Foto: unsplash/ Ekamelev

Neodmysliteľnou súčasťou leta sú komáre.

Práve tieto malé stvorenia dokážu poriadne znepríjemniť opekačku, prechádzku lesom a k tomu, ako dokáže jediný komár bzučiaci po izbe prekaziť pokojný spánok, sa hádam ani vyjadrovať netreba. Ako píše portál Unilad, napriek všetkému by sme ich mali nechať svoju krv piť.

Nemali by sme komárom kaziť hostinu

Vyjsť na prechádzku do prírody bez repelentu je počas leta takmer nemožné. Okamžite vás obklopí húf komárov a človek nevie, do ktorej strany sa skôr zahnať. Mestá proti nepríjemnému hmyzu bojujú postrekmi, ochrancovia zvieracích práv však majú na vec iný názor. Podľa nich by sme komáre nemali odháňať, ba práve naopak. Mali by sme ich nechať, aby sa našej krvi dosýta napili.

Foto: pixabay

Výnimku tvoria obyvatelia Afriky

Podľa všetkého pijú komáre našu krv preto, aby z nej získali bielkovinu potrebnú na nakladenie vajíčok a ako píše Unilad, francúzsky ochranca práv zvierat, Aymeric Caron, tvrdí, že ku všetkým zvieratám by sme sa mali stavať rovnako, dokonca aj keď ide o hmyz. Podľa neho by sme teda komáre mali nechať, aby sa z nás pokojne nakŕmili. Výnimku tvoria obyvatelia Afriky, tí majú povolené komáre odháňať a zabíjať, keďže im môže hroziť, že sa ináč nakazia maláriou.

Darcovstvo krvi

Denník Independent uvádza, že podľa Carona je zabitie komára útok na matku, ktorá sa snaží ochrániť svoje potomstvo. Zabíjaniu komárov by sme sa teda mali vyhýbať, okrem prípadov, kedy je to nevyhnutné a vnímať ich kŕmenie ako darcovstvo krvi. Carona dodáva, že ak sa človek rozhodne komárom predsa len vyhýbať, mal by užívať prírodné repelenty, ako napríklad cesnak alebo levanduľu a mali by sme sa vyhýbať voňavkám.

Na maláriu umierajú ročne milióny ľudí

Samozrejme, Caronove tvrdenia majú svojich zástancov i odporcov. Napríklad, britskí ochrancovia zvierat tvrdia, že jeho tvrdenia zachádzajú priďaleko a sú zbytočným rozptýlením, keďže svet má oveľa vážnejšie problémy ako kŕmenie komárov. Okrem toho, aj keď sú to samičky chrániace svoje potomstvo, stále je to hmyz, ktorý prenáša ochorenia a ročne spôsobí smrť miliónov ľudí.

Foto: unsplash

Sústrediť by sme sa mali na vážnejšie problémy

Svetová zdravotnícka organizácia WHO uvádza, že len v roku 2017 sa maláriou nakazilo v 87 krajinách sveta až 219 miliónov ľudí. Niektoré druhy malárie, napríklad P. falciparum, pritom môžu byť smrteľné, ak sa do 24 hodín od nakazenia nezačne liečba. Namiesto ochrany komárov by sme sa preto mali radšej sústrediť na to, ako zachrániť vymierajúce druhy, ako obmedziť zabíjanie zvierat, napríklad kvôli kožuchom či iné problémy.

unilad
Uložiť článok

Najnovšie články