foto: flexdreams/Deviant Art, Wikimedia

Kvôli filmom či inej propagácií sa stali faktami, ktorým verí tisíce ľudí. Týchto 10 mýtov vás presvedčí o tom, že nie všetko čo vidíme v televízií alebo sa učíme v škole, je vždy pravda.

Existuje veľmi veľa mýtov, ktoré sú už tak staré, že ich pravdivosť sa nedá dokázať. Ľudia im veria nielen kvôli tomu, že sa o nich hovorí, ale aj kvôli tomu, že boli o nich spravené filmy alebo sa o nich dokonca učí v škole. Týmto 10 historickým mýtom by ste mali prestať hneď veriť, pretože nie sú pravdivé. 

Uhorská grófka Alžbeta Báthory sa kúpala v krvi panien, aby si udržala svoju mladosť

wikimedia.org

Alžbeta Báthory bola uhorská grófka, ktorá je dodnes považovaná za jednu z najpopulárnejších osôb Európy. Bola obvinená z mučenia a zabíjania mnohých mladých žien kvôli čomu dostala pomenovanie „krvavá grófka“. O Alžbete sa hovorí, že zabíjala mladé panny a neskôr sa kúpala v ich krvi, aby si zachovala mladosť. Tento príbeh vznikol v 18. storočí a stal sa veľmi populárnym, vďaka čomu vzniklo hneď niekoľko filmov. Neexistuje však žiadny dôkaz, že by uhorská grófka niečo takéto robila. Počas súdneho procesu mnohí ľudia svedčili proti nej. Tvrdili, že mučila a vraždila mladé ženy, no príbehy o kúpaní v krvi sa začali objavovať až niekoľko rokov po jej smrti.

Pútnici Mayflower založili svoju kolóniu v roku 1920 v Plymouth

wikimedia.org

Skala Plymouth, ktorá sa nachádza v prístave Plymouth v Massachusetts, sa považuje za prvé miesto, kde bola založená kolónia Plymouth v roku 1620. Veľmi zaujímavé však na všetkom je to, že v prvých dvoch správach, ktoré hovoria o založení kolónie, sa skala vôbec nespomína. Prvá písomná zmienka o tejto skale sa nachádza v dokumente od Thomasa Faunce z roku 1741, čo je približne 121 rokov po príchode pútnikov do Plymouthu.

Ľudia, ktorí boli považovaní za čarodejníkov, boli spálení počas súdneho procesu v Saleme

wikimedia.org

Od februára 1692 do mája 1693 sa v Massachusetts uskutočnilo vypočúvanie ľudí, ktorí boli odsúdení za čarodejníctvo. Súdne konanie bolo známe aj pod názvom „Salemské súdne pojednávanie s čarodejnicami“. Výsledkom týchto súdnych pojednávaní bola smrť dvadsiatich ľudí. Mnohí veria, že odsúdení ľudia boli upálení, no v skutočnosti sa nič také nestalo. Devätnásť z nich bolo popravených obesením a jeden z nich, Giles Corey, bol ukameňovaný.

George Washington Carver vymyslel arašidové maslo

wikimedia.org

Chutné a krémové arašidové maslo má dlhšiu históriu, ako si sami myslíme. Jedli ho už Aztékovia, no v inej podobe, ako ho môžeme kúpiť dnes. Mnohí však veria, že arašidové maslo v dnešnej podobe vynašiel George Washington Carver. To však nie je pravda. Jediné, čo George robil bolo to, že maslo propagoval a ukazoval, ako ho môžu ľudia konzumovať či používať. Vývoj arašidového masla je pripísaný najmä trom vynálezcom: Marcellus Gilmore Edson, Dr. John Harvey Kellogg a Dr. Ambrose Straub. Marcellus Gilmore Edson patentoval arašidovú pastu vyrobenú z pražených arašidov už v roku 1884. Táto pasta sa vyrábala mletím arašidov medzi dvomi vyhrievanými povrchmi. Dr. John Harvey Kellogg, ktorý vytvoril vlastnú značku s cereáliami, patentoval proces výroby arašidového masla zo surových arašidov v roku 1885. Dr. Ambrose Straub zas patentoval stroj, ktorý sa používa na výrobu arašidového masla v roku 1903.

Počas II. svetovej vojny napadli poľskí vojaci nemecké tanky s koňmi

wikimedia.org

1.septembra 1939 napadla nemecká armáda z ničoho nič Poľsko. Krajina bola veľmi prekvapená, pretože v tom čase stále budovala a modernizovala svoju armádu. Keďže nemali dostatok tankov či iných prostriedkov na prepravu, používali aj kone. Kvôli tomu museli nasadiť na kone guľomety a proti-tankové pušky. Nacisti boli prekvapení, keď sa ocitli v boji s modernými zbraňami. Po nejaký čas Poľsko vyhrávalo, no po chvíli použilo Nemecko obrnené vozidlá. Poliaci po mnohých padnutých obetiach nakoniec zastavili nemeckých vojakov.

Mnohí ľudia navštívili na druhý deň bojové pole, kde videli mŕtve kone a jazdcov so svojimi šabľami. Taliansky novinár dospel k nesprávnemu záveru, ktorý vravel, že Poľsko bojovalo len s kopijami a mečmi. Mýtus sa šíril stále ďalej a propagovala ho aj nemecká armáda, aby zdôraznila nadradenosť svojej novodobej technológie.

Americký viceprezident Al Gore uviedol počas rozhovoru, že vynašiel internet

wikimedia.org

Al Gore bol viceprezidentom Spojených štátov od roku 1993 do roku 2001. V 80. a 90. rokoch pracoval na rozšírení počítačovej sieti ARPANET, ktorá sa neskôr stala základom pre dnešný internet. 9. marca 1999 poskytol Al Gore rozhovor pre CNN. Po rozhovore sa objavilo, že Gore tvrdil, že vynašiel internet. To čo vlastne povedal však bolo: „Posledných šesť rokov som cestoval do všetkých častí tejto krajiny. Počas svojej služby v kongrese Spojených štátov som sa ujal iniciatívy pri vytváraní internetu. Spravil som pár vecí, ktoré boli dôležité pre hospodársky rast a ochranu životného prostredia pre našu krajinu a pre zlepšenie vzdelávacieho systému.

Vyhlásenie, že Al Gore vytvoril internet bolo veľmi nesprávne interpretované. Média prilievali olej do ohňa zverejnením tohto vyhlásenia, ktoré bolo myslené úplne inak.

Horúca linka Moskva-Washington používala červené telefóny

wikimedia.org

V roku 1963 bola založená horúca linka Moskva-Washington, ktorá umožňuje priamu komunikáciu medzi prezidentmi Spojených štátov a Ruska. Je všeobecne známe, že táto linka je známa aj pod pojmom „červený telefón“. Práve kvôli tomuto názvu sa stal červený telefón symbolom tejto linky a objavil sa aj v niekoľkých filmoch. V skutočnosti však táto linka nie je žiadny telefón a už vôbec nie červený. Na začiatku sa komunikácia uskutočňovala pomocou teletypov, neskôr v roku 1986 pomocou faxov a v roku 2008 sa horúca linka zmenila na bezpečný počítačový odkaz. Odvtedy sú správy odosielané prostredníctvom mailu.

Železné truhly boli mučiace zariadenia používané počas stredoveku

wikimedia.org

Špicaté mučiace zariadenie, ktoré je známe aj pod anglickým názvom „iron maiden“, je schopné privodiť aj tomu najodvážnejšiemu človeku nočné mory. Predpokladá sa, že tieto truhly boli používané na mučenie počas stredoveku. Zariadenie sa skladá z vysokej železnej truhly a hrotmi, ktoré sa nachádzajú vo vnútri. Tieto truhly sú nemeckým vynálezom, ktorý vznikol v meste Norimberg pravdepodobne počas 14. storočia. Podľa Wolfganga Schilda, profesora na univerzite v Bielefelde, bol tento nástroj spojením niekoľkých artefaktov v múzeách. Cieľom bolo vytvoriť veľkolepý objekt pre komerčnú výstavu. Prvá písomná dokumentácia o železnej truhle sa nachádza v príbehoch z 19. storočia. Pred 19. storočím neexistuje žiadny dôkaz, že by sa zariadenie využívalo.

Deklarácia nezávislosti Spojených štátov bola podpísaná 4. júla 1776

wikimedia.org

4. júl, Deň nezávislosti v USA, je všeobecne známy ako deň, kedy kontinentálny kongres hlasoval za nezávislosť od Anglicka a podpísal Deklaráciu nezávislosti. Skutočnosť je však úplne iná. Hlasovanie o nezávislosť 13 kolónií sa uskutočnilo 2. júla 1776. Budúci prezident Spojených štátov, John Adams, dokonca napísal svojej manželke: „Druhý júlový deň, v roku 1776 bude najpamätnejším dňom v histórií Ameriky.“ Dňa 4. júla 1776 kongres oficiálne prijal Deklaráciu nezávislosti, no oficiálne podpísanie sa uskutočnilo až 2. augusta 1776. Ani v tento dátum však neboli pozbierané všetky podpisy, a preto podpisovanie pokračovalo až do konca leta.

George Washington zoťal otcovu čerešňu, keď mal šesť rokov

wikimedia.org

Jeden z najpopulárnejších príbehov o Georgovi Washingtonovi je o tom, ako zničil otcovu čerešňu a neskôr sa pred ním priznal, na znak čestnosti a úprimnosti. Pôvodný príbeh však hovorí, že keď mal Washington 6 rokov, dostal ako darček sekeru a zlikvidoval obľúbenú čerešňu svojho otca. Keď ho otec konfrontoval, mladý George odvážne prijal test. Po vypočutí priznania svojho syna sa otec radoval a povedal, že čestnosť jeho syna stojí viac, ako tisíc stromov. Paradoxne, tento príbeh je niečo, čo sa nikdy nestalo. Vymyslel si ho životopisec Georgea Washingtona, Mason Locke Weems, po jeho smrti. Weems dokonca sám potvrdil, že si tento príbeh vymyslel.

Pozri aj: Poľským turistom sa podaril riadny kúsok. Spustili ruské koleso v Černobyle

unbelievable-facts.com
Uložiť článok

Najnovšie články