John Phelan [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons

O Transsibírskej magistrále ste už zrejme počuli.

Čo však Panamerická magistrála? Táto cesta meria neuveriteľných 30 000 kilometrov a dostanete sa vďaka nej z jedného konca severnej časti Ameriky až k tomu najjužnejšiemu cípu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Cesta naprieč celou Amerikou

Výstavba Panamerickej magistrály bola dokončená ešte v roku 1936 a skladá sa zo spletitej siete ciest, vďaka ktorým sa dostanete zo Severnej Ameriky naprieč celým kontinentom až na spodný cíp Južnej Ameriky v Argentíne. Okrem toho, že spája Severnú a Južnú Ameriku, diaľnica prepája takmer všetky štáty nachádzajúce sa na pobreží Pacifiku.

Gummigoof [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons
Panamerická magistrála si dokonca vyslúžila miesto v Guinessovej knihe rekordov ako najdlhšia cesta na svete, po ktorej môžete prejsť autom či na motorke. So všetkými cestičkami a odbočkami totiž meria viac ako 48 000 kilometrov, ak nerátame krátku prestávku na mieste Darién Gap. Ak sa rozhodnete prejsť z jedného konca panamerickej magistrály na druhý, čaká vás pestrá škála nielen miest, ale aj podnebných podmienok, od horúcej púšte až po husto zalesnené oblasti.

Niektoré úseky sú mimoriadne nebezpečné

Samozrejme, nič nie je dokonalé a nie je taká ani Panamerická magistrála. Ako sme totiž spomínali, na istom úseku v panamskej oblasti Darién Gap musela byť prerušená. Oblasť je totiž husto zalesnená, nachádzajú sa tu pohoria, rieky a močariská, ktoré výstavbu cesty v tejto oblasti poriadne komplikujú, a to nielen po finančnej, ale aj po environmentálnej stránke. Na nájdení kompromisu a dostavaní tohto úseku sa však už niekoľko rokov usilovne pracuje.

Boowi – Alexander T. Stadie [CC0], via Wikimedia Commons
Žiaľ, ani tejto ceste sa nevyhýbajú nešťastia a prechod mnohými jej úsekmi je mimoriadne nebezpečný. Jednou z takých oblastí je horský priechod s názvom Cerro de la Muerte, čo v preklade znamená Hora smrti. Kedysi sa totiž tadiaľ dalo prejsť len pešo alebo na zvieracom chrbte a cestu trvajúcu tri až štyri dni nejeden pútnik neprežil. Vďaka prevýšeniu však cesta nie je bezpečná ani dnes, v noci tu teploty klesajú pod nulu a vzduch je citeľne redší.

Nebezpečenstvo však dobrodruhov neodradí a každoročne sa na cestu naprieč Panamerickou magistrálou vydajú tisícky ľudí z celého sveta. Držiteľom rekordu je Tim Cahill, ktorému sa podarilo precestovať z Ushuaia do Prudhoe Bay v priebehu 24 dní. Ak by ste si chceli o jeho zážitkoch z ciest prečítať, napísal o nich knihu s názvom Road Fever.

Ak však nie ste Tim Cahill a nechcete sa náhliť, cesta po Panamerickej magistrále trvá zvyčajne 9 až 24 mesiacov. Nech sa už rozhodnete pre akokoľvek dlhý výlet, jednoznačne by ste si pred ním nemali zabudnúť poriadne naštudovať mapu a trasu vopred naplánovať.

Ststworld
Uložiť článok

Najnovšie články