Foto: Ilustračné (Wikimedia)

Na okraji slnečnej sústavy sa zrejme nachádza vodíková stena.

Vesmír pred ľudstvom ukrýva mnoho tajomstiev, z ktorých vedci mnohé postupne odkrývajú. Stále nové zistenia nekonečného vesmíru nás neustále prekvapujú a ukazujú nám, koľko toho vlastne ešte nevieme. Aj najnovšia správa zo samotného okraja našej Slnečnej sústavy prináša zaujímavú teóriu. Tam, kdesi za Plutom sa zrejme nachádza akási „stena“.

Článok pokračuje pod videom ↓

Zaujímavú novinku prinášajú vedci po preskúmaní záznamov sondy New Horizons z oblasti, kde sa stretávajú slnečné častice s medzihviezdnym priestorom. V oblasti s približne 100-násobne väčšou vzdialenosťou od Slnka, ako naša Zem, sa nenabité atómy vodíka z medzihviezdneho priestoru stretávajú s nabitými slnečnými časticami. Ide o koniec heliosféry, v časti vesmíru nazývanej heliopazua, sa údajne nachádza akási vodíková stena.

Foto: Solárna mapa s hypotetickou vodíkovou stenou (Wikimedia)

New Horizons

Najnovšie zistenia „poslala“ na Zem planetárna sonda New Horizons. Na svoju misiu, preskúmať trpasličiu planétu Pluto, vyrazila už v roku 2006. New Horizons je dodnes najrýchlejšou sondou, akú ľudstvo do vesmíru vyslalo a taktiež ľudským telesom, ktoré vykonalo najvzdialenejší prelet od Slnka. Cesta k Plutu trvala sonde viac ako 9 rokov. Tu však jej výskum neskončil. Po prelete okolo trpasličej planéty pokračovala ďalej k okraju našej slnečnej sústavy, aby tak odhaľovala jej najvzdialenejšie tajomstvá.

Foto: Štart sondy New Horizons (Wikimedia)

Stena na okraji slnečnej sústavy

Späť k stene na okraji slnečnej sústavy. Zaujímavý jav na hranici heliosféry nie je až takou novinkou. Informácie o „objekte“ na jej okraji priniesli už pred takmer 30 rokmi misie NASA Voyager 1 a 2. New Horizons však ukázal celkom nové zistenia. S pomocou UV spektrometra, sonda na okraji slnečnej sústavy odhalila ultrafialovú žiaru známu ako Lyman-alpha line, ktorá vzniká, keď solárne častice narazia na atómy vodíka. Lyman-alpha line možno nájsť po celej slnečnej sústave, no na okraji heliosféry je oveľa väčšia a žiarivejšia.

Foto: Ilustračné (Wikimedia)

Práve intenzita a veľkosť tohto ultrafialového žiarenia je podľa autorov štúdie možným dôkazom existencie akejsi vodíkovej steny, o ktorej vedci hypotézujú už niekoľko desaťročí. Stále je to však len teória. Skutočnú pravdu ukáže misia sondy New Horizons až v budúcnosti. Vodíkovú stenu bude sledovať pravidelne. Misia sondy končí podľa odhadov za 10-15 rokov. V tom čase už by sme teda tajomstvo vodíkovej steny mohli definitívne poznať.

Pozri aj: Vedcom sa podarilo zmerať rýchlosť smrti buniek. A tento proces je prekvapivo nádherný

ScienceAlert, IFLScience
Uložiť článok

Najnovšie články