Foto: Ilustračné (Wikimedia commons)

Juhovýchodným Slovenskom sa včera medzi 16:00 až 17:00 prehnala supercela. Tá sa nasunula nad krajný východ z Maďarska a rozpadla sa na krajnom východe.

Juhovýchodné Slovensko zažilo už druhú supercelárnu búrku tento rok. Ide zároveň o druhú supercelu zaznamenanú na našom území vôbec. Prvá supercela sa vyskytla posledný marcový deň. Ako prvý o tom informoval o tom portál iMeteo.sk.

Včera sa supercela vyskytla opäť a čo je zaujímavé, tak postúpila takmer rovnakou oblasťou ako na konci marca.

Včerajšia supercela začala vznikať okolo 14:15 v oblasti maďarského mesta Nireďháza. Po 15:50 prekročila hranice Slovenska v oblasti Kráľovského Chlmca a presúvala sa k oblasti Veľkých Kapušian. Severovýchodne od Veľkých Kapušian na slovensko-ukrajinskom pohraničí sa začala rozpadať.

Búrka priniesla intenzívny prívalový lejak, ktorý bol sprevádzaný krupobitím.

Čo je supercela ?

Supercela je jednobunková konvektívna búrka, ktorá je narozdiel od iných búrok príznačná dlhotrvajúcim výstupným prúdom. Časť búrky rotuje okolo svojej vertikálnej osi v oblasti silného vzostupného prúdu. Dosahuje priemer zvyčajne v jednotkách km a práve v supercelách dochádza k silným intenzívnym prejavom ako sú krúpy a ojedinele aj tornáda.

img
Supercela na východe, zaslala: Veronika Kišová

img
Supercela na východe, zaslala: Veronika Kišová

Článok vznikol v spolupráci s portálom iMeteo.sk.

Pozri aj: Na Slovensko príde piesok zo Sahary. Masívna vlna saharského prachu môže zašpiniť naše okná či autá

iMeteo.sk
Uložiť článok

Najnovšie články