foto: BrightSide

Každá krajiny má svoje klady a zápory. Uznajte však, že Čína ju vskutku zaujímavým miestom.

Práve vďaka Číňanom vznikli tisícky vynálezov, ktoré zmenili celý svet. A čo je najlepšie (alebo možno najhoršie)? Že táto krajina nikdy neprestáva prekvapovať. Už aj každodenný život obyvateľov Číny je tak veľmi rozdielny od toho nášho. Napríklad, jedia rezance namiesto zákuskov.

Zjedia všetko, čo sa hýbe

V supermarketoch často natrafíte na pochúťky najrôznejšieho druhu, napríklad mäso z krokodíla, korytnačky, žraloka, žiab, mačiek, psov, šváby, či červy. Miesta kuchyňa je veľmi rozmanitá a pokiaľ sa tu chcete najesť, určite by ste sa mali obsluhu spýtať na detailný popis toho, čo jedlo obsahuje. Stránka veryhungrynomads.com zaradila do rebríčka 10 najbizarnejších jedál, na ktorých si v Číne môžete pochutnať napríklad ovčie penisy na špíze, oči z tuniaka, polievku z vtáčích hniezd, či balut, čo je varené vajíčko s kačacím embryom vo vnútri. Dobrú chuť.

Deti nosia nohavice s dierou, aby si mohli uľaviť kedykoľvek a kdekoľvek

Deti do veku dvoch až troch rokov nenosia plienky, ale majú nohavice s otvorom, aby si mohli uľaviť kedykoľvek chcú bez toho, aby si museli nohavice sťahovať. Hovorí sa im kāidāngkù a buď majú na zadku neprekrytý otvor, alebo je prekrytý kusom odopínateľnej látky. Nie je preto ničím výnimočným vidieť v uliciach Číny malé dieťa, ako čupí a vykonáva potrebu uprostred ulice, kým na neho rodičia dohliadajú. Údajne sa takto dieťa naučí skôr chodiť na záchod a eliminovaním počtu použitých plienok sa šetrí životné prostredie. Turisti sú pohľadom na dieťa s holým zadkom často vyvedení z rovnováhy a neváhajú si ich fotiť.

V pyžame do ulíc

Pyžamo sa stáva novým trendom a čoraz viac Číňanov ho nosí nie len doma, ale aj na nákupy do obchodu, na prechádzku, či na kávu s priateľmi. Nezáleží na tom, či má niekto 10 rokov, či 80. Pyžamo však nie je len jednoducho lacná a pohodlná voľba. Ide aj o vyjadrenie statusu. Nosením pyžama na verejnosti dávajú ľudia najavo, že nemusia pracovať a môžu si dovoliť pyžamo nosiť celý deň. Samozrejme, do ulíc nenosia to, v ktorom spia, na každú príležitosť majú iné. Nemôžu predsa vyzerať dokrčene.

Когда ближе к зиме стало холодать и температура стала падать ниже 10 градусов, я стала замечать, что все больше и больше китайцев разгуливают по улице в пижамах 😨😅 просто повсюду…а что такого в том, чтобы прогуляться до магазина, выгулять собаку или забрать своего ребенка из детсада… И все это в теплой пижамке? Даже в центре города можно лицезреть такую картину. Так вот, на данный момент, это не вызывает у меня такого же удивления как в начале, и я могу сказать, что пижама – очень распространенная одежда в Китае. Вы можете встретить целые семьи👪, прогуливающиеся в пижамах и тапочках. Некоторые заменяют тапочки на другую обувь, но пижама остается неизменной. 🙈 Такое впечатление, что народ возвращается с крупной пижамной вечеринки. Пижамы всех цветов и фасонов, мохнатые и стеганные, с мышками, мишками и котиками.🐶 И это у взрослых людей – класс👍 #китай#странностикитая#китаец#китайцы#пижама#weirdchina#weird#strange#bestoftheday#traveler#travel#traveling#chinese#funny#interesting#cool#smile#chinatravel

A post shared by Anna Annova (@anne___boleyn) on

Pre dlhovekosť rezance namiesto torty

V Číne sa tradične robia rezance pre dlhovekosť na narodeniny, na svadby, či na Nový rok. Rezance sú dlhé a naplní sa nimi misa až po okraj. Čím sú cestoviny dlhšie, tým dlhší bude život toho, kto ich konzumuje. Čínska tradícia hovorí, že rezance pred tým, než ich zjete, nesmiete rozrezať, keďže sú kľúčom k dlhému a spokojnému životu.

