Foto: Twitter.com/elmayimbe, Profimedia

Lufthansa heist je jedno z najväčších vylúpení, akému v Spojených štátoch amerických boli kedy svedkami.

História mafie je plná krádeží obrovských rozmerov. Jedna z nich však z radu vyčnieva. Dodnes má totiž prezývku ako jedna z najväčších svojej doby. Pred takmer 45 rokmi sa Jimmymu Burkovi a jeho kumpánom podarilo na jednom z najväčších letísk sveta vylúpiť trezor. Odniesli si z neho dovedna takmer 5 miliónov dolárov v bankovkách a ďalší takmer milión šperkoch. Mozog celej operácie ale následne všetkých svojich kumpánov povraždil. Krádež si vyslúžila prezývku Lufthansa heist.

Článok pokračuje pod videom ↓

Väčšina obyvateľov New Yorku 11. decembra 1978 ešte spala, keď sa ulicami jednej z najznámejších metropol sveta pomaly presúvala čierna dodávka Ford Econline. Jej cieľom bolo letisko JFK a posádku tvorilo niekoľko mužov v kuklách, ktorí sa chystali k jednej z najväčších mafiánskych lúpeží, aké kriminálna história Spojených štátov amerických dovtedy (a vlastne aj dodnes) poznala.

Inteligentný mafián

Jamesa „Jimmyho“ Burka miestne mafiánske kruhy poznali pod prezývkou „Gentleman“. Jeho priezvisko naznačuje, že tak ako ostatné klany, ktoré v tej dobe ovládali New York, Burke talianske korene nemal. Pôvodom bol z Írska a do váženejších mafiánskych kruhov sa dostal vďaka tomu, že dokázal inteligentne vykonávať „menšie práce“ v podobe malých krádeží, lúpeží, pašovania drog a podvádzania v hazardných hrách.Považovaný bol za vysoko inteligentného a aj keď mal toho za sebou pomerne dosť, na svoj najznámejší zločin musel počkať.

Na snímke James „Jimmy“ Burke. Foto: Profimedia

Keďže vedel, že má na viac a jeho cieľom, v rámci mafiánskych kruhov, bolo dostať sa čo najvyššie, rozhodol sa otvoriť si malú reštauráciu v Queense. Práve v nej sa pravidelne schádzali najväčší gangstri, mafiáni a zlodejíčkovia z celého New Yorku. Vďaka tomu si dokázal vybudovať väzby azda na každého gaunera a vždy mal prehľad o tom, čo sa kde chystá.

Detailná príprava na vylúpenie letiska JFK

Henry Hill bol stálym návštevníkom Burkovho podniku a práve od neho sa dozvedel informáciu, ktorá mu mohla nemálo pomôcť vo „vyšvihnutí sa na vrchol“, no najmä k obrovskému balíku peňazí. Podľa informácií, ktoré mu Hill prezradil a ktoré sa dozvedel od svojej spojky, Martina Krugmana, sa v priestoroch nákladného terminálu letiska JFK každý mesiac malo nazhromaždiť veľké množstvo peňazí a ďalších cenných predmetov. Uložené v trezore na nie príliš dobre zabezpečenom letisku prakticky toto všetko čakalo na ukradnutie.

Súčasný pohľad na letisko JFK. Foto: Profimedia

Burke teda vycítil príležitosť a pustil sa do práce. Niekoľko mesiacov mu trvalo, kým priebeh celej lúpeže do posledného detailu naplánoval. Vedel, že aby všetko dopadlo bez problémov, bude potrebovať spoľahlivý tím. Len tak sa totiž mohol krádežou zmocniť všetkého, čo trezor na najznámejšom letisku na svete ukrýva. Jeho kumpánmi sa tak stali viacerí členovia z klanu Lucchese a aj ďalších, menovite Thomas DeSimone, Angelo Sepe, Joseph M. Costa, Louis Cafora, Joe Manri, Paolo LiCastri, Joe „Buddha“ Manri, Martin Krugman, Vincent Asaro a Robert McMahon.

Samozrejme, nechýbal ani Burkeho syn Frank Burke a Parnell Edwards, ktorí sa zhostili úloh šoférov dodávky. Tie boli dve najmä z toho dôvodu, aby v prípade odhalenia mohli voz s lupom dokonale zakamuflovať. V konečnom dôsledku tak jedna dodávka viezla nakradnuté peniaze a šperky, druhá bola len návnadou.

Nikto nesmel prísť o život

Burke sa na lúpež pripravoval naozaj poctivo, sám sa jej ale nezúčastnil. Dôslednosť prípravy bola naozaj pozoruhodná. Burke všetko naplánoval tak, aby sa nikomu z prípadných svedkov na letisku nič nestalo, teda pokiaľ hovoríme o stratách na životoch. Skupina lúpežníkov sa s čiernou dodávkou v noci z 11. na 12. decembra 1978 dostala ku vstupnej bráne nákladného terminálu Lufthansy. Službu mal vtedy Kerry Whalen, ktorý podozrivú dodávku išiel skontrolovať. S baterkou v ruke sa priblížil k dodávke, z ktorej naňho vybehli maskovaní lupiči a pažbou pištole ho udreli do hlavy. Whalen nemal na výber – vyhrážky mučením a smrťou ho prinútili k spolupráci, bál sa nielen o seba, ale aj o svoju rodinu.

V priestore letiska ale natrafili na ďalšieho pracovníka, ktorého taktiež rýchlo spacifikovali. Keďže mali kľúče, dostať sa do budovy terminálu nebol problém. Všetkých prítomných zamestnancov na nočnej zmene nahnali do jedálne. K trezoru tak mali prakticky čistý štít, stačilo im vedieť PIN kód, ktorý k otvoreniu trezora poznal len jeden muž – Rudi Eirich. Ten sa, rovnako ako všetci ostatní na termináli, lupičom podvolil.

Trezor vybielený za 64 minút

Skupinu gaunerov ale nečakala ľahká úloha. Všetko museli zvládnuť za krátky čas, aby sa nespustili bezpečnostné systémy, ktoré by privolali políciu a všetko by vyšlo nazmar. Keď sa im vďaka predchádzajúcej príprave podarilo všetko obísť, mali voľnú ruku. V priebehu necelej hodiny viac ako 5 miliónov dolárov v bankovkách a necelý milión dolárov v šperkoch a ďalších cenných predmetoch boli naložené v dodávke.

Pri odchode varovali všetkých rukojemníkov, aby približne štvrťhodinu nikoho nevolali. Aj toto bolo pre celú akciu kľúčové a prekvapivé je, že rukojemníci vynútený sľub dodržali. Policajtov zavolali až po 15 minútach, kedy už dodávky, aj tá s lupom, boli kilometre od miesta činu. Celá akcia trvala bezmála len 64 minút.

Takmer dokonalý zločin

Aj keď krádež bola naozaj precízne naplánovaná a všetko vyzeralo, že klaplo na výbornú, opak bol pravdou. Burke totiž svojej skupine zločincov povedal, že sa majú dodávok okamžite zbaviť. Parnell Edwards mal za úlohu jednu z nich dať zošrotovať v New Jersey, no pochybil. Namiesto toho išiel za svoju partnerkou, pričom sa posilnil alkoholom i drogami a dodávku nechal odstavenú na mieste, kde bolo zakázané parkovať. Netrvalo dlho a kombinácia alkoholu a kokaínu ho priviedla do delíria, počas ktorého zaspal a na dodávku celkom zabudol.

Trvalo dva dni, kým si dodávku všimli miestni a zalarmovali políciu. Burke vedel, čo bude nasledovať, a preto sa rozhodol, že zakročí skôr, ako muži zákona. Edwardsa preto nechal zabiť.

Paranoja hlavného zlosyna

Zdalo sa, že kríza je zažehnaná a Burke si svoj lup bude môcť v pokoji a bez rizika odhalenia užívať až do konca života. Podľa Henryho Hilla, ktorý sa rozhodol s FBI spolupracovať, ale Burke začal byť po lúpeži a Edwardsovom prešľape paranoidný a vyhrážal sa, že zabije každého, kto by ho mohol s lúpežou v termináli Lufthansy spojiť. Napokon sa tak aj stalo.

Na snímke Henry Hill. Foto: Profimedia

Po Edwardsovi nasledovali ďalší, ktorí na lúpeži spolupracovali, umierali aj ich rodinní príslušníci. Paranoja Burka doviedla až do takého extrému, že neskôr začali postupne umierať aj tí, ktorí boli najatí, aby zabili pôvodných účastníkov lúpeže. Niektorí umierali celkom obyčajne, iní mimoriadne brutálnymi spôsobmi.

Nech sa to zdá akokoľvek čudné, Burkovi vyšiel aj tento plán. Peniaze z lúpeže si užil, nikdy sa nepodarilo nájsť ani len šperky a jediným mužom, ktorý bol za krádež v Lufthanse odsúdený, bol Louis Werner, teda zamestnanec letiska, ktorý Burkovej spojke o peniazoch v trezore povedal. Odsedel si 15 rokov.

Prípad dodnes riadne neobjasnili

Do basy sa napokon dostal aj napriek spolupráci s FBI Henry Hill, ktorému sa stalo osudné obchodovanie s drogami. Vďaka citlivým informáciám, ktoré mal, sa ale dostal do programu na ochranu svedkov, za čo bol aj rád, pretože sa bál, že ho Burke dá v base zavraždiť.

Hillove svedectvo napokon ale Burka do väzenia predsa len dostalo. Prekvapivé ale je, že to nebolo kvôli lúpeži v Lufthanse. Burke napokon doplatil na podvody a ovplyvňovanie basketbalových zápasov. Zomrel vo väzení v roku 1996 na rakovinu.

No aj keď viacero účastníkov lúpeže skončilo zavraždených, traja muži vo väzení a mnohí boli v tejto veci vypočúvaní, a vie sa dokonca aj to, ako celá lúpež prebehla, vyšetrovanie nebolo nikdy stopercentne ukončené.

Prípad, ktorý anglické zdroje poznajú pod názvom Lufthansa heist, sa stal námetom pre viaceré gangsterské filmy a dokumenty. Osobe Henryho Hilla a jeho zločinom, vrátane krádeže v Lufthanse, sa v jednej z epizód venuje aj seriál Vrahovia mafie s Colinom McLarenom, ktorý si budete môcť už od 22. novembra o 21:00 pozrieť na kanáli Viasat Explore.

All That's Interesting, SCP Magazine, Spyscape, Aktuálně.cz
V spoluprácia s Viasat.
Uložiť článok

Najnovšie články