Foto: Screenshot youtube.com/john boreddonquixote

Nechali by ste sa nalákať ľudskými špecialitami?

Brutálne filmy o ľuďoch jediacich ďalších ľudí, krutom zabíjaní alebo nechutných scénach väčšinou v slovenskej kinematografii nenájdeme. Napriek tomu existuje snímka, ktorá spĺňa tieto kritériá a nakrúcala sa, okrem iného, aj na Slovensku. Tým je britský horor z dielne režisérky Antonie Bird, ktorému môžeme dať pokojne prívlastky ako zvrátený alebo úchylný.

Hlavnou témou snímky Ravenous, v preklade Vyhladovaní alebo Dravci, je takzvaný syndróm wendigo. Ide o psychickú poruchu, ktorá sa u jedincov vyskytuje aj v reálnom živote a jedným z jej prejavov je práve chuť na ľudské mäso. Hrdinovia filmu sú presvedčení o tom, že tým, že zjedia svojho nepriateľa, získajú jeho silu aj dušu. A to je jednoznačne dosť lákavá cena. Na ľudskom mäse sa však stávajú závislými.

Sú nútení jesť ľudské mäso, stávajú sa na ňom závislými

Film je zasadený do 19. storočia a situovaný do pohoria Sierra Nevada a obdobia mexicko-americkej vojny. Nenechajte sa však touto informáciou oklamať, ani zďaleka totiž nejde o historický film. Kapitán John Boyd sa počas vojny musí vysporiadať s naozaj nezvyčajným protivníkom, kanibalom.

Ako je už podľa samotného námetu jasné, v snímke nechýba množstvo krvavých a drsných scén, ktoré nie sú vhodné pre diváka s citlivou povahou. Jedenie ľudského mäsa je tu zobrazené úplne otvorene a napriek všetkým šialenostiam, ktoré sa na obrazovkách odohrávajú, svojich divákov určite neraz aj rozosmeje.

Nechýbajú v ňom však ani hororové scény, ako napríklad jedenie guľášu uvareného z ľudského mäsa alebo vychutnávanie si ho na rôzne ďalšie spôsoby. Tieto scény pôsobia na diváka naozaj nepríjemným dojmom a určite sa pripravte na pociťujúce nutkanie k zvracaniu. Napriek tomu nejde o kontroverzný film, ako sa môže zdať. Všetky scény sú nakrútené veľmi vkusne a majú vysokú umeleckú hodnotu. A práve to dáva tejto snímke ďalší plusový bod.

Nakrúcal sa v Tatrách aj v Slovenskom raji

Ak ste tento film už videli a niektoré lokácie sa vám zdajú známe, nemýlite sa. Nakrúcal sa totiž aj na Slovensku, napríklad vo Vysokých Tatrách alebo na Tomášovskom výhľade v Slovenskom raji. Spolu s pridanou hudbou dotvárajú vo filme krásne scény a potrebnú hutnú atmosféru.

Zaujímavý bol aj marketing, ktorí jeho tvorcovia pri propagácii zvolili. Na internete uverejňovali recepty na jedlá a pochúťky, ktorých tajomstvom prípravy bolo práve ľudské mäso.

Názory divákov na tento film sa líšia, vyslúžil si však vo svojej kategórii až nadpriemerné hodnotenie. A to na ČSDF 73 % a IMDb 7,0/10. Ak máte radi filmy s podobnou tematikou, určite si ho nenechajte ujsť. Patrí totiž medzi tie lepšie filmy s tematikou kanibalizmu a navyše sa natáčal aj na miestach, ktoré pravdepodobne veľmi dobre poznáte.

Na naladenie k sledovaniu si pozrite trailer:

Zaujal vás náš výber? Inšpirujte sa ďalšími titulmi:
Tip na film | Tip na seriál
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )