Foto: Wikimedia commons (Merrett, Joseph Jenner, Alessio Bragadini)

Špeciálny spôsob, akým ľudia vo svete ukazujú svoju jednotu a súdržnosť.

Niet pochýb o tom, že ste sa v minulosti pravdepodobne stretli s týmto zaujímavým a pre náš región netradičným rituálom. Istého času sa preslávil najmä vďaka videu zo svadby, na ktorej tento rituál predviedli príbuzní zo strany ženícha. Na internete si vyslúžili desiatky miliónov zhliadnutí a medzi ľuďmi rituál vzbudil záujem. Síce vlna virálneho nadšenia časom upadla, vo svete naďalej stretnete rituál Haka. Preto sme si pre vás prichystali niekoľko zaujímavostí, ktoré sa s ním neodmysliteľne spájajú. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Legenda odkrývajúca tajomstvo

Pôvod všetkých druhov tohto rituálu sa stretáva v jednej maorskej legende, ktorá hovorí o bohovi Slnka Tama-nui-te-ra a jedna z jeho žien stelesňujúcej leto, Hine-raumati. Maori považujú mihanie horúceho vzduchu počas teplých letných dní za symbol ich syna Tane-rore, ktorý týmto spôsobom tancuje pre svoju matku. V rituály je tento moment vyjadrený mihotaním rúk.

Základný prvok ja ďalej dopĺňaný rôznymi inými gestami, ako je plazenie jazyka, obzvlášť doširoka otvorené oči alebo prudké údery rúk do hrude či stehien. Chýbať nesmie ani dupanie. V niektorých prípadoch sa môžu vyskytnúť aj prvky prepojené so zemou, ako napríklad kľačanie.

Foto: Kahuroa [Public domain], via Wikimedia Commons

Neexistuje len jedna haka

V skutočnosti existuje niekoľko druhov tohto rituálu v závislosti od udalosti, ku ktorej sa viaže. V dávnej minulosti šlo najmä o bojovú haku nazývanú „Tutu Ngarahu“, počas ktorej mali muži v rukách zbrane alebo „Peruperu“, ktorej cieľom bolo zastrašenie protivníka. Dnes sa vo svete stretneme skôr s „Taparahi“, ktorá je menej ozbrojenou hakou pri príležitostiach osláv, svadieb, narodenín či pohrebov.

Pre niektorých je rituál súčasťou práce

Podobne ako haka, z Nového Zélandu pochádza aj rugby tím All Blacks. V tomto prípade ide o národný tím tejto krajiny a traduje sa, že už od začiatku 20. storočia venujú tomuto špeciálnemu rituálu priestor pred ich každým medzinárodným zápasom. Tento okamih im neodmysliteľne pomáha k dosiahnutiu jednoty, ktorá prichádza ruka v ruke so silou.

Pôvodná haka tohto tímu bola „Ka mate“, ktorú zložil bojovník Te Rauparaha ako oslavu života nad smrťou po tom, čo sa mu podarilo uniknúť pred nepriateľmi v období okolo roku 1820. V pôvodom znení muži kričia slovné spojenia ako „Môžem zomrieť! Môžem žiť!“. V priebehu rokov tento tím vystriedal rôzne druhy. Od roku 2005 sa v ich repertoári ocitol aj druh „Kapa o Pongo“, špeciálne komponovaný pre tento tím.

Čisto mužská záležitosť ?

Nakoľko ide pôvodne o bojový rituál a na internete nájdeme prevažne videá, v ktorých vystupujú muži, aj keď haka nie je čisto mužskou záležitosťou. Je síce pravda, že sa ženy nezapájajú natoľko aktívne ako muži. No povolené je ich doprevádzanie spevom či jemnejšími gestami. V priebehu rokov dokonca vznikli odnože tohto rituálu vytvorené špeciálne pre nežnejšie pohlavie či deti.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa A.Sophie Nicol 💫 travel girl (@misstravelher),

Rituál, ktorý aktívne zdieľajú so svetom

Haka je neodmysliteľne prepojená s Novým Zélandom a vyjadrením ich identity. Na tomto ostrove nájdete aj škôlky či školy, v ktorých sa ho deti učia. Nezáleží na tom, či je človek z kmeňa Maori alebo beloch. Pôvodní obyvatelia sú skutočne otvorení, čo sa týka cudzincov a ich túžby naučiť sa haku. No dbať treba hlavne na rešpekt k samotnému rituálu a serióznosť pri jej predvádzaní.

Naučiť sa ju môžete aj vy. Pomôže vám s tým tutoriál od hráčov tímu All Blacks:

Uložiť článok

Najnovšie články