Ilustračná fotografia, Foto: Archív TASR

Na Slovensku sa plošne proti tuberkulóze očkovalo od 50. rokov 20. storočia do roku 2011.

Pandémia koronavírusu už dávno postihla všetky trvalo obývané kontinenty. Na niektoré krajiny udrela plnou silou, v iných je zatiaľ priebeh miernejší. Vývoj šírenia koronavírusu ovplyvňuje mnoho faktorov, podľa nových indikácií by medzi nich mohlo patriť aj očkovanie proti tuberkulóze. Existujú totiž náznaky o tom, že vakcína proti tuberkulóze by čiastočne mohla pomôcť aj pri ochorení COVID-19.

Článok pokračuje pod videom ↓

Klinická štúdia zatiaľ chýba, už sa na nej ale pracuje. Výskum zverejnený vedcami z new yorkského technologického inštitútu však ukazuje koreláciu medzi priebehom ochorenia COVID-19 a vakcináciou proti tuberkulóze. V jednoduchosti povedané, ľudia zaočkovaní proti tuberkulóze majú zrejme miernejší priebeh ochorenia spôsobeného koronavírusom SARS-CoV-2, informuje magazín Bloomberg.

Mapa pandémie odhalila zaujímavý vzorec

Vedci z new yorskského tehnologického inštitútu prišli pri skúmaní dát počtov prípadov ľudí nakazených novým koronavírusom z jednotlivých krajín, ako aj z údajov o úmrtnosti na ochorenie COVID-19 k zaujímavej hypotéze. Zdá sa, že krajiny, ktoré svojich obyvateľov plošne očkovali alebo očkujú proti tuberkulóze, aktuálne zaznamenávajú miernejší priebeh pandémie a zaznamenávajú menšiu mieru úmrtí na ochorenie, ktoré vírus spôsobuje. Hypotézu majú potvrdiť klinické testy. Tie odštartovali hneď v niekoľkých krajinách súčasne.

Dočasná márnica v podzemnom parkovisku v Barcelone, Foto: SITA

Príčinou má byť vakcína BCG (Bacillus Calmette–Guérin), ktorá sa proti tuberkulóze využíva. Vakcína je síce zameraná na prevenciu tuberkulózy, teda ochorenia bakteriálneho pôvodu, podľa vedcov však do určitej miery chráni aj pred vírusmi. Môže za to pozitívny vedľajší efekt vakcíny BCG, ktorá vyvoláva reakciu imunitného systému ľudského tela. Vo svojej podstate sa zdá, že vakcína dokáže posilniť ľudskú imunitu, tá je následne schopná lepšie odraziť alebo bojovať s vírusovým ochorením akým je napríklad aj COVID-19.

Výskumníci si prvú indikáciu všimli po pohľade na vývoj situácie v Japonsku. Krajina vychádzajúceho slnka bola jedným z prvých území mimo Číny, kde sa vyskytli prípady nového koronavírusu. Japonsko neprijalo žiadne prísne opatrenia v podobe uzatvorenia oblastí či masovej karantény, napriek tomu do dnešného dňa eviduje menej ako 4 500 pozitívnych prípadov. Podobne je na tom Južná Kórea, ktorá eviduje menej ako 10 500 pacientov s pozitívnym testom na COVID-19. V oboch krajinách sú obyvatelia plošne a povinne očkovaní proti tuberkulóze.

Taliansko ani USA neočkujú, Slovensko len pár rokov

A tak začali výskumníci pátrať ďalej. V Číne sa proti tuberkulóze plošne očkuje, avšak len od roku 1976, starší ľudia tak vakcinovaní neboli. Spojené štáty americké a Taliansko proti tuberkulóze očkujú len špecifické skupiny osôb (ohrozené osoby), v Španielsku, Francúzsku či Spojenom kráľovstve sa už niekoľko rokov až desaťročí plošne proti tuberkulóze neočkuje. Na Slovensku sa proti tuberkulóze plošne očkovalo od prvej polovici 50. rokov do roku 2011.

Ďalšie zaujímavé porovnania uvádzajú Hospodárske noviny. Napríklad v Nemecku, ktoré bolo ešte pred troma desaťročiami rozdelené na dve samostatné krajiny. V západnom Nemecku sa na tuberkulózu plošne neočkovalo, vo východnom áno. Územie niekdajšej NDR je dnes koronavírusom zasiahnuté v trikrát menšej miere ako západ krajiny.

Nemenej zaujímavé je porovnanie Španielska a Portugalska. Španielsko má druhý najväčší počet nakazených (viac ako 145-tisíc) aj obetí (viac ako 14 500). Portugalsko má vyše 4-krát menej obyvateľov, počet nakazených je však nižší viac ako desaťnásobne, počet obetí viac ako 40-násobne. Portugalsko očkuje plošne dodnes, Španielsko nie.

Pacient na JIS v Katalánsku, foto: SITA

Či je vzťah medzi očkovaním proti tuberkulóze a priebehom pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 náhodný alebo vakcína skutočne pomáha v prekonaní ochorenia COVID-19, ukážu až klinické testy. Tie sa už začali napríklad v Holandsku či v Austrálii. Mnohí odborníci sú ale skeptickí a tvrdia, že na radosť je ešte priskoro.

Vysoké očakávania netreba mať pritom ani podľa hlavného autora štúdie Gonzala Otazu. Ten tvrdí, že samotná vakcína na tuberkulózu pandémiu neporazí ani v prípade úspechu klinických testov. Najsilnejšie zbrane v boji proti koronavírusu tak ostávajú sociálna izolácia, masívne testovanie a izolácia nakazených pacientov.

Uložiť článok

Najnovšie články