Foto: Wikipedia

Dobré ráno, je streda 29. mája a my máme pre vás pripravený ďalší Interez PODCAST.

Vitajte pri ďalšej časti pravidelného týždenného Interez podcastu. Prinášame vám ho každú stredu ráno. Ak ste nestihli tie minulé, nájdete ich na tomto odkaze.


V dnešnom podcaste si budete môcť vypočuť:

  • Berberský učenec Ibn Battúta precestoval za 30 rokov viac ako 40 krajín a 100-tisíc kilometrov. Patrí k najvýznamnejším stredovekým cestovateľom, no história na neho často zabúda.
  • Nový Zéland ponúka čarovné prírodné scenérie od gejzírov, búrlivých riek a vodopádov, cez jazerá a ľadovce až po majestátne hory, vulkány a skalné útvary. V najbližšom Cestovateľskom kine, 12. júna v Trnavskom Kine Hviezda, vám ho predstaví Jiří Jobánek. Lístky dostupné tu.
  • Filmové novinky: tínedžerská komédia Šprtky to chcú tiež, biografia Eltona Johna Rocketman a nová Godzilla.
  • September môže byť pre planétu historickým momentom. Greta Thunberg vyzýva na globálny generálny štrajk.
  • Vysoké Tatry sa umiestnili na prvom mieste v rebríčku prestížneho cestovateľského sprievodcu Lonely Planet.

Marco Polo, Vasco da Gama či Krištof Kolumbus. Ak sa hovorí o najznámejších cestovateľoch v období stredoveku, len málokto si spomenie na muža menom Ibn Battúta. Berberský učenec, sudca a najmä cestovateľ však po vlastných nohách prešiel diaľku, o ktorej sa iným objaviteľom a cestovateľom ani nesnívalo. Na cestách bol totiž dlhé tri desaťročia, počas ktorých prešiel viac ako 100-tisíc kilometrov.

Z púte do Mekky cesta na koniec sveta

Ibn Battúta sa narodil v roku 1304 do berberskej právnickej rodiny v marockom meste Tanger. Podobne ako jeho predkovia sa aj on vyučil za právnika a sudcu. Keď mal 21 rokov rozhodol sa, ako mu to náboženská povinnosť káže, podniknúť púť do Mekky. A práve táto cesta znamenala začiatok jeho dlhého dobrodružstva.

Púť do Mekky trvala berberskému učencovi dlhšie ako iným moslimom. Po ceste sa totiž najmä v Egypte, Sýrii a v západnej Arábii naďalej vzdelával v súdnictve a získal množstvo ďalších diplomov a odporúčaní. Počas cesty do hlavného mesta Islamu tak získal reputáciu a vyššie právnické vzdelanie, vďaka ktorým ho v nasledujúcich desaťročiach sultáni, králi a vládcovia vítali vo svojich krajinách s otvorenou náručou.

Foto: Ibn Battúta (Léon Benett [Public domain], via Wikimedia Commons)
Z Tangeru sa do Mekky vydal celkom sám. Čoskoro sa ale pripojil ku karaváne severnou Afrikou kočujúcich berberov. Putujúc naprieč Saharou Ibn Battúta údajne dostal takú silnú horúčku, že sa musel priviazať k svojmu somárovi, aby nespadol zo sedla. Jeho púť do Mekky však mala aj svetlejšie momenty a to napríklad svadbu s jeho prvou manželkou. Za desaťročia putovania si ich v rôznych kútoch Afriky a Ázie našiel ešte deväť.

Počas svojej cesty si Ibn Battúta žiadne zápisky nerobil. Celý svoj príbeh a obraz šíreho sveta, ktorý spoznal nadiktoval pisárovi až po návrate do rodného Maroka. Alexandriu opísal ako jedinečnú krásu a veľkoleposť a možno práve tu sa rozhodol, že Mekka nebude konečnou zastávkou jeho putovania.

Neopísateľná krása kresťanského sveta

Z Mekky sa v roku 1326 vydal do južného Iraku, Iránu, Azerbajdžanu a do Bagdadu. S krátkym pôsobením v Mekke a v Medine sa potom preplavil Červeným morom do Jemenu, odkiaľ zamieril na Africký roh. Navštívil dnešné Somálsko, Keňu, Tanzániu a späť do hlavného mesta Islamu putoval cez Omán a Perziu. Na svojich cestách sa dopočul o veľkodušnosti indického sultána z Dilí, ktorý mal údajnú obľubu v moslimských učencoch. Jeho ďalším cieľom sa tak stal Indický subkontinent. Namiesto na východ sa však z Mekky vydal naprieč Sýriou, Egyptom až do Turecka. Malá Ázia vtedy pozostávala z množstva malých sultanátov, ktoré Ibn Battúta neskôr vo svojom diele popísal a priblížil tak politickú históriu Anatólie pred vznikom Osmanskej ríše.

Foto: Prvá cesta na Blízky východ a do východnej Afriky (Sladew [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons)
Z územia dnešného Turecka sa berberský cestovateľ plavil Čiernym morom do oblasti Kypčackého chanátu známejšieho ako Zlatá horda. V moslimskej ríši, ktorá sa rozprestierala na území dnešného Ruska ho chán Uzbek privítal s otvorenou náručou. Dôveroval mu natoľko, že ho poveril sprievodom svojej manželky na ceste do Konštantínopolu. Ibn Battúta tak po prvý raz navštívil nemoslimské mesto a krásu miestnych kostolov označil za neopísateľnú.

Sudca na sultánovom dvore

Zo Zlatej hordy cestoval Battúta stredoázijskou stepou naprieč dnešným Afganistanom, cez bájne uzbecké obchodné mestá Buchara a Samarkand až do vysnívanej Indie. Pohostinnosť miestneho sultána sa našťastie ukázala ako pravdivá. Battúta získal miesto sudcu priamo na sultánovom dvore a v Dilí strávil niekoľko rokov. V roku 1341 sa mu však naskytla príležitosť na ďalšie dobrodružstvo. Sultán Muhammad Tughluq ho ako vyslanca poslal na kraj vtedy známeho sveta.

Sultánova výprava do Číny ale skončila predčasne. Ešte pri pobreží Indie, lode napadli povstalci a Battúta prišiel o všetky dary pre čínskeho cisára. Obávajúc sa sultána Tughluqa sa teda Battúta rozhodol utiecť na Maledivy, kde sa oženil s členkou vládnucej rodiny a nebyť jeho ďalšieho odchodu, možno by sa stal aj sultánom exotických ostrovov. Nakoniec sa však rozhodol cez Srí Lanku a Sumatru pokračovať až do Číny. Tú vo svojom diele opísal ako najbezpečnejšiu a najlepšiu krajinu na cestovanie. Okrem Pekingu navštívil napríklad aj mesto Chang-čou vo východnej Číne, ktoré nazval najväčším, aké kedy videl.

Foto: Cesta do Číny (SladewUploaded by Sladew at en.wikipedia [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons)
Čína znamenala koniec Battútovej cesty. Po mori sa vrátil späť do Sýrie, kde bol svedkom veľkej epidémie moru, ktorej však našťastie unikol. V marockom Fése zakotvil v novembri 1349. Na zozname moslimských krajín mu však ostávali ešte dve. V nasledujúcich rokoch sa preto vydal do španielskej Granady, ktorá bola posledným pozostatkom Maorov v Európe a do západného Sudánu. Na príkaz marockého sultána podnikol ešte poslednú diplomatickú cestu do Mali.


Podcast portálu Interez môžete bezplatne počúvať a samozrejme odoberať na týchto platformách:


Ďakujeme, že ste opäť počúvali Interez PODCAST, prajeme vám príjemný zvyšok týždňa.

Uložiť článok

Najnovšie články