Foto: unsplash/ Miranda Richey

V časoch, keď sa čoraz viac druhov ocitá v ohrození, pytliactvo stále prekvitá.

Každú chvíľu sa objavujú v médiách správy o tom, aký druh sa ocitol na pokraji vyhynutia alebo už vyhynul. Napriek tomu sa však pytliakom darí dobre a na čiernom trhu sa časti ulovených zvierat predávajú aj naďalej. Úrady robia, čo môžu aby pytliactvo čo najviac obmedzili. Najnovšie na ilegálnu činnosť doplatili štyria pytliaci životom. Informuje portál DailyMail.

Gangy pytliakov

Pred niekoľkými dňami sa štvorica pytliakov dostala do potýčky s bangladéšskou políciou a nemalo to pre nich šťastný koniec. Polícia pytliakov zachytila v oblasti Sundarban, čo je najväčší mangrovníkový les na svete. Štvorica sa práve chystala preplaviť cez rieku, keď im muži zákona skrížili cestu. V lodi boli objavené zbrane, náboje a pytliakov polícia identifikovala ako členov dvoch pytliackych gangov, Bengal tigers a Irrawaddy dolphins.

Foto: unsplash

120 úmrtí a 400 zatknutých

Toto nie je prvý prípad, kedy k takémuto stretu polície s pytliakmi došlo. Pytliacke gangy sa v posledných rokoch stávajú čoraz väčšou hrozbou. Odhaduje sa, že od roku 2004 prišlo pri potýčkach s políciou o život 120 pytliakov a ďalších 400 skončilo v celách, pričom väčšinu z nich sa polícii podarilo chytiť práve v okolí toku rieky v mangrovníkovom lese podobne, ako v tomto poslednom prípade.

Po 20 rokoch pribudlo niekoľko tigrov

Ako informuje portál france24.com indická vláda robí všetko pre to, aby pytliactvo čo najviac obmedzila a aj keď sa pytliakov zrejme nepodarí zbaviť celkom, prvýkrát po takmer 20 rokoch sa podarilo v mangrovníkovom lese zaznamenať nárast populácie tigrov. Stále ich je však žalostne málo. Kým v roku 2004 bolo v bangladéšskej oblasti 440 tigrov, v roku 2015 ich bolo už len 106. Dnes by ich v oblasti malo byť 114.

Foto: unsplash

Boj proti pytliactvu

Proti pytliactvu aktívne bojuje viacero krajín, napríklad, Keňa v snahe zachrániť populáciu zvierat zaviedla mimoriadne kruté opatrenia. Za pytliactvo tu totiž hrozí trest smrti. Ak bude pytliak pristihnutý pri čine, zákon povoľuje zastreliť ho na mieste. Nanešťastie, obchodovanie s časťami zvierat na čiernom trhu stále prekvitá a napriek prísnym opatreniam, je ďalšiemu ilegálnemu lovu náročné zabrániť. Len nedávno sme priniesli článok o tom, ako skupinka pytliakov zabila starostu tanzánskej dediny za to, že ich ilegálnu činnosť nahlásil úradom.

Nanešťastie, za aktuálny stav prírody je v plnej miere zodpovedný človek a je len na nás, aby sme si usporiadali priority a premysleli si, v akom svete chceme žiť.

dailymail
Uložiť článok

Najnovšie články