Extrémne rýchle vlaky

Vedeli ste, že tu jazdia vlaky, ktoré dosahujú rýchlosť až 350 kilometrov za hodinu? Ich cieľom je spájať odľahlé regióny krajiny, sú však lacnejšou alternatívou ako lietanie. Rýchlostný rekord sa podarilo dosiahnuť v roku 2010, keď vlak šiel rýchlosťou až 486 kilometrov za hodinu. Vlaky v Číne patria medzi najrýchlejšie na svete. Najdlhšia trať, po ktorej tieto vlaky jazdia má 38 tisíc kilometrov a do roku 2025 sa rozrastie na 45 tisíc.

10秒! . . . . #chinese#Chinesetrain#travel #

A post shared by I Am Man (@m83m81m16) on

Narodeniny oslavujú raz za desať rokov

Mnoho obyvateľov Číny oslavuje narodeniny podľa starých tradícií, čo znamená prvých 30 dní života, rok po narodení, 6. rok a potom každých 10 rokov. Najväčšie oslavy sa robia na 60. a 80. narodeniny. Mnoho Číňanov oslavuje v 60-tke narodeniny vôbec prvýkrát. Okrem toho, väčšina žien neoslavuje 30, 33. a 66. narodeniny pretože veria, že im to prinesie smolu na celý zvyšok roka. Z rovnakých dôvodov muži neoslavujú 40. narodeniny. V niektorých kultúrach navyše tradícia tvrdí, že dieťa, ktoré sa práve narodilo, má už jeden rok. Prvé narodeniny sú teda vlastne druhé.

Kaderníctva v uliciach

Poznáte to, keď sa potrebujete ostrihať, ale musíte sa v kaderníctve objednať niekoľko dní vopred a väčšinou tam necháte nemalú sumu. V Číne nemusíte. V uliciach je množstvo pouličných kaderníkov a holičov, ktorí vás ostrihajú a pánom oholia strnisko v priebehu krátkej chvíle.

Stáť! Policajná hus!

Policajná hus je často využívaná ako nočná hliadka na chytanie zlodejov. Údajne sú mimoriadne ostražité, odvážne a majú vynikajúci sluch, niektorí tvrdia, že sú dokonca lepšími strážcami než psy. Keď sa niekto pokúsi vkradnúť do domu, hus roztiahne krídla a zaútočí. Okrem toho, armáda „zamestnáva“ vyše 10 tisíc holubov na doručovanie zásielok.

Čierne vajíčka a delikatesy s príchuťou moču

Vajíčko sa ponorí do čaju, limetky, soli, popola a hliny a zakopú sa do zeme na 3 či 4 mesiace. Hovorí sa im pídàn, alebo storočné vajcia. V priebehu procesu zmení žĺtok farbu na zelenú a bielok sa zmení na hnedú želatínu s výraznou slanou a amoniakovou príchuťou. Ďalšou delikatesou sú vajíčka Tóngzǐ dàn, ktoré sa celý deň varia v moči chlapcov, ktorí ešte nedosiahli pubertu. Dáte si?

Roboti, ktorí varia a obsluhujú

Ak sa vyberiete do čínskej reštaurácie je možné, že o všetko, počnúc varením, až po umývanie riadu sa postaral robot. Prvá takáto kaviareň bola otvorená už pred mnohými rokmi a tešila sa nemalým úspechom. Dnes si niektorí kupujú robotov aj na výpomoc do domácnosti.

Robot waitress #robot#robotcafe#hkfood #foodie

A post shared by Larry Tang Wai Hong (@fat_la) on

Továreň na komáre

20 miliónov komárov týždenne. Takýmto spôsobom bojujú čínski vedci s horúčkou dengue, či Zika. Nakazia samcov komárov špeciálnou baktériou, vďaka ktorej budú neplodní. Následne ich vypustia na slobodu, aby nakazili aj samičky a pripravili ich o budúcich potomkov. Tomu sa hovorí boj dobrého komára proti zlému.

Kŕmenie lienok

Ak by ste sa v Číne vybrali na prechádzku po parku, možno natrafíte na takéto papieriky nasiaknuté substanciou, ktorá priťahuje lienky. Vešajú sa najmä do záhrad, aby ich lienky zbavili škodlivých vošiek.

Letný hit: zmrzlina zo zeleného hrášku

Zmrzlina bola vynájdená v Číne a do Európy sa dostala vďaka Marcovi Polovi. Čína sa však neuspokojí s tým, že zmrzlinu vynašla. Má potrebu neustále šokovať novými zvláštnymi príchuťami. Momentálne je najpopulárnejšia hrášková zmrzlina, nájdete tu však aj fazuľovú, sezamovú, zázvorovú, durianovú, zmrzlinu z datlí, či kombináciu paradajok a jahôd.

Na Nový rok dva týždne prázdnin

Nový rok je v tejto krajinou jednou z najväčších udalostí a jeho oslavám sa obyvatelia venujú celých 15 dní. Sú to jediné dvojtýždňové prázdniny, ktoré majú úplne všetci. Počas tohto obdobia sem cestuje nespočetné množstvo ľudí a ak sa sem v tom čase vyberiete aj vy, budete musieť rátať s obrovskými davmi. Nový rok sa však v Číne neoslavuje v rovnakom čase, ako u nás. Tento rok oslavy začali 28. januára. Je to čas tradícií, kedy sa schádzajú a oslavujú celé rodiny.

Čínske koláčiky šťastia z Japonska

V skutočnosti koláčiky šťastia nepochádzajú z Číny, ako si mnoho ľudí myslí. Istý japonský kuchár raz recept priniesol do Ameriky a tam si ho pomýlili za čínsky. Čína sa však neurazila. Koláčiky sa stali natoľko populárnymi, že ich dnes objavíte ako tradičnú pochúťku aj v mnohých čínskych reštauráciách. Vyrábajú sa zvyčajne múky, cukru a vanilky a dovnútra sa schováva papierik s odkazom, frázou, či „výhernými“ číslami do lotérie.

Mestá duchov a 64 miliónov prázdnych domov

Vyše 30 miliónov ľudí stále žije v jaskyniach, ďalšie milióny sú nútené žiť v miestnosti s rozmermi šatníka, a to napriek tomu, že obrovské množstvo budov je neobývaných a ľudoprázdnych miest pribúda. Údajne je v tejto krajine až 64 miliónov mrakodrapov, v ktorých nikdy nikto nežil. Najznámejším z nich je mesto duchov Ordos.

A post shared by XL8690 (@xl8690) on

Futbal bol vynájdený v Číne, národným športom sa však stal britský pingpong

V roku 2004 FIFA oficiálne uznala, že futbal bol vynájdený v Číne. Bol využívaný na tréning vojakov už v druhom storočí pred Kristom. Pingpong, ktorý sa stal národným športom Číny, bola naopak vynájdený v Británii len pred sto rokmi. Ešte aj názov má anglický a má pripomínať zvuk, ktorý vydáva loptička pri náraze o stôl.

Máte radi extravagantné spodné prádlo? Ste na správnom mieste

Čo sa módnych trendov týka, Čína je samostatným svetom. Mnoho ľudí sa príliš nezaujíma o vzdelávanie v oblasti sexu a to, odkiaľ pochádzajú deti, si uvedomia až neskôr v živote. každý však vie, kam má zavítať, ak chce nakúpiť pár extravagantných kúskov spodného prádla.

Doing some bra shopping #strangechina #brasfodayz

A post shared by kristdduuhhh (@khellzbells) on

Železná disciplína v armáde

Pohľad na čínsku armádu je ohromujúci. Stovky vojakov sa pohybujú absolútne synchronizovane. Ako to robia? Hodinami a hodinami únavného tréningu, okrem toho sa však využívajú aj nepríjemné techniky ako kráčanie s fľašou vody na hlave, či špendlíky zapichnuté v golieri, aby vojak držal hlavu vzpriamene. Disciplína je však nevyhnutná na zvládnutie takého množstva ľudí. Čína má totiž najväčšiu armádu na svete s počtom 2,2 miliónov vojakov.

Navštívili ste už niekedy Čínu? Čo sa vám páčilo najviac a čo vás najviac šokovalo?

Pozri aj: 10 historických mýtov, ktorým každý z nás dodnes verí, no v skutočnosti sa nikdy nestali

brightside
Uložiť článok

Najnovšie články