foto: Milan Gregor-‎Turistika na Slovensku

Lákajú ťa skôr zahraničné destinácie a vravíš si, že na Slovensku „nič" nie je k videniu? Naša malá krajina ale ponúka veľa prírodných krás, medzi ktorými nechýba ani Tomášovský výhľad.

Predstavujeme ti nádhernú skalnú galériu, Tomášovský výhľad, nachádzajúci sa na juhozápadných svahoch Ľudmanky. Toto miesto sa zaraďuje do kategórie #MusíšVidieť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Naša krajina skrýva nespočetné množstvo krásnych prírodných lokalít, ktoré sa oplatí navštíviť. Tomášovský výhľad v Slovenskom raji medzi ne rozhodne patrí.

FUJI20130803T120528.JPG

Tomášovský výhľad už aj v názve odkrýva to, čo je jeho dominantou. Z tohto skalného výbežku terasovitého tvaru ležiacom vo výške 667 metrov nad morom sa ti naskytne krásna vyhliadka na dolinu Bieleho potoka, Prielom Hornádu a pri priaznivom počasí aj na naše veľhory – Vysoké Tatry. Okrem toho slúži aj alpinistom ako cvičebný horolezecký terén. Liezť sa tu začalo už pred prvou svetovou vojnou. Horolezci si prídu na svoje, je tu stovka ciest rôznej obtiažnosti s dĺžkou do 40 metrov. Navyše sa tu konajú aj skalolezecké preteky.

 

Vďaka veľkolepému výhľadu patrí tento skalný útvar medzi veľmi obľúbené a vyhľadávané miesta pre milovníkov turistiky, prírody či spomínaného adrenalínového horolezectva. Táto lokalita má aj jedno zaujímavé prvenstvo, už v roku 1889 sa tu iniciatívou Gustáva Bartscha zriadila prvá útulňa pre turistov v Slovenskom raji.

 

Slovenský raj ponúka niekoľko možností na turistiku. Môžeš si vybrať z niekoľkých trás, ktorými sa na tento výhľad dostaneš, napríklad túto: Spišské Tomášovce – Tomášovský výhľad – Letanovský mlyn – Ihrík – Zelená hora – Hrdlo Hornádu –Podlesok. Z informačných tabúľ sa dozvieš aj o osídlení Hornádskej kotliny, ktoré sa spája ešte aj s koncom doby kamennej alebo aj to, aké dravé vtáky tu žijú. Vzdialenosť tejto trasy je 12 kilometrov.

 

Iná trasa vedie napríklad od Čingova, pokračuje na Tomášovský výhľad, Trstený potok, ďalej Letanovský mlyn, rázcestie pod Tomášovským výhľadom, rázcestie Biely Potok, nasleduje Lesnica až sa dostaneš späť na Čingov. Táto trasa má 10 kilometrov a patrí medzi stredne náročné.

 

Zopár praktických informácií

Ak cestuješ vlakom, na Tomášovský výhľad sa dostaneš zo stanice Spišské Tomášovce, no len osobným vlakom, ďalej rýchlikom do Spišskej Novej Vsi alebo Popradu. Môžeš využiť aj služby SAD na prepravu na Čingov. Ak ideš autom, cez leto na Čingove alebo Ďurkovci funguje platené parkovisko. Zo Spišských Tomášoviec sa následne po zelenej značke dostaneš za pol až trištvrte hodinu na vyhliadku a z Čingova a Ďurkovca je to približne rovnako, pričom tu vedie zase žltá značka.

Výhľad je dostupný aj na bicykli, cyklotrasou vedenou zo Spišských Tomášoviec. Ak sa chceš aj ubytovať, v Ďurkovci je autokemp alebo si môžeš zvoliť chatky. Takisto zoženieš ubytovanie aj v Spišských Tomášovciach a neďalekom okolí. Vodu a potraviny je dobré si zaobstarať na Čingove alebo Ďurkovci. Pred výletom do hôr je určite vhodné sa poistiť.

Pozri aj: Slovenský raj: 5 najkrajších trás, ktoré by mal aspoň raz navštíviť každý Slovák

interez.sk (Aneta Schmögerová), hiking.sk, wikipedia.org, jamesak.sk,

Najnovšie články