Ilustračná foto: Profimedia

Muž mal vlastne šťastie, mnohí ho po napadnutí touto hubou nemajú.

Istý muž, ktorého príbeh opisujú lekári v štúdii, začal mať v priebehu roka zvláštny problém. Jeho hlas bol postupne chrapľavejší a reč bola prenikavá a škrípavá. Nikto netušil prečo. Až následné vyšetrenie odhalilo príčinu tohto podivného stavu. Mužovi v hrdle začala rásť huba. 

Článok pokračuje pod videom ↓

V novej kazuistike publikovanej v časopise JAMA Otolaryngology–Head & Neck Surgery opisujú lekári 60-ročného muža, ktorý navštívil ich kliniku v americkej Pensylvánii. Ako píše portál Live Science, muž vyzeral zdravo, jediné čo uvádzal bolo, že sa mu za posledných 12 mesiacov vyvinul chrapot, ktorý sa postupne zhoršoval a tiež mal problém s dýchavičnosťou. Jeho obvodný lekár ho liečil kortikosteroidmi, čo je štandardná liečba pri astme, no príznaky sa nezlepšili.

Huba v hrtane

Muž preto prišiel na kliniku, kde podstúpil vyšetrenie hlasiviek a hrtanu. Tam odhalili vážny opuch tkaniva lemujúceho hrdlo, čo zapríčinilo zúženie dýchacích ciest.

Aj biopsia potvrdila opuch tkaniva a tiež to, že tkanivo už bolo drobivé a nepravidelné, čo znamenalo, že sa ľahko poškodzovalo. Detailné vyšetrenie zistilo tiež škvrny odumretých laryngeálnych buniek obklopených zhlukmi imunitných buniek, čo naznačilo, že tie odumreli v dôsledku intenzívneho zápalu.

Vyšetrenie našlo aj kvasinkové bunky, ktoré imunitné bunky obklopili a snažili sa ich pohlcovať. Testy týchto buniek odhalili, že ide o Blastomyces dermatitidis, čo predstavuje kvasinku – hubu, ktorá spôsobuje ochorenie nazývané blastomykóza. Táto huba sa vyskytuje často vo vonkajšom prostredí v Amerike, zvyčajne vo vlhkej pôde a podieľa sa na rozklade dreva či listov.

Blastomyces dermatitidis. Foto: Medmyco at English Wikipedia, CC0, via Wikimedia Commons

Mohol dopadnúť aj horšie

Ľudia, ktorí sú hube vystavení, zvyčajne po vdýchnutí, na ňu neochorejú a imunitný systém si s ňou poradí. Problém však môže nastať u tých, ktorí majú oslabenú imunitu. Spóry húb sa môžu rozšíriť do pľúc, ale tiež na kožu, do kostí alebo napadnúť centrálny nervový systém, čo znamená zasiahnutie mozgu a miechy, uvádza americké CDC. Infekcia sa lieči veľmi dobre pri včasnej diagnostike, ktorá, žiaľ, nebýva častá. Pri neskorej diagnostike a napadnutí životne dôležitých orgánov môže hroziť až smrť.

V prípade opisovaného muža sa huba začala šíriť iba v hrtane, čo je dosť nezvyčajné. „Laryngeálna blastomykóza bola prvýkrát zaznamenaná v roku 1918 a je to zriedkavý mimopľúcny prejav,“ uvádzajú lekári v kazuistike.

Aby mužovi pomohli, lekári museli mužovi zaviezť do priedušnice dýchaciu trubicu, keďže kvôli opuchu nedokázal už dobre dýchať. Taktiež dostal antimykotiká na dlhodobé užívanie. Po dvoch mesiacoch sa jeho chrapot výrazne zlepšil a po piatich mesiacoch jeho hlasivky nabrali funkčnosť a pohyblivosť a následne mu odstránili aj dýchaciu trubicu a je považovaný za vyliečeného.

Uložiť článok

Najnovšie články