Foto: ESA/DLR/FU Berlin

Na Slovensku sa zrejme bielych Vianoc dočkáme, no nečaká to len našu krajinu.

A dokonca sa biele Vianoce striktne nevzťahujú ani na našu planétu. Zamrzlo to totiž aj na Marse. Vďaka kamere s vysokým rozlíšeným zvanej Mars Express, ktorú má v rukách Európska vesmírna agentúra, sa k nám dostali spektakulárne zábery červenej planéty. So štipkou ľadu.

Kráter, ktorý sa „európskej NASA“ podarilo objaviť má šírku 50 kilometrov a je až po okraj naplnený ľadom. Spoločne s červeným povrchom Marsu tvorí biela masa prekrásny kontrast, ktorý je zároveň veľmi pozitívnym indikátorom. Voda v akejkoľvek forme je totiž to, čo sa snažíme nájsť nielen v okolitom vesmíre. Vedci sa domnievajú, že ľad sa tu nachádza celoročne, má hrúbku 1,8 kilometra, čo značí, že sa skladá z 2200 kilometrov kubických nepolárneho ľadu. A to je naozaj veľa.

Kráter je ľadový celoročne, kvôli fenoménu zvanému studená pasca. To zanemená, že podlaha kráteru sa nachádza viac ako dva kilometre od jeho okraja. Vďaka tomu je na spodku kráteru ľadový vzduch, ktorý tu udržuje stálu teplotu. Alebo skôr „chladnotu“. Podstatné však je, že dokopy tento fenomén tvorí takúto krásnu kompozíciu.

ESA/DLR/FU Berlin

Kráter sa nachádza v severných nížinách Marsu a nesie názov Korolev. Je pomenovaný po Sergejovi Korolevovi, ktorý bol ruským raketovým inžinierom, stojacim za misiami ako spustenie prvého satelitu Sputnik či za vyslaním Gagarina do vesmíru.

Kamery Európskej vesmírnej agentúry tu hľadali aj metán a iné plyny, ktoré by dokazovali biologickú aktivitu na planéte. Zároveň je ich úlohou aj objaviť miesta, kde by bolo možné realizovať pristátie pozemskej vesmírnej lode.

ladbible.com
Uložiť článok

Najnovšie články