Foto: Profimedia

Nový anglický kráľ by si mal pochutnať na pokrme pripravenom z parazitickej ryby. Jedného z jeho predchodcov to stálo život.

Aj keď sa hovorí, že tradície by sa mali dodržiavať, v prípade britskej kráľovskej rodiny sú niektoré minimálna čudné. Jednou takou môže byť napríklad rakva pre kráľovnú Alžbetu II., ktorá bola vystlaná olovom. Ďalšou, dosť bizarnou tradíciou, je jedlo, ktoré má byť podávané pri korunovácii novému panovníkovi. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Koláč z parazitickej ryby

Má ísť o rybí koláč. To neznie zle, avšak ryby sú v tomto prípade mihule, čo je pradávny druh rýb bez čeľustí, ktoré sajú krv a rôzne ďalšie tekutiny z hostiteľských rýb, ako uvádza portál IFL Science. Mihule majú zuby osadené na okraji ich kruhovitých úst, ktorými sa prichytia na svoju obeť.

Detail úst. Foto: Fernando Losada Rodríguez, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Mihule boli v minulosti považované za pochúťku a to až tak, že boli vhodné na to, aby si na nich pochutnávala kráľovská rodina. Dokonca, o Henrichovi I. sa hovorilo, že zomrel po tom, čo mu ich lekár vyslovene zakázal jesť. Údajne vždy, keď ich zjedol, tak potom ochorel, avšak stále ich zbožňoval. Keď ich zjedol naposledy, dostal silné kŕče a horúčku, čo spôsobilo jeho smrť. Historici si myslia, že za jeho smrťou bola otrava krvi a nie to, že bol fanúšikom mihúľ.

Mihule prichytené na hostiteľskej rybe. Foto: Sweeting, Roger [Photographer] (2016) Sea lamprey parasitising brown trout. Freshwater Biological Association, UK, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Slávnostné jedlo

O to, že mihule majú byť korunovačným jedlom, sa ale zaslúžil kráľ Ján, ktorý žil na prelome 12. a 13. storočia. V roku 1200 sa nahneval na mesto Gloucester, že mu nevedelo zabezpečiť mihuľový koláč, a tak rozhodol, že mesto Gloucester bude povinné zabezpečovať koláč z mihúľ na špeciálne kráľovské udalosti.

Foto: USFWSmidwest, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Tradícia jedenie koláča bola prerušená v roku 1917 počas 1. svetovej vojny, no na korunovácii kráľovnej Alžbety II. sa podával. Aj pri 50. výročí Alžbety II. na tróne sa tento koláč podával, mihule však pochádzali už z USA, keďže v Spojenom kráľovstve sú ohrozeným druhom.

Či Karol III. aj dodaný koláč bude aj jesť, je otázne. Ani Alžbeta II. ho pri výročí nejedla, aj keď bol súčasťou osláv. Tam ale plnil najmä dekoratívnu funkciu a ako uvádza portál Atlas Obscura, koláč bol štylizovaný do tvaru katedrály v meste Gloucester.

Uložiť článok

Najnovšie články