolit.

Výtvor niekoľkých dní

Po ďalšom podrobnejšom skúmaní sa však vedcom podarilo o exkremente zistiť omnoho viac. Okrem dĺžky a šírky – exemplár totiž našli neporušený a v plnej veľkosti – zistili tiež to, čím sa jeho tvorca živil. Ako analýza preukázala, tak strava Vikinga pozostávala z mäsa a chlebu, avšak úplne zdravotne dobre na tom muž zrejme nebol. V nájdenej stolici sa totiž našlo aj „niekoľko stoviek parazitických vajíčok“, čo značí, že človek z 9. storočia mal v sebe zrejme nejakého parazita, ak nie aj viacerých.

Foto: Linda Spashett Storye book, CC BY 2.5, via Wikimedia Commons

Ako prezradil člen tímu odborníkov, ktorí nález skúmali, existuje predpoklad, že Vikinga trápili tráviace ťažkosti a niekoľko dní sa nemohol vyprázdniť.

Nález tejto skameneliny je skutočne vzácny a v York Archaeological Trust si ho dokonca dali aj poistiť. V roku 2003 totiž došlo k nešťastnej náhode a jeden z učiteľov zaklopkal na sklenenú vitrínu, po čom artefakt spadol na zem a rozlomil sa na tri časti. Našťastie sa ho ale podarilo zachrániť a v spomínanom múzeu si ho návštevníci opäť môžu pozrieť v celku.

Uložiť článok

Najnovšie články