foto: Instagram (Margarita_Alshina)

Prvá vlna by nad naše územie mala doraziť v stredu, a tak počítajte s tým, že kapoty vašich áut môže saharský piesok znečistiť. 

Na konci uplynulého mesiaca sme písali, ako zafarbil saharský piesok aj sneh v oblasti Grécka, či dokonca ruského Soči. Cez víkend sa vlna prachu prehnala cez Pyreneje.

S teplým vzduchom zo Stredozemného mora prichádza do západnej Európy aj prach zo Sahary. Do Európy prúdi po prednej strane tlakovej níže so stredom nad Biskajským zálivom, z oblasti Alžírska a Tuniska.

Už počas dnešného dňa sa prach dostal ďalej nad Nemecko a postupne sa bude presúvať ďalej na východ. Aj v týchto chvíľach sa už čiastočky prachu nachádzajú na našom území, ich koncentrácia je malá.

Najviac prachu bude v ovzduší nad Slovenskom počas utorku popoludní, kedy sa však očakávajú aj zrážky. Spolu so zrážkami bude teda padať aj prach zo Sahary, ktorý nám môže zašpiniť autá či okná.

Množstvo prachu v ovzduší (v mikrogramoch na meter štvorcový), Foto: iMeteo.sk

Prach sa bude nad našim územím vyskytovať dlhšiu dobu, modely s nim rátajú minimálne do piatku.

Článok vznikol v spolupráci s portálom iMeteo.skPozri aj: Tento kmeň má DNA, ktoré nemá žiadny iný predchodca človeka. Vedci skúmajú ich pôvod, ktorý je jednoducho neznámy

iMeteo.sk

Uložiť článok

Najnovšie články