Foto: Profimedia

Pohreb zosnulej panovníčky sa uskutoční v pondelok, 19. septembra v Londýne.

Kráľovná Alžbeta II. zomrela vo štvrtok 8. septembra 2022, pričom po jej smrti nasledovali desiatky zvláštnych, no v prípade kráľovskej rodiny, historických a tradičných postupov. Jedným z nich je forma pochovávania a typ rakvy, ktorý je z jedného dôvodu tiež špeciálny. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Panovníčka sedela na tróne Spojeného kráľovstva a štátov Commonwealthu úctyhodných 70 rokov. Jej smrť tak zarmútila, respektíve ovplyvnila, množstvo ľudí. Ako je u kráľovskej rodiny zvykom, aj úmrtie si vyžaduje dodržiavanie nastavených tradícií, ku ktorým patrí aj olovená rakva.

Foto: TASR/AP

Alžbeta II. však nebude prvým členom rodiny, koho na posledný odpočinok uložia do špeciálne vyrobenej rakvy s prídavkom olova. Pred ňou týmto spôsobom pochovali napríklad aj princeznú Dianu či manžela Alžbety II., princa Philipa. Portál IFL Science dodáva, že táto rakva bola pre panovníčku pripravená už 30 rokov.

Tradícia trvajúca stovky rokov

Olovená rakva nie je výdobytok modernej doby či vedy. Zosnulí členovia kráľovskej rodiny boli po stáročia pochovávaní do týchto truhiel kvôli jednej veci — oddialenie rozkladu tela. Keďže pár storočí dozadu nebolo o formaldehyde na konzervovanie tiel ani slychu, vtedajší odborníci prišlo na to, že ak rakvu vystelú olovom, telo vydrží omnoho dlhšie v neporušenej podobe.

Foto: TASR/AP – Adam Butler

Telá v týchto rakvách ostávajú konzervované o rok dlhšie, než v klasických. Olovo je pre túto potrebu veľmi účinné, keďže drží vlhkosť mimo rakvy. Je vzduchotesné a odolné proti korózii, čo zabezpečí odloženie procesu rozkladu o približne 365 dní.

Pohreb najdlhšie vládnucej panovníčky v britskej histórii sa uskutoční v pondelok, 19. septembra vo Westminsterskom opátstve, ktoré, okrem iného, slúži aj ako miesto posledné odpočinku panovníkov.