deviatart.com

Pobyt vo väzení nie je príjemnou záležitosťou. Najmä z amerických filmov a seriálov poznáme prostredie plné násilia, sexuálneho obťažovania a psychického nátlaku. V Rusku je to však oveľa horšie.

Predstavte si tú najhoršiu väznicu sveta. Pokojne sa inšpirujte holywoodskymi filmami, ktoré ste doposiaľ videli. Máte? Zrejme to tam vyzerá veľmi zle. My vám však dnes ukážeme ešte niečo horšie. Ide o ruské väzenie Petak, do ktorého sa dostanú len tí najhorší šialenci z celej krajiny. Väzenie na príznačne nazvanom Ohnivom ostrove nie je ani tak väzením pre telo, ako skôr pre dušu, myseľ a psychiku tých najhorších delikventov z celého Ruska.

Ak ste si v úvode tohto článku predstavovali väzenia s extrémnymi prejavmi násilia, sexuálneho a psychického obťažovania rýchlo na túto predstavu zabudnite. V ruskom Petaku sa trpí celkom inak. Väzenie zlomí aj tých najväčších „frajerov“ a dozorcovia k tomu nepotrebujú používať žiadne špeciálne taktiky. Väzeň trpí sám so sebou, vo vnútri svojho bytia, len so spomienkami a myšlienkami, ktoré mu život priniesol. A to je vždy oveľa horšie ako by vás mal niekto poriadne dobiť v sprche…

mugshot-me.com
mugshot-me.com

Väznica Petak sa nachádza na Ohnivom ostrove uprostred jazera, ktoré leží v hustom ruskom severskom lese, asi 400 kilometrov severne od Moskvy. Na ostrov sa nedá dostať inak ako na lodi. Už v roku 1917 vznikol na ostrove trestanecký tábor pre Stalinových nepriateľov. Väzenie Petak privítalo prvých väzňov v roku 1997. Krátko predtým sa v Rusku zrušil trest smrti. A práve preto vznikol Petak, väzenie, v ktorom by ste si namiesto pobytu vybrali radšej smrť.

natgeotv.com
natgeotv.com

Keď v roku 1997 zavítalo do väzenia prvých 170 väzňov, možno sa aj tešili z toho, že ušli hrobárovi z lopaty. Čoskoro však zrejme zistili, že smrť by v tomto prípade bola vykúpením. Sú tu umiestňované len tie najhoršie prípady z celého Ruska. Najnižšie tresty, ktoré tu nájdete, trvajú 25 rokov. Iní si tu odsedia doživotie. Stále nerozumiete tomu, prečo je Petak tým najhorším väzením sveta? Tak prejdime priamo na túto tému…

natgeotv.com
natgeotv.com

Aj keď z väzenia ešte nevyšiel žiadny väzeň, svet má istú predstavu o tom, ako to tam v skutočnosti vyzerá a to od návštev, novinárov a priamo z vyjadrení vedenia väznice. Väzni žijú na celách osamote. Celých 22 a pol hodiny z dňa nevidia žiadnu tvár, s nikým sa nerozprávajú, prežívajú len vo vlastných hlavách. Cela má 8 m2 jej steny tvorí čistý betón bez akejkoľvek omietky či farby. Strop sa nachádza vo výške 180 centimetrov, čo pocit stiesnenia ešte viac posilňuje. Záchody, umývadlo či sprchu v Petaku nenájdete. Na potrebu a umývanie slúži vedro a záleží na nálade dozorcov či bude len jedno, dve a či vám ich vôbec vyprázdnia.V celách je po celý rok asi 11°C. Vládne tu chlad, šero a pach….

coindesk.com
coindesk.com

Z celého dňa sa z tohto priestoru dostanú väzni von na hodinu a pol. Vychádzka do „klietky“ s rozmermi 2,5 x 2,5 metra však nie je žiadnym oddychom. Po celý čas musí mať väzeň ruky nad hlavou a položené na mrežiach tak, aby ich dozorcovia po celý čas videli. Z väzenia niet úteku. Doposiaľ sa to nikomu nepodarilo. Podľa Ministerstva zahraničných vecí USA je Petak „extrémne kruté a život ohrozujúce miesto“.

bestmastersincounseling.com
bestmastersincounseling.com

Na kontakt so svetom môžu väzni v Petaku zabudnúť. Rádio a televízia sú prísne zakázané. Počas prvých 5 rokov nemôžu väzni prijímať žiadne návštevy. Posielať listy z väzenia je neprípustné. Za prvých 10 rokov môže mať väzeň jedinú návštevu, a to na dve hodiny. Väzni sa veľmi neporozprávajú ani s dozorcami. Kontakt je povolený len cez zatvorené dvere. Všetky spomínané podmienky vnímajú aj tí najhorší delikventi len veľmi ťažko. Nápor na myseľ a psychiku človeka v tomto väzení je obrovský a v dlhodobom rozsahu nezvládnuteľný. Ako povedala bývalá zamestnankyňa väzenia Svetlana Kiseljova: „Petak ničí ľudské bytosti. Prvých 9 mesiacov sa tu adaptujú na prostredie a podmienky. Behom 3-4 rokov ale spozorujete, že sa začína ich správanie rapídne meniť.“

Čo si o takomto zaobchádzaní s väzňami myslíte vy?

Pozri aj: Fotografie z najdesivejšieho väzenia na svete, kde radšej nevstupujú ani stráže

interez.sk (Lukáš M.), idnes.cz, all-that-is-interesting.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )