Foto: TASR/AP

Ruský vodca zároveň obvinil Západ z „jadrového vydierania“.

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu varoval Západ, že „neblafuje“ a v prípade ohrozenia územnej celistvosti Ruska, bude reagovať „všetkými dostupnými prostriedkami“. Vyjadril sa tak v stredu v televíznom prejave k národu, v ktorom tiež ohlásil čiastočnú mobilizáciu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Putin obvinil Západ z „jadrového vydierania“ a upozornil na údajné „vyjadrenia niektorých vysoko postavených predstaviteľov vedúcich štátov NATO o možnom použití jadrových zbraní hromadného ničenia proti Rusku“.

Na ochranu Ruska použije všetky dostupné prostriedky

„Tým, ktorí si dovoľujú voči Rusku takéto vyjadrenia, chcem pripomenúť, že naša krajina má tiež rôzne ničivé prostriedky a sú modernejšie ako tie, ktoré majú krajiny NATO. A ak bude územná celistvosť našej krajiny ohrozená, na ochranu Ruska a našich ľudí určite použijeme všetky dostupné prostriedky,“ vyjadril sa.

Putinov prejav nasledoval deň po tom, ako Ruskom okupované regióny na východe Ukrajiny zverejnili plány na referendá o pripojení sa k Rusku. Referendá, ktoré sa očakávali už v prvých mesiacoch ruskej invázie na Ukrajinu, sa začnú konať v piatok v Luhanskej a Chersonskej oblasti a na teritóriách Zaporižžskej a Doneckej oblasti, ktoré sú pod kontrolou ruských síl. Snahy Kremľa zhltnúť štyri oblasti by mohli Moskve otvoriť cestu k ďalšej eskalácii vojny po ukrajinských úspechoch.

Rozhodnutie pre čiastočnú mobilizáciu je podľa Putina „úplne primerané hrozbám, ktorým čelíme, konkrétne ochrane našej vlasti, jej suverenity a územnej celistvosti, zaisteniu bezpečnosti našich ľudí a ľudí na oslobodených územiach“.