Ilustračná foto: Rogers Cadenhead, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Na veľrybe sa nachádzal jej evolučný pozostatok.

Pri pohľade na dnešné veľryby je dosť ťažké si predstaviť, že niekedy tieto tvory kráčali po súši. Samozrejme, vtedy vyzerali inak, ako je tomu dnes. Nedávna fotografia zverejnená na Twitteri ale odhalila anomáliu, ktorú našli pri pitve veľryby. Tá ukazuje práve na jej suchozemský pôvod. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Pod plutvou veľryby totiž objavili pentadaktylovú končatinu podobnú pádlu. Tá pozostávala z piatich prstovitých kostených výčnelkov, uvádza portál IFL Science.

Pitva veľryby

Strašidelnú fotografiu zverejnil na Twitteri doktor Mark D. Sherz, kurátor herpetológie a odborný asistent zoológie stavovcov v prírodovednom múzeu v Dánsku.

Dostal som správu od manažéra cicavcovej a herpetologickej zbierky, Daniela Klingberga Johanssona, že vyplavilo veľrybu a že ju budú na druhý deň pitvať,“ povedal Sherz pre IFL Science.

Dodal, že takéto vzácne udalosti vyvolávajú v múzeu veľký záujem a spolupracujú navzájom rôzni vedci a vedeckí asistenti. Pentadaktylová končatina je v skutočnosti prítomná u obrovského množstva zvierat, čo dokazuje, že majú rovnakého predka. Plutva sa u veľrýb vyvinula ešte predtým, ako im zanikli pôvodné končatiny. Takéto „falošné prsty“ sú tak krásnou ukážkou evolúcie.

Vzácna veľryba

Pitva veľryby vorvaňovca (mesoplodon bidens) bola unikátna aj preto, že tento druh je v danom regióne Dánska vzácny. Tento druh je unikátny, no vzácnejší je ešte mesoplodon europaeus, ktorý sa v dánskych vodách ešte nikdy nevyskytol a vedci aj pri tejto pitve dúfali, že by ho identifikovali.

Podobnosť obidvoch veľrýb je mimoriadne veľká, takže presný druh dokáže určiť až pitva.

Pokiaľ ide o podivnú „ruku“, ktorú objavili vedci pri pitve, tak dánske múzeum si ju nechá vo svojej zbierke, ako aj zachová DNA samotnej veľryby.

 

Uložiť článok

Najnovšie články