Hrad Uhrovec – obnova hospodárskej budovy, zdroj: Občianske združenie Hrad Uhrovec

Šľachtici na Slovensku nevymreli.

 Nie preto, že by im v žilách prúdila povestná modrá krv, ale preto, že sa rozhodli vyniesť častokrát z ruín a popola na obdiv naše neraz už zabudnuté, národné kultúrne pamiatky. Šľachta aj bez modrej krvi každý rok zachraňuje stále ďalšie a ďalšie historické skvosty pre budúce generácie. Potvrdila to aj januárová uzávierka v poradí už 16. ročníka súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka, ktorá tento elitný klub pamiatok rozšírila o ďalších 36 obnovených a zrekonštruovaných klenotov. Tie sa budú v najbližších týždňoch uchádzať tak o hlasy odbornej poroty, ako aj o hlasy nás všetkých vo verejnom hlasovaní o najkrajšiu obnovenú pamiatku na stránke kpr-fenix.sk.

Neogotický kaštieľ Esterházyovcov v Galante, zdroj: Mesto Galanta

Obnovené sakrálne i technické stavby preskúmajú odborníci

Medzi prihlásenými historickými skvostami sa tento rok zišli nielen sakrálne stavby, zámky, či kaštiele, ale aj technické národné kultúrne pamiatky z celého Slovenska, ktorých proces obnovy bol ukončený v rokoch 2021 a 2022. „Sú to osvietení podnikatelia, ktorí majú v sebe aristokratického ducha a povedia si, že „ja toto zveľadím,“ povedala v závere uplynulého ročníka dcéra potomka dvoranov bulharského kráľa Ferdinanda I. Coburga, inak naša uznávaná herečka Božidara Turzonovová.

Nie náhodou preto podľa člena odbornej poroty súťaže a ex-ministra kultúry Ladislava Snopka, práve oni na Slovensku predstavujú novodobú šľachtu, pretože „šľachta rozmýšľa v generáciách“. Všetky predložené projekty však ešte čaká v nasledujúcich týždňoch poriadna previerka. Nielen podľa dodaných podkladov, ale aj „in situ“, teda priamo na mieste, ich proces obnovy dôkladne posúdi odborná porota zložená zo špičkových odborníkov z radov architektov, reštaurátorov, znalcov dejín, zástupcov pamiatkových úradov, či odboru ochrany pamiatkového fondu MK SR.

Kostol sv. Jána krstiteľa v Modre, zdroj: Združenie záchrany cirkevných pamiatok v Modre

Odborná porota vyberie 12 pamiatok, ktoré sa budú uchádzať o prestížny titul Fénix – Kultúrna pamiatka roka. Všetkých 36 projektov paralelne zabojuje o priazeň verejnosti v už spomínanom verejnom hlasovaní, ktoré sa spustí 15. marca 2023. Mená laureátov cien Fénix – Kultúrna pamiatka roka sa verejnosť dozvie počas slávnostného programu, ktorý odvysiela Jednotka začiatkom mája. Okrem dobrého pocitu, si ocenení vlastníci obnovených historických skvostov odnesú domov aj úplne nový symbol súťaže v podobe sošky znázorňujúcej znovuzrodenie.

Vyhrabané z asfaltu, osekané z tŕnia, s nulou na účte

Súťaž naberá každý rok na sile. Už minuloročný počet, 31 prihlásených pamiatok a neuveriteľných 78 560 online hlasujúcich na stránke kpr-fenix.sk prekonali očakávania organizátorov. Nový ročník vyzerá ešte zaujímavejšie. A to nielen z pohľadu počtu prihlásených pamiatok, ale aj ich príbehov. Uplynulé ročníky priniesli očarujúce, neraz neuveriteľné príbehy spojené s obrovskou trpezlivosťou a námahou spojenou s obnovou národných kultúrnych pamiatok, ale aj príbehy objavenia cenných pokladov. Svoje o tom vedia i minuloroční víťazi.

Víťaz verejného hlasovania – Neogotický kaštieľ Esterházyovcov v Galante, Občianske združenie záchrany cirkevných pamiatok v Modre, ktoré sa zaslúžilo o obnovu kostola Sv. Jána Krstiteľa, ktorý získal v roku 2022 cenu Fénix za príkladnú obnovu a reštaurovanie národnej kultúrnej pamiatky, či zástupcovia Bratislavskej arcidiecézy a Farnosti sv. Martina v Bratislave, ktorí si odniesli Fénixa za záchranu ruiny národnej kultúrnej pamiatky – Meštiansky dom v opevnení – dnešné Martineum.

Martineum – Meštiansky dom v opevnení, Bratislava, zdroj: Rímskokatolícka cirkev, Farnosť sv. Martina

My sme mali nulu na účte. Áno, išlo aj o peniaze. Ale postupne sme sa oboznamovali s tým, ako sa žiada o dotácie, pridávali sa k nám nadšenci, darcovia, dobrovoľníci a obnova začala mať komunitný charakter,“ povedala v súvislosti so záchranou kostola v Modre Katarína Machatová, podpredsedníčka OZ záchrany cirkevných pamiatok v Modre. Jej slová potvrdzujú príbehy mnohých vlastníkov historických skvostov. Veď nejeden z nich musel pred obnovou vyparkovať z historickej sály traktor, odstrániť hnoj, nánosy smoly, zreštaurovať cenné maľby zatreté komunistickým vápnom, i stáročnými vrstvami špiny, či vyloviť z odpadového potrubia vzácne artefakty.

Dôležité je, aby sa robili veci s dobrým úmyslom. Nie pre seba, ale pre iných. Vtedy je nad nimi požehnanie, že sa podaria,“ dodáva však optimizmus majiteľom historických skvostov Peter Slepčan, farár a zástupca Bratislavskej arcidiecézy a Farnosti sv. Martina v Bratislave. Ak sa chcete dozvedieť viac, určite kliknite v najbližších týždňoch na stránku kpr-fenix.sk. Práve tam nájdete všetky informácie o kultúrnych pamiatkach, ktoré v minulosti povstali z popola zásluhou vytrvalosti, trpezlivosti a neúnavného úsilia ich nových majiteľov. A že ich nebolo málo. Veď len Nadácia SPP a SPP v uplynulých rokoch prispeli k záchrane viac než 260 pamiatok sumou prevyšujúcou 16 miliónov eur.

PR článok SPP
Uložiť článok

Najnovšie články