Utorkový koncert v bratislavskom Ateliéri BABYLON bol v znamení reggae a alternatívneho rocku. V utorok 28. júna sa totiž uskutočnil koncert jednej zo svetových hviezd reggae –...

Utorkový koncert v bratislavskom Ateliéri BABYLON bol v znamení reggae a alternatívneho rocku. V utorok 28. júna sa totiž uskutočnil koncert jednej zo svetových hviezd reggae – Matisyahu, ktorý vystúpil spolu s trojčlennou skupinou The Dub Trio. Matisyahu na Slovensku síce nemal premiéru, keďže minulý rok zavítal na známy reggae festival Uprising, avšak prvýkrát si mohli návštevníci koncertu vychutnať koncentrovanú dávku Matisyahuovej tvorby.

Už na prvý pohľad bolo vidieť rôznorodosť, ktorá je veľmi charakteristická pre Matisyahua. Prvá interpretovaná skladba „Surrender“ bola toho dôkazom. Zo začiatku sa len mihli nejaké gitarové akordy, neskôr sa pridala basová gitara. Tieto dva nástroje pracovali s motívom skladby a postupne naberali na intenzite. Dopomohli im samozrejme aj bicie. Keď už hudba silnela a nadobudla tvar skladby „Surrender“, prišiel na pódium chlap s dlhými strapatými vlasmi pod šiltovkou, oblečený v džínsovej bunde… Prišiel totižto Matisyahu. A koncert mohol začať.

V samotnej úvodnej piesni „Surrender“ sa striedalo viacero hudobných štýlov. Po vypočutí som usúdil, že to bola logicky a esteticky usporiadaná zmeska reggae, ambientu a alternatívneho rocku (s prvkami post-rocku). Celá skladba bola postavená na linke elektrickej gitary. Treba naozaj pochváliť Matisyahuove rozhodnutie spolupracovať práve s The Dub Triom, a najmä s Daveom Holmesom (elekt. gitara). Vďaka The Dub Triu bola dramaturgia koncertu bujará a hlavne vyvážená, čo sa o ozvučení nástrojov a vokálov povedať nedá.

matisyahu ba (6)

Piesne vďaka striedaniu rôznych žánrov a rôznych modulácií a prechodov boli síce dlhé, no rozhodne nie nudné. Stojí za zmienku aj to, že samotný Matisyahu robil okrem spievania či hebrejských popevkov aj beatbox – využíval ho na prechody medzi skladbami. Nechýbala však ani inštrumentálna skladba, ktorá bola postavená na beatboxe. Matisyahu sa v tejto skladbe chopil aj perkusií. Mladý bubeník Tim Keiper dal neuveriteľné sólo.

Okrem reggae a atmosférického alternatívneho rocku využíval Matisyahu rôzne ďalšie hudobné štýly. Kombináciou Matisyahuovho reggae spevu, či rapu (využíval aj double-time) a hardrockových pasáží The Dub Tria, mali návštevníci v niektorých momentoch koncertu pocit, že sa ocitli na nu-metalovom koncerte skupiny P.O.D. (ktorá kombinuje nu-metal s reggae).

Avšak keď spomíname koncert Matisyahua, nemožno zabudnúť na jednu vec. Aj keď už nemá imidž ortodoxného judaistu, neustále sa to spirituálne a duchovné skrýva v jeho tvorbe. Je to počuť aj vďaka hebrejským chorálovým popevkom, ktoré často využíva. Taktiež používa aj hebrejské výrazy priamo v texte. Na koncerte zaznela nádherná interpretácia skladby „Lord, raise me up!“, ktorá mala prvky hardrocku, no v zásade ide o spojenie rapu, raggae a beatboxu. Ostatné skladby však tak ľahko zaradiť nejde, pretože by sme skončili pri nejakom „zaškatuľkovaní“ ako napr. atmosférické reggae s prvkami alternatívneho roku, beatboxu a židovského chorálu. Je preto veľmi komplikované zaradiť tvorbu Matisyahua, do ktorého žárna vlastne patrí. To nie je ani podstatné…

Podstatné je, že koncert po hudobnej stránke dopadol vynikajúco. Dramaturgia 1,5-hodinového koncertu bola chytro vystavaná. Nechýbali ani improvizácie. Aj keď návštevníkov nebolo veľa, vytvorila sa skvelá atmosféra, ktorú ocenil aj Matisyahu s The Dub Triom.

Uložiť článok

Najnovšie články