Ilustračná foto: TASR (Roman Hanc)

Neodmysliteľnou súčasťou letných horúčav sú aj prudké búrky.

Tie sú neraz sprevádzané bleskami a hrmením. Pre niekoho ide o fascinujúci jav, iní sa ho zas boja. Pravdou je, že ide o jav, ktorý si zaslúži rešpekt a ak môžete, pred búrkou sa radšej ukryte. Ako však uvádza portál spravodajskej televízie ČT24, vedci sa bleskov jednoznačne neboja, vďaka čomu sa im podarilo zachytiť aj jeden rekordný.

Rekordne dlhý blesk

Moderná výbava umožňuje vedcom sledovať blesky a získavať o nich údaje bez toho, aby sa pri tom vystavili nebezpečenstvu. Pred časom si nové satelity s názvom GOES-16 a GOES-17  zadovážil vďaka NOAA aj americký inštitút Los Alamos National Laboratory a vďaka nim sa meteorológovi Michaelovi Petersonovi podarilo zaznamenať ten najdlhší blesk v histórii meteorológie. O svojom zistení publikoval článok v časopise Journal of Geophysical Research Atmospheres a v ňom uvádza, že rekordný blesk meral neuveriteľných 673 kilometrov.

Pre porovnanie, vzdialenosť medzi slovenskými obcami Nová Sedlica a Záhorská Ves predstavuje 428,8 kilometra, pričom Nová Sedlica predstavuje najvýchodnejší bod Slovenska a Záhorská Ves zas ten najzápadnejší. Ak by teda blesk udrel na Slovensku, bol by omnoho dlhší ako naša republika a vidieť by ho bolo naprieč celou krajinou.

Ďalší rekordmani v kategórii bleskov

Rekordných bleskov sa vďaka novým satelitom podarilo zaznamenať hneď niekoľko, pričom rekordný, takmer 700-kilometrový blesk udrel v Brazílii. Portál WMO zas uvádza, že okrem rekordne dlhého blesku sa podarilo zachytiť aj taký, ktorý rekordne dlho žiaril. V USA totiž satelity zachytili blesk, ktorý oblohu osvietil až na 13,5 sekundy. Zvyčajne pritom blesk netrvá dlhšie ako 3 sekundy a každý blesk, ktorý trvá dlhšie ako 3 sekundy je považovaný za nezvyčajný.

Tretím rekordmanom v kategórii je blesk, ktorý sa rozprestrel na najväčšej ploche. Celkovo zabral plochu s rozmermi 115-tisíc kilometrov štvorcových a vidieť ho bolo taktiež v USA.

Vplyv klimatických zmien na blesky

Údaje o bleskoch neslúžia len pre pobavenie meteorológov, prípadne ako súčasť televíznej predpovede počasia. Vďaka týmto informáciám dokážu vedci skúmať napríklad aj to, ako ovplyvňujú blesky klimatické zmeny a môžu odhadnúť, ako sa situácia bude vyvíjať ďalej.

Ako uvádza portál Českej televízie, toto leto bolo napríklad zaujímavé tým, že arktické leto bolo teplejšie než zvyčajne, vďaka čomu bol mimoriadne vysoký aj výskyt bleskov. V okruhu 450 kilometrov okolo Severného pólu sa ich v priebehu jediného víkendu podarilo zachytiť až 48.

ceskatelevize, wmo, wikipedia
Uložiť článok

Najnovšie články