Foto: Pracovný zošit Partnerská a sexuálna výchova

Autorský kolektív z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie Slovenskej akadémie vied (ÚVSK SAV) vypracoval nový pracovný zošit pre partnerskú a sexuálnu výchovu.

Ako uvádza SITA, pracovný zošit je určený stredným školám a gymnáziám. Jeho tvorcovia vychádzali z vlastného výskumu o intímnych vzťahoch a kvalite života adolescentov. Pracovný zošit napĺňa určitú časť výkonových štandardov etickej výchovy a jeho témy zodpovedajú aktuálnym vedeckým poznatkom, a tiež spoločenskému dianiu. Publikácia je dostupná v online podobe na stránke ústavu.

Predpoklad pre správne fungujúce vzťahy

Vedci vo svojom projekte skúmali podstatné momenty a tranzície v romantických vzťahoch slovenskej mládeže a dospievajúcich. Priebeh a dynamiku vzťahov skúmali v súvislosti s kvalitou života, osobnou pohodou, ale aj s kvalitou samotných vzťahov. Výsledky projektu prinášajú zistenia o predpokladoch pre dobre fungujúce vzťahy, i procesoch, ktorými sa na ne dá pozitívne vplývať.

Foto: Pracovný zošit Partnerská a sexuálna výchova

Náš výskum ukázal, že stabilné a dobre fungujúce intímne vzťahy sú závislé od viacerých skutočností. Dôležitý je rešpektujúci prístup partnerov, vzájomné porozumenie, opora či empatia. Medzi najdôležitejšie predpoklady zdravých vzťahov patria aj komunikačné zručnosti partnerov, ako napríklad schopnosť a ochota počúvať alebo verbalizovať svoje potreby,“ uviedol vedúci projektu Ivan Lukšík z ÚVSK SAV, v. v. i.

Sexuálne orientácie, ale aj bezpečný sex

Projekt tiež ukázal, ako vzťahy ovplyvňuje miera zrelosti partnerov, ich sebapoznanie či stanovovanie hraníc a preferencií. Získané poznatky podnietili výskumníkov k vytvoreniu pracovného zošita, ktorý by mal rozvíjať dané zručnosti u stredoškolákov. Pracovný zošit je rozdelený do šiestich tematických celkov, pričom každá zahŕňa kľúčové oblasti partnerských vzťahov. Ide napríklad o súhlas a nesúhlas, odmietnutie, komunikáciu, ale aj problematiku sexuálnej orientácie či zdravého sexu.

Foto: Pracovný zošit Partnerská a sexuálna výchova

Súčasťou pracovného zošita sú rozmanité aktivity, ktoré prispievajú ku kritickému mysleniu, podporujú prácu v skupine či pripravujú na riešenie praktických životných situácií. Učiteľky, učitelia, facilitátorky a facilitátori edukačných aktivít pre stredoškolákov si ho môžu pre svoje potreby tlačiť a rozmnožovať,“ priblížila spoluautorka pracovného zošita Nikola Kallová z ÚVSK SAV, v. v. i.

Sexuálna výchova nemôže zaostávať za vyspelejšími štátmi

Vedci tiež poukázali na to, že vzťahovú a sexuálnu výchovu na slovenských školách čakajú zmeny, aby nezaostala za trendmi etickej výchovy vo vyspelejších štátoch. I preto nový pracovný zošit kladie dôraz na výchovu v týchto podstatných témach. Je založený na dátach a vedeckom poznaní, a ako taký je príspevkom do diskusie o sexuálnej a vzťahovej výchove.

Foto: Pracovný zošit Partnerská a sexuálna výchova

Najviac progresívne bola poňatá 5. a 6. kapitola, v ktorej sa otvorene rozoberajú sexuálne orientácie a bezpečný sex. Pracovný zošit ponúka učiteľom a študentom informácie a edukačné videá o tom, aké sexuálne orientácie rozlišujeme a ako v modernom svete dokážu deťom dopriať plnohodnotný život aj ľudia rovnakého pohlavia. Rozoberané sú tiež práva ľudí LGBTI+ komunity, ktoré sú v moderných krajinách na podstatne vyššej úrovni. Študenti si prostredníctvom aktivít môžu vyskúšať aj diskusie na tieto témy.

Foto: Pracovný zošit Partnerská a sexuálna výchova

Dental dems či „ženské“ kondómy vkladajúce sa do vagíny

Spôsoby ochrany patria medzi najdôležitejšie súčasti sexuálnej výchovy a v pracovnom zošite im bola venovaná 6. kapitola. Autori dali v informáciách dôraz na to, ako správne používať antikoncepčné prostriedky a tiež poskytli informácie, kedy sú efektívne aj pri sexuálne prenosných chorobách.

Medzi ochranné metódy boli okrem klasických kondómov zaradené aj takzvané ženské kondómy, ktoré sa vkladajú do vagíny, ale napríklad aj kondómy na orálny sex na vulvu (dental dems). V preklade, čím viac antikoncepcie študenti poznajú, tým je riziko neplánovaného počatia či nakazenia sa pohlavnou chorobou menšie.

Celý pracovný zošit je dostupný aj online, pozrieť si ho môžete na tomto linku.

Uložiť článok

Najnovšie články