Foto: BCDA
Ekologické New Clark má byť mestom budúcnosti. Prvá fáza bude dokončená už v roku 2022.

Má byť domovom pre dva milióny ľudí, prepojiť Manilu s centrálnou časťou ostrova Luzon, odľahčiť neudržateľný tlak na hlavné mesto a stať víziou do budúcnosti. Filipínsky projekt ekologického mesta s názvom New Clark nie je len plánom, ale realitou, ktorá uzrie svetlo sveta už v najbližších desaťročiach. Dokončenie prvej fázy projektu má však prísť už v roku 2022. 

Hlavné mesto Filipín, Manila, má rozlohu len 42,8 km². Na tejto ploche však žije viac ako 1,78 milióna obyvateľov, v metropolitnej oblasti dokonca takmer 13 miliónov ľudí. Metropola ostrovného štátu má hustotu zaľudnenia neuveriteľných 42 380 obyvateľov na km². Ľudí trápi smog, nedostatok miesta a katastrofálna doprava. V roku 2016 dokonca mesto získalo nelichotivý „titul“ a to mesto s najhoršou dopravou na svete. Filipínska vláda si však uvedomila, že je život v hlavnom meste neudržateľný. A preto krajina prichádza s riešením. Má ním byť New Clark.

Night View of Manila

Mesto New Clark má ležať asi 120 km severne od Manily. S rozlohou 94,5 km² a centrálnejšou polohou na ostrove Luzon sa však nemá stať novým hlavným mestom. Namiesto toho má byť akýmsi spojením ľudí z celého ostrova s Manilou, technologickým a inovátorským centrom krajiny, ekologickým a udržateľným miestom pre život. Mesto budúcnosti, mesto bez emisií. Multifunkčné mesto 21. storočia.

New Clark má byť rozdelené do piatich štvrtí, pričom každá bude spĺňať inú funkciu. Jedna bude sídlom vlády a vládnych inštitúcií, ďalej tu bude štvrť pre firmy, banky, spoločnosti. Chýbať nebude štvrť určená na vzdelávanie, poľnohospodárstvo či rekreáciu. Päť rozdielnych svetov vytvoria spoločne jediný dokonale fungujúci celok. Okrem zelenšieho života, mesto na budúcnosť myslí aj z iného uhľa pohľadu. New Clark má byť totiž odolné voči širokému spektru prírodných katastrof, ktoré by ho mohli v budúcnosti zasiahnuť.


Elektrické autá, domy s technológiou využívania prírodnej energie či systémom na šetrenie pitnej vody, dve tretiny mesta vyhradená na zelené plochy. To je len niekoľko z najvýznamnejších zásad, ktoré bude mesto New Clark spĺňať. Napriek tomu, že sa stane najmodernejšou metropolou Filipín, sídlom vlády, inovátorským a technologickým centrom krajiny, hlavným mestom ostane pravdepodobne naďalej Manila. New Clark bude akousi jej dvojičkou prepojenou s hlavným mestom modernou železnicou, ktorá dopravu skráti z aktuálneho času viac ako o polovicu.

Celý projekt mesta New Clark má na svedomí vládna spoločnosť Bases Conversion and Development Authority (BCDA). Projekt výstavby filipínska vláda schválila v roku 2015. Celé mesto by malo vyrásť do finálnej podoby v priebehu niekoľkých desaťročí (25 – 30 rokov). Dokončenie prvej fázy výstavby je však sľúbené už v roku 2022. Už budúci rok by však New Clark mal hostiť vybrané disciplíny na športovom podujatí Southeast Asian Games.

Pozri aj: Najväčšie letisko sveta či 1001 metrov vysoký mrakodrap. 10 megaprojektov, ktoré zmenia náš svet na nepoznanie

businessinsider.com, wikipedia.orgeco-business.com
Uložiť článok

Najnovšie články