Dôsledky hurikánu Sandy, foto: Archív SITA

Obrovský múr uprostred oceánu by mohol metropolitnú oblasť New Yorku ochrániť pred ničivými hurikánmi a superbúrkami.

Spojené štáty americké ešte ani nedokončili svoj vysnívaný múr na spoločnej hranici s Mexikom a v krajine sa už hovorí o ďalšom. Tento múr však súčasný prezident nechce a považuje ho za drahý, hlúpy a zbytočný. A to aj napriek tomu, že armádny projekt môže zachrániť New York pred katastrofou, akej čelilo v roku 2012.

Ako píše David Wallace-Wells vo svojej knihe Neobývateľná Zem, vďaka veľkomestám sa človek dokázal odtrhnúť od prírody a utiecť do očí bijúcim zmenám v ekosystémoch po celej planéte. V miliónových metropolách ľudia nadobudli pocit, že sa ich to netýka, že moderné, inovatívne a progresívne mestá sa globálnym zmenám ubránia. Tá práve prebiehajúca (klimatická zmena, pozn. red.) si nás však nájde kdekoľvek. Napríklad ako obyvateľov New Yorku v roku 2012.

Dôsledky hurikánu Sandy, foto: Archív SITA

Obyvatelia východného pobrežia si na vyčíňanie hurikánov už zvykli a pomaly si zvykajú aj na ich čoraz väčšiu intenzitu, ktorá sa z mimoriadnej udalosti stáva novým normálom. Napriek tomu začali Spojené štáty americké po vyčíňaní hurikánu Sandy v New Yorku v roku 2012 rozmýšľať nad radikálnymi riešeniami, ako ďalším podobným katastrofám v americkej metropole zabrániť.

V metropolitnej oblasti New Yorku žije viac ako 20 miliónov obyvateľov, oblasť navyše patrí k ekonomicky najvýznamnejším v celých Spojených štátoch. Po hurikáne Sandy začala armáda Spojených štátov pracovať na dlhodobom projekte, ktorý by dokázal obyvateľov New Yorku či New Jersey žijúcich v oblasti estuáru rieky Hudson ochrániť pred ďalšou podobnou katastrofou.

Dôsledky hurikánu Sandy, foto: Archív SITA
Dôsledky hurikánu Sandy, foto: Archív SITA

Jedným z návrhov je aj obrovský múr v oceáne, ktorý mal metropolitnú oblasť ochrániť pred povodňami, aké priniesol do metropoly hurikán Sandy. Projekt inžinierov americkej armády podľa amerických novín The Hill hovorí približne o 10 kilometrov dlhej bariére postavenej uprostred mora spájajúcej dva polostrovy. Bariéra by podľa odhadov stála takmer 120 miliárd dolárov a jej vybudovanie by trvalo asi štvrťstoročie.

Návrh bariéry, foto: Justinesk [CC BY-SA]
Na návrh americkej armády pred niekoľkými dňami zareagoval aj americký prezident Donald Trump. V príspevku na svojom Twitterovom účte spochybňuje riziko opakovania situácie z roku 2012, keď hurikány v oblasti New Yorku považuje za vzácnu udalosť. Celý projekt pritom označuje za drahý, hlúpy a „škaredý“.

„Navyše to aj hrozne vyzerá. Prepáčte, ale budete si musieť pripraviť mopy a vedrá,“ odkazuje americký prezident Donald Trump obyvateľom metropolitnej oblasti mesta New York, čím evidentne zľahčuje aj ničivú silu hurikánu Sandy, ktorý pred ôsmymi rokmi oblasť zasiahol.

Približne 10 kilometrov dlhá umelá bariéra chrániaca New York pred záplavami je len jeden z návrhov správy armádnych inžinierov, ktorú by podľa portálu ScienceAlert mali dokončiť v roku 2022. Podľa New York Times však bariéra dokáže zabrániť len záplavám spôsobeným hurikánom a nebude účinná v prípade zdvíhania hladiny oceánu v dôsledku klimatickej zmeny. Odhady pritom hovoria, že len do roku 2050 by mala morská hladina v New Yorku stúpnuť o viac ako 50 centimetrov. Bariéra by navyše mohla zadržovať aj toxické látky a iný odpad a výrazne tak ovplyvniť miestny ekosystém.

Uložiť článok

Najnovšie články