Foto: SITA/AP

V utorok spravili na Slovensku 32 328 PCR testov.

Na Slovensku pribudlo v utorok (25.1.) 13 840 prípadov nákazy novým koronavírusom, spravilo sa 32 328 testov. Celkovo tak evidujeme 943 378 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk.

Počet hospitalizovaných sa znížil o 11, v nemocniciach je celkovo 1 505 pacientov. Počet obetí koronavírusu s pozitívnym testom je 17 725, pribudlo 27 obetí. Za uplynulý deň dostalo prvú dávku vakcíny 1 053 Slovákov.

Najviac pozitívnych v Žilinskom kraji

Najviac pozitívne testovaných bolo v Žilinskom kraji, a to 2 595, naopak najmenej v Banskobystrickom, konkrétne 1 001. Druhým krajom s najvyšším počtom testovaných bol Prešovský kraj, kde odhalili 2 127 prípadov. V Bratislavskom kraji sa infikovalo 1 933 ľudí, v Trnavskom kraji 1 631, v Nitrianskom 1 591, v Trenčianskom 1 553 a v Košickom kraji 1 409 prípadov.

Foto: TASR – Milan Kapusta

Ako informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, takmer 63 percent z pozitívne testovaných PCR testom nebolo zaočkovaných alebo má len jednu dávku očkovacej látky. V prípade antigénových testov nemá očkovanie takmer 61 percent z 1 642 pozitívne testovaných.

„Na JIS a OAIM je 300 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 148 osôb. Viac ako 81 percent z hospitalizovaných pacientov nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky,” dodala Eliášová.

Tretiu dávku vakcíny dostalo uplynulý deň 8 519 ľudí, spolu ju tak má 1 429 115 osôb. Druhú dávku očkovacej látky si nechalo aplikovať 3 217 ľudí, plne zaočkovaných je tak na Slovensku už 2 646 860 občanov. Prvú dávku vakcíny dostalo 1 053 ľudí, aspoň jednou dávkou je tak zaočkovaných celkovo 2 791 225 osôb.

Zmierňovať príznaky covidu možno aj viacerými liekmi bez predpisu

Pri ľahkom či miernom priebehu ochorenia COVID-19 je možné počas domácej liečby siahnuť po viacerých liekoch, ktoré nie sú viazané na lekársky predpis a zmierňujú a potláčajú príznaky. Na sociálnej sieti to pripomenula Slovenská lekárnická komora (SLeK).

Na horúčku a bolesť sú dostupné viaceré lieky s obsahom paracetamolu, ibuprofénu a kyseliny acetylsalicylovej. Je možné použiť aj lieky s obsahom naproxénu a diklofenaku. „Dajte si však pozor na správne dávkovanie. Pri vysokých horúčkach je vhodné zníženie telesnej teploty aj pomocou vlažnej sprchy,“ uviedla SLeK.

Foto: unsplash/ Kendal

Ak sa objaví kašeľ, je vhodné ešte pred silnejším rozvinutím príznakov ochorenia užívať lieky s obsahom ambroxolu alebo bromhexínu.

„Ak sa prejavia príznaky ako zúženie dýchacích ciest, nádcha alebo vysušená sliznica nosa je vhodné siahnuť po liekových formách ako napríklad kvapky, spreje alebo výplachy,“ vymenovala SLeK. Pripomína, že lieky, ktoré obsahujú roztoky soli, je možné používať aj dlhodobo. „Tie, ktoré obsahujú liečivo, uvoľňujúce opuch sliznice ako xylometazolín, oxymetazolín, nafazolín či tramazolín, je možné používať iba akútne a to tak, aby dĺžka používania nepresiahla sedem dní,“ zdôraznila SLeK.

Pri bolestiach hrdla pomôžu kloktadlá, spreje a žuvacie tablety. „Obsahujú lokálne účinkujúce dezinfekčné látky, antiseptiká a lokálne anestetiká,“ dodala SLeK.

Uložiť článok

Najnovšie články