interez.sk

Pred viac než dvomi rokmi vedci prvýkrát zverejnili zvuky, pochádzajúce z Mariánskej priekopy.

V tak extrémnej hĺbke, v akej sa nachádza dno Mariánskej priekopy môžeme počuť skutočne kadečo. Počuť tu prazvláštne stony, dunenie či škrípanie na vysokej frekvencii. To všetko je na jednej strane veľmi zaujímavé, no len málo z týchto zvukov dokážeme skutočne niekam zaradiť. Nahrávky, ktoré sa podarilo vedcom vytvoriť sú desivé a krásne zároveň.

O tom, čo sa na dne Mariánskej priekopy, teda v 10,9 kilometrovej hĺbke, odohráva môžeme len špekulovať. Vďaka šikovnej konštrukcii zariadenia, ktoré bolo vytvorené špeciálne pre prieskum tohto miesta, tu bolo schopné vydržať niekoľko týždňov a zaznamenávať tie najprapodivnejšie zvuky. Oceánograf Robert Dziak z amerického morského a atmosferického úradu (NOAA) prišiel na to, že aj keď sa pravdepodobne do Mariánskej priekopy nikdy nedostaneme, môžeme si ju aspoň vypočuť. A takto znie:

Takto počuť na dne Mariánskej priekopy loď, ktorá pláva na povrchu

Takto znie neďaleké zemetrasenie

Toto je volanie veľryby tesne pred a po zemetrasení

Bol som prekvapený, ako zreteľne sme mohli počuť z tejto hĺbky loď, ktorá plávala o 10,9 kilometra vyššie,“ povedal Dziak. Na jednej strane vám to môže pripadať, že nahrávky sú zaujímavé, ale za predražený výskum nestoja. Opak je však pravdou. Vďaka týmto zisteniam môžu vedci spoznať skutočnosti o tom, ako veľmi ovplyvňuje ľudský hluk podmorský život. Dziakov experiment by tak mohol mať výrazný dopad na to, či naša činnosť ovplyvňuje zvieratá ako veľryby, ktoré zvuky využívajú na navigáciu, zháňanie potravy či komunikáciu skrz ohromné vzdialenosti.


Prieskum by nám tak mohol objasniť to, či obmedzujeme podmorské zvieratá aj iným znečistením, ako tým odpadovým. Robert Dziak sa chce vrátiť do Mariánskej priekopy po viac fascinujúcich nahrávok a taktiež chce preskúmať arktické hĺbky, ktoré sa v dôsledku topenia ľadovcov v súčasnosti stávajú prístupnými.

Pozri aj: Český Grand kaňon či Versailles. 10 jedinečných miest v Českej republike, ktoré by ste mali rozhodne navštíviť

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články