Foto: Cambridge Archaeological Unit, TASR - František Iván

Črevnými parazitmi trpeli dvakrát viac ako ľudia z chudobnejších vrstiev.

Štúdia zistila, že v Anglicku boli stredovekí mnísi „prešpikovaní parazitmi“ napriek tomu, že mali prístup k zariadeniam na umývanie rúk a latrínam. Črevnými parazitmi trpeli dvakrát viac ako ľudia z chudobnejších vrstiev, informuje BBC.

K objavu došlo počas analýzy dospelých kostier nájdených vo vykopávkach v Cambridge. Mníchov pochovávali v augustiniánskom kláštore od 80. rokov 13. storočia. Vzorky z kostier 19 mníchov porovnali s 25 vzorkami odobratými z cintorína, kam sa pochovávali chudobnejší ľudia, napríklad roľníci, ktorí žili v tom istom mieste a zhruba v rovnakom čase.

V skupine mníchov malo parazitov 11 z nich, teda 58 %, zatiaľ čo v skupine ostatných obyvateľov to bolo 32 %. Výskumníci sa domnievajú, že miera infekcie mohla byť ešte vyššia, pretože niektoré stopy vajíčok červov časom zničili huby a hmyz.

Hnojili vlastnými výkalmi

Rozdiel môže byť spôsobený tým, že mnísi hnoji plodiny v kláštorných záhradách vlastnými výkalmi, naznačuje štúdia. Kláštory pritom mali lepšie hygienické vybavenie. Dospeli k tomu autori štúdie z oddelenia archeológie Cambridgeskej univerzity.

Rukopis, ktorý zanechal v Peterhouse College miestny lekár John Stockton, ktorý zomrel v roku 1361, veril, že červy boli generované rôznymi formami hlienu a chorým predpisoval „horké liečivé rastliny“, ako je aloe a palina.

Podľa štúdie, ktorá vyšla v časopise International Journal of Paleopathology, vedci vedeli porovnať parazitov, ktorými ľudia trpeli.

Uložiť článok

Najnovšie články