Ilustračná foto: Unsplash

Slovensko vyrába veľké množstvo elektriny z jadra, no môže to byť ešte viac.

Dopyt po elektrickej energii stále narastá. Kým niektoré krajiny, ako napríklad Nemecko, svoje jadrové elektrárne odstavujú a energiu touto formou nechcú vyrábať, mnohé krajiny v nej vidia veľký potenciál. Medzi nimi je aj Slovensko, ktoré dokonca nedávno urobilo historický míľnik, keď u nás bežalo na plný výkon až 5 jadrových blokov. A je predpoklad, že v budúcnosti sa toto číslo navýši o ďalšie jadrové bloky, ktoré ale budú menšie a modulárne. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako píšu Slovenské elektrárne vo svojej tlačovej správe, ešte začiatkom septembra sa im podarilo uspieť na medzinárodnej súťaži v rámci projektu Phoenix. Vďaka tomu získajú grant na financovanie štúdie uskutočniteľnosti malých modulárnych reaktorov.

5 lokalít na Slovensku

Na to, aby sa mohli malé modulárne reaktory na Slovensku postaviť, je potrebné mať vytypované aj vhodné lokality. Ako píše HN Online, ale aj tlačová správa, sú to miesta, kde existuje už infraštruktúra na distribúciu elektrickej siete. Asi nikoho neprekvapí, že hneď na prvom mieste sú lokality ako Mochovce a Jaslovské Bohunice, kde sa nachádzajú naše jadrové elektrárne.

Ďalšími lokalitami sú areály tepelných elektrární Nováky a Vojany, a tiež areál oceliarne U. S. Steel.

Samozrejme, automaticky to neznamená, že na všetkých týchto miestach sa objavia malé modulárne jadrové reaktory. Z týchto lokalít sa vyberú najvhodnejšie lokality pre prípadnú budúcu výstavbu.

Malé modulárne reaktory

Ako píše portál regiony.zoznam.sk, stavba reaktora pripomína Lego. Už ako názov napovedá, malé modulárne reaktory sú menšie ako klasické a na mieste, kde majú stáť, sa jednoducho postavia ako stavebnica. Jeden takýto reaktor dokáže vyrobiť elektrinu pre 200 až 300-tisíc domácností.

Veľkou výhodou je, že výstavba je lacnejšia, rýchlejšia a jednoduchšia. Tlačová správa Slovenských elektrární tiež píše, že tieto reaktory sú rovnako bezpečné ako klasické veľké.

Tieto reaktory, ako píše TASR, ktoré cituje riaditeľa Slovenských elektrární Branislava Strýčka, nemajú nahradiť existujúce jadrové zdroje a ani obnoviteľné zdroje. Budú doplnením nášho energetického mixu s cieľom zabezpečiť dostatok energie a chrániť životné prostredie.

To, kedy by sa takéto reaktory začali aj na Slovensku reálne zostavovať a kedy začnú dodávať elektrinu do siete, sa zatiaľ nevie. Portál Regiony tvrdí, že podľa odborníkov by to mohlo byť v polovici budúceho desaťročia.

Uložiť článok

Najnovšie články