Foto: SITA

Podobný prípad pobrežná stráž riešila aj pred niekoľkými týždňami.

Talianska pobrežná stráž má od soboty plné ruky práce s vyslobodzovaním veľryby uviaznutej v rybárskej sieti. Záchranné práce začali ešte v sobotu a pokračovali aj počas včerajšieho dňa. Pobrežná stráž zatiaľ neinformovala, či sa zviera podarilo zachrániť.

V sobotu dopoludnia upozornili na bezbranné zviera turisti, ktorí okamžite zavolali na pomoc pobrežnú stráž, informuje portál Euronews. V rybárskych sieťach sa v blízkosti Liparských ostrovov neďaleko severného pobrežia Sicílie zachytil vorvaň obrovský, ktorý patrí medzi najväčšie veľryby plávajúce vo svetovom oceáne.

Foto: SITA

Na záchrannej operácii sa od soboty podieľali potápači, pobrežná stráž a biológovia. Záchranná operácia je mimoriadne náročná, situáciu sťažuje aj psychický stav uväzneného zvieraťa, ktoré je zamotané v sieti obzvlášť nepokojné.

„Operáciu sťažuje veľkosť veľryby a jej rozrušenie, ktoré neumožňuje bezpečne poskytovať nepretržitú pomoc,“ napísala na Facebooku talianska pobrežná stráž.

Prípady sa opakujú častejšie

Pobrežná stráž podobnú situáciu v tejto oblasti riešila už začiatkom júla, operácia vtedy dopadla úspešne. Od začiatku roka pritom talianska pobrežná stráž odstránila z južnej časti Tyrhenského mora už viac ako 100 km nelegálnych rybárskych sietí, do ktorých sa zachytávajú bezbranné morské živočíchy.

Foto: SITA

Vorvaň obrovský je najväčším druhom zubatých veľrýb. Dorastá do dĺžky 12 metrov, najväčší jedinec však meral až 28 metrov. Dospelé vorvane môžu vážiť až 50 ton a sú považované za najväčšie ozubené živočíchy, aké kedy na Zemi žili. V Stredozemnom mori okrem nich žije ešte ďalších 10 druhov veľrýb.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )