Foto: TASR/AP

Na Slovensku registrujeme z PCR testov celkovo 357 910 pozitívnych prípadov koronavírusu.

Na Slovensku v sobotu (27.3) pribudlo 925 prípadov nákazy novým koronavírusom, spravilo sa 7 087 PCR testov. Celkovo tak evidujeme 2 329 530 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Včera sa spravilo  540 876 antigénových testov. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk.

Článok pokračuje pod videom ↓

Štatistiky sa budú zverejňovať za jednotlivé týždne, vyplýva zo z grafu NCZI. Ide o počet testovaných PCR aj antigénovými testami. V nemocniciach je aktuálne s ochorením alebo s podozrením naň 3 336 pacientov. Počet pacientov s potvrdeným vírusom je 3170.

Spolu laboratóriá už na ochorenie otestovali 2 329 530 vzoriek. Ide o počet vzoriek z PCR testov. Je to 13,05 % z 7 087 ukončených RT-PCR vyšetrení a 0,30 % z 540 876 antigénnych testov. Počet úmrtí pacientov s pozitívnym testom na nový koronavírus je 622 685. Zvýšil sa aj počet zaočkovaných osôb, momentálne ich je 622 685.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (222), nasleduje Prešovský kraj (181), Žilinský (151), Trenčiansky (130), Banskobystrický (85), Trnavský (64), Bratislavský (53) a Nitriansky (39). Je medzi nimi 458 mužov a 467 žien. Celkový počet nakazených mužov je 170 598 a žien 187 312.
V nemocniciach je hospitalizovaných 3 336 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 3 149 ľudí. Na JIS je 284 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 378 osôb.

Fajčiari vo výnimkach na nosenie rúška nie sú

Vzhľadom na momentálnu epidemiologickú situáciu chceme vyzvať aj fajčiarov, aby rešpektovali Opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR pri ohrození verejného zdravia a dodržiavali tak zákaz vychádzania a pohybovania sa na verejnosti bez prekrytia horných dýchacích ciest (napríklad respirátor, rúško, šál, šatka, atď.), informuje portál ÚVZ SR.

Polícia už rozdala niekoľko pokút za fajčenie na ulici. Vo výnimkach na nenosenie rúška na ulici sú napríklad deti, športovci, ľudia s ťažkou fyzickou prácou a iné. Fajčiari medzi nich ale nepatria.

Za zapálenie si na ulici je možné pokutovať vo výške 1000 eur v blokovom konaní. V správnom konaní sa táto pokuta môže dvihnúť až na 1659 eur.

Rokovanie poslancov sa preložilo na utorok

Na programe 25. schôdze majú ešte niekoľko neprerokovaných bodov, medzi nimi aj dva vládne návrhy súvisiace s pandémiou nového koronavírusu, o ktorých rokujú v skrátenom legislatívnom konaní. Poslanci budú v utorok rokovať mimo iného aj o odškodnení pre rodiny zdravotníkov, ktorí umreli na koronavírus.

Schôdzu v uplynulom týždni preložil Boris Kollár (Sme rodina), odôvodnil to tým, že nechce, aby sa „cirkus z vlády presunul do parlamentu“. Rád by tým dosiahol plynulé podávanie návrhov na zákony bez prerušenia a prepadávania bodov.

V zrýchlenom režime rokujú poslanci o novele zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti. Umožniť má posielanie žiadosti o odklad daňového priznania aj elektronicky e-mailom či predĺžiť uplatňovanie nulovej sadzby dane z pridanej hodnoty na respirátory triedy FFP2 a FFP3 do 30. júna. Nastavuje sa aj dopredaj cigariet, ktoré boli zdanené sadzbou spotrebnej dane platnou do 31. januára, až do vypredania zásob.

Rovnako v zrýchlenom režime by mali rozhodnúť o balíku noviel v oblasti zdravotníctva súvisiacich s druhou vlnou pandémie. Umožniť sa má príbuzným zdravotníkov, ktorí zomreli na ochorenie COVID-19 po nakazení sa v práci, dostať od štátu odškodné. Pacientom s ťažkým priebehom ochorenia COVID-19, u ktorých po prekonaní pretrvávajú respiračné, nervovo-svalové alebo pohybové ťažkosti, by sa mohla uhrádzať liečba v kúpeľoch. Legislatíva sa zaoberá i použitím nosových rýchlotestov určených na profesionálne použitie aj nezaškolenými osobami.

Odklad rokovania sa dotkol aj schémy pomoci pre oblasť cestnej dopravy, ktorej cieľom je zmierniť dôsledky koronakrízy na tento sektor. Poslanci už pritom schválili pre tento návrh zákona skrátené legislatívne konanie.

Uložiť článok

Najnovšie